Muziekschool legt zich niet neer bij dreigend vertrek gemeenten Arnemuiden krijgt een monument voor vissers die op zee gebleven zijn 66 Volgende week gaan we nog eens overleggen met Sluis en Vlissingen LANGDURIG VERMISTEN ZEELAND 66 Als ik er nog aan terugdenk, is de enige vraag die ik heb: waarom heeft ze dit gedaan? 30 ZEELAND I LANGDURIG VERMIST In Nederland zijn 1500 mensen langdurig vermist. Een van hen is 'Lek' uit Breskens. Al sinds 2012. Voor projectontwikkelaars is dit een lucratieve vorm van financie ring van een vakantiepark. Maar op termijn kan dat problemen ge ven bij het handhaven van de kwaliteit, zei Margot Tempelman gisteravond in Vrouwenpolder. „Wat gebeurt er na tien jaar, als de verhuurgarantie die de project ontwikkelaar heeft gegeven is af gelopen? Blijven die particulieren dan hun huisjes goed onderhou den. Je hebt er geen greep op." Tempelman was namens het ken niscentrum een van de gastspre kers op een bijeenkomst van de SP over de toekomst van het kust toerisme. Het kenniscentrum is ontwikkeld door de HZ in Vlissin- gen en NHTV internationaal ho ger onderwijs Breda. In het Ken- Deze maand praat de gemeente raad van Sluis over het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om over tweeën half jaar uit de Muziekschool te stappen. In de regio is al een parti culiere aanbieder actief die goed koper is en ook veel kinderen wij ken voor kunstonderwijs uit naar België. Dat maakt het tot een logi sche bezuiniging om uit de ge meenschappelijke regeling voor de Zeeuwse Muziekschool te stap pen. Ook Vlissingen is dat van plan. De gemeente verkeert in geld nood en snoeit flink op de uitga ven voor cultuur. Terneuzen neemt niet deel aan de Zeeuwse Muziekschool, zodat er in totaal tien gemeenten zouden overblij ven in de gemeenschappelijke re geling. Volgens Hut is het zeer de vraag of de soep ooit zo heet wordt ge geten. Gemeenten die in 2018 uit de gemeenschappelijke regeling willen treden moeten dat formeel voor 1 juli van dit jaar kenbaar ma ken. „Hier zijn de laatste woorden niscentrum Kusttoerisme worden de krachten van overheden, on derwijsinstellingen en onderne mers gebundeld. De plannen van Roompot voor de bouw van vakantieparken, de plannen voor de aanleg van Brou werseiland en het project hotel met vakantiewoningen in Vlissin gen vormden voor de SP de aanlei ding om een thema-avond te hou den. Het gaat om enorme bedra gen aan investeringen en vele hon derden banen. Over de wijze waarop de plannen verwezenlijkt worden, maar ook over de toekomst van het kusttoe risme in het algemeen, wil het kenniscentrum graag meer over leg tussen gemeenten, provincie en de sector. Daarom wordt eind september een bijeenkomst ge houden met de toeristische kust- gemeenten Sluis, Veere, Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Het ken niscentrum wil daarbij ook de provinciale overheid aan tafel heb ben. Wethouder Jaap Melse van Veere bleek gisteravond wel geïnteres seerd. „Maar, die bijeenkomst zal er niet toe leiden dat wij ons be leid ineens veranderen. Wij heb ben immers bij de collegevor ming afspraken over toerisme ge maakt en die kun je niet zomaar overboord zetten." nog niet over gezegd. Volgende week hebben we nog overleg met Sluis en Vlissingen." Er is geen sprake van verstoorde verhoudingen, aldus Hut, en de kwaliteit van het muziekonder wijs wordt niet in twijfel getrok ken. „Het is een bezuinigingsmaatre gel en dat begrijp ik wel." Maar uit een gemeenschappelijke rege ling treden kost ook geld. En eer der zijn gemeenten op hun schre den teruggekeerd. „Dit soort be wegingen zie je vaker. Ik heb twee keer meegemaakt dat Rei- merswaal eruitstapte, maar die zijn ook twee keer weer terugge komen. Het is nog lang geen 2018. We zijn met elkaar in gesprek en hebben begrip voor eikaars stand punt. Ik sluit helemaal niet uit dat we elkaar alsnog vinden. Er is in mijn ogen geen reden tot pa niek." SCHOONDIJKE - 's Nachts om drie uur had hij nog gemerkt dat ze naar de wc was geweest. Toen Henk van Haneghem vier uur la ter wakker werd, was zijn uit Thailand afkomstige vriendin Duangdao Pimthong (destijds 36 jaar) - roepnaam Lek - verdwe nen. „Ze was nergens meer te vin den. Gewoon weg." Voorgoed, zo lijkt het. Spoorloos in elk geval. Nu, tweeënhalf jaar later, ont breekt nog altijd elk levensteken van haar. Van Haneghem wist, op die vroe ge ochtend van vrijdag 30 novem ber 2012, meteen dat het mis was. „Ze had nog nooit zoiets gedaan. Het liefst was Lek gewoon thuis. Haar telefoon en paspoort had ze ook niet meegenomen. Het geld dat ze eerder die week van de bank had opgenomen, lag er nog altijd." Ze woonden al drie jaar samen in Breskens. „Ik heb haar via een vriendin en vriend leren kennen. Nadat ze drie maanden in Neder land was geweest, wilde ze graag terugkomen. Toen heeft ze een in- Stichting Nieuwpoort 28 - ver noemd naar het schip waarop Mark (20) en Christiaan (27) de Ridder uit Arnemuiden en Erik Tange (22) uit Oost-Souburg voe ren - wil een monument plaatsen in het vissersdorp. Niet speciaal voor die drie vissers, maar voor al- burgeringscursus gedaan, zodat ze hier een jaarvisum kon aanvra gen. Het ging allemaal goed. Ze werkte bij Asito, maakte huisjes op de camping schoon. Ze had het prima naar haar zin." Toch waren er zeker ook zorgen. Van Haneghem kreeg een hersen bloeding en werd - na twintig jaar bij afvalbedrijf Indaver - uit eindelijk arbeidsongeschikt. Lek zelf worstelde met een reumati sche infectie. Die leek echter op tijd onder controle voor haar voor genomen reis naar Thailand op 7 december, voor familiebezoek. „Ik zou niet meegaan, want ik ben er al zo vaak geweest." Ie vermiste en verdronken vissers uit Arnemuiden sinds 1805. Dat zijn er iets meer dan negentig. Zo'n monument is er nog niet. Wel is op de oude begraafplaats een herdenkingssteen voor twee Arnemuidse en twee Vlissingse vissersschepen die op 18 juli 1924 voor de Belgische kust vergingen. Het monument komt op de nieu we begraafplaats aan de Van Cit- tersweg, vertelt voorzitter Cas Cal- jouw van Stichting Nieuwpoort 28. „Over de vormgeving kan ik nog niets zeggen, want de keuze voor de kunstenaar is nog niet ge maakt. Het wordt in ieder geval een sober monument met alle na- Met terugwerkende kracht herin nerde hij zich wel wat ze vlak voor haar verdwijning had ge zegd. „Elke dag reden we even naar de vuurtoren, over de Panora- maweg. „Ineens zei ze: ik vind de zee zo mooi. Op dat moment stond ik er niet bij stil, maar ach teraf vond ik het wel vreemd. Toen ze ziek was, had ze al een keer gezegd: als ik zoveel pijn heb, loop ik de zee in." Voor Van Haneghem is er maar één conclusie mogelijk. „Ik ben er voor 99,99 procent zeker van dat ze de haven is ingelopen. Vóór de haven heb je van die diepe put ten. Die ochtend was het hoog wa ter en was er veel stroming. Als ze in een van de putten terecht is ge komen en er is zand overheen ge spoeld, vind je nooit meer iets te rug." De politie tastte in het duister. Er is geen enkel spoor aangetroffen en elke betrokkenheid van men sen uit haar omgeving - Van Ha neghem zelf incluis - kon worden uitgesloten. „Als ik eraan terug denk, is de enige vraag die ik heb: waarom heeft ze dit gedaan? Haar reumatische infectie was inmid dels bijna voorbij, ze had geld op de bank, ze had het vooruitzicht van een vakantie. Ik kan eigenlijk geen reden bedenken waarom ze dit zou doen." Van Haneghem heeft een zware tijd gehad. „Ik was nu maar al leen, raakte in de versukkeling. Op een gegeven moment werd ik men van de vissers die op zee ge bleven zijn sinds 1805. Het wordt later dit jaar onthuld." De provincie heeft gisteren beslo ten 5000 euro bij te dragen aan de oprichting van het monument. Ook de gemeente Middelburg be taalt mee: 10.000 euro. De rest van het geld wordt bijeenge bracht door de inwoners en de vis sers van Arnemuiden. Arnemuiden krijgt eind juni nog een herdenkingsplek voor vermis te en verdronken vissers. In het Museum Arnemuiden wordt dan een stiltekamer geopend met in formatie over alle vissers die tot op heden op zee gebleven zijn. Vandaag vanwege ziekte geen colum van Guido van der Heijden Mj SEZST" Ineens was Lek door Theo Giele VROUWENPOLDER - Het Kenniscen trum Kusttoerisme zet vraagtekens bij de ontwikkeling van grote va kantieparken vol vakantiewonin gen die aan particulieren worden verkocht. Het Kenniscentrum Kust toerisme brengt vijf gemeenten bij elkaar om over de toekomst te praten. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziek school raakt niet in paniek van het voornemen van Vlissingen en Sluis om per 1 januari 2018 uit de ge meenschappelijke regeling te stap pen. „Het is nog lang niet zo ver", zegt directeur Jan Hut. Jan Hut, directeur door Rolf Bosboom In Nederland zijn 1497 mensen al langer dan een jaar vermist. Onder hen 181 gevallen in de regio Zeeland/West-Brabant. Tien gevallen van langdurige vermissing in en uit Zeeland staan vermeld op politie.nl. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - In Arnemuiden komt een monument voor verdron ken vissers. Het initiatief is geno men door nabestaanden en beken den van de drie vissers uit het dorp die in 2011 omkwamen op zee en nooit zijn teruggevonden. Henk van Haneghem n DUANGDAO PIMTHONG (38) BRESKENS De van oorsprong Thaise verliet op 30-11-2012 haar huis in Breskens en is daarna niet meer gezien. HERMAN PLOEGSTRA (40) IJZENDIJKE Vermist na het verlaten van een sportschool in Breskens op 26-10-2010. DROCASSE EN BAMPOYINEZA RUTAZIHANA RWANDA Drocasse en Bampoyineza zijn twee Rwandese zussen die voor vakantie in Nederland zijn. Ze niet teruggekeerd na het doen van boodschappen in Terneuzen op 9-9-2007.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3