UIT 5 Galeriehoudster Anthonia van Rappard bracht in Hofstede Ga lerie Lijn 3 werk van tien kun stenaars bijeen die het kind centraal stellen. Het kwetsbare, fantasierijke, het speelse en het zien met ogen vol verwondering komt aan bod in twee- en driedimensionaal werk. De geselecteerde kunstenaars zijn in drie groepen te ver delen. Sommigen maken werk waarin kin deren zelf centraal staan. Anderen verken nen de onbegrensde mogelijkheden van de fantasie. Of door materialen op een speelse manier te gebruiken, óf door werelden te scheppen waarin je als kind kunt rond zwerven. En waarin je als volwassene mee kunt reizen, mits je de band met je kind zijn niet bent kwijtgeraakt. Voor veel of misschien wel alle kunstenaars is dat laat ste voorwaarde voor hun scheppen. Je moet durven dromen, durven experimente ren om kunst te maken die meer is dan een kunstje. En je moet je kunnen verwon deren over wat je ziet en wat je maakt. Ik zie dat terug in veel van het werk. Ik laat eerst de kunstenaars aan bod komen die verhalen over het kind. Twee van hen springen er in mijn ogen uit. Riann roept in gedempte tinten en licht gestileerde fan tasievoorstellingen verhalen op met meis jes in de hoofdrol. Serieus kijken ze je aan. En soms verkeren ze in hun eigen wereld. Zoals het pijpenkrullenmeisje dat met de zee op de achtergrond rode appels met gele verf bijwerkt. Het schilderij kreeg als titel mee: 'Ómdat Eva het ook niet precies wist'. Met zo'n beeld kun je je wel even bezighou den. Neem ik de andere 'portretten' van Riann mee in mijn interpretatie, dan draait het om de rol die je speelt als mens, de keu zes die je maakt en de vraag in hoeverre je daarin vrij of voorbestemd bent. En in hoe verre ben je als kind als de volwassene van later? De meisjes in de compositie van Her- manus - die een vergelijkbare beeldtaal hanteert als Riann - lijken weinig keuzes te hebben. In een prachtig geschilderd tafe reel zit een meisje op een paal in de grijzi ge zee met een dito lucht achter zich. Ze kan geen kant op. Maar achter haar breekt er licht door. Biedt dat perspectief? Wordt zij bevrijd uit haar netelige positie? De meerduidigheid van dit werk boeit. Het werk van Meg den Hartog is voorspelbaar der. Maar haar schildertrant neemt me mee. Haar tastende penseelstreken verdich ten zich tot dromerige beelden waarin te derheid, verwondering en heimwee elkaar gezelschap houden. Twee kunstenaars die in hun beeldtaal hun eigen kind zijn etaleren, maar dat verbin den met voldragen vakmanschap zijn Nora van Klingeren en Ingrid Brévort. Van Kling eren weet in haar collages van vervilte wol een krachtige expressie te bereiken, waar mee ze elk onderwerp heerlijk neerzet. Of het nu gaat om onderwaterleven, haar oma of een schip dat de haven verlaat, altijd sprankelen haar composities van kleur. Een vergelijkbare vrijheid en vitaliteit zie ik terug in de assemblages van Brévort. Het strand levert de houten basis, afvalmateri- aal de vorm en de verfdoos de kleur waar mee zij mens en dier tot leven brengt. Een borstel en een schoenzool kunnen met wat bollen, spijkers en verf een verliefd stel worden... En dan de werelden waarin je kunt reizen en verdwalen, werelden waar je misschien wel wilt blijven. Neeltje Meerman ver beeldt ze in verf. Door haar subtiele verfge- bruik geeft zij de vormen van bomen, rot sen en wolken een magische sfeer mee, waarin van alles kan gebeuren. Ben ik enthousiast over alles? Nee, de beel den van Thea Slikboer zijn slecht gesti leerd, zeker de gezichten, en de in naïeve stijl geschilderde stadsgezichten en land schappen van George Jurriaans zijn oneven wichtig in elk opzicht. Maar dat zijn de uit zonderingen. Ze verbleken naast het ande re werk. En dan heb ik het nog niet over de beeldentuin gehad, waarin veertien beeld houwers met zo'n honderd kleine en grote beelden vertellen over schoonheid, natuur en mens zijn. WOENSDAG 13 MEI 2015 Grenzeloze fantasie in lijn en object Redmer Hoekstra verbindt werkelijk heid en verbeelding. Zijn associaties bij gewone dingen en voorwerpen geeft hij vorm in verfijnde, fantasierij ke tekeningen. Mooie combinatie met Krista Peters die onder de naam Straatjutter elke dag een collage maakt van wat zij op straat vindt. T/m 16/5. Kunstuus, Dorpsstraat 43, Heinkenszand. Wo. t/m vr. 13.00- 18.00 uur, vr. ook 19.00-21.00 uur en za. 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. Mens en natuur op leven en dood De expressieve sculpturen van Maartje Korstanje roepen associaties op met prehistorische dieren, insec ten en skeletten. Haar indringende beelden verbeelden de angst en onze kerheid van mensen van nu in een taal die ons verbindt met onze voor ouders. Pim Palsgraaf combineert (op gezette) dieren met architectuurmo dellen. Is er nog plaats voor natuur? T/m 7/6. Willem3, Oranjestraat 4, Vlis- singen. Do. t/m zo. 13.00-17.00 uur. De overrompelende beeldtaal van Mathisse Arendsen Hij maakt kleurrijke schilderijen, waar in hij naturalistische, surreële en strak gestileerde beeldtalen samenbrengt tot oorspronkelijke composities die je psychedelisch zou kunnen noe men. De ontdekkingstocht van Ma thisse Arendsen door zijn onderbe wuste levert persoonlijke en meesle pende beelden op. Ook met Loes Muller en Carmen Milhous. T/m 24/6. Covra, Spanjeweg 1, Nieuw- dorp. Ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur. Feest in jubilerende Kunstuitleen Terneuzen Het 20-jarig bestaan wordt gevierd met een expositie van kunstenaars die er eerder exposeerden. Dat leidt tot een gevarieerde tentoonstelling met schilderijen, tekeningen, grafiek, objecten van textiel tot glas en nog veel meer. Opening 16/5, 14.00 uur met Broazinha, kinderworkshops en korting op de geëxposeerde werken. T/m 27/6. Kunstuitleen Terneuzen, Bellamystraat 26a. Di. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. 10.00-14.00 uur. Parels uit de polder in 't Kerkje van Ellesdiek Onder de naam 'Parels uit de polder' is in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk zaterdagmiddag de ten toonstelling van de kunstschilder Dick Bakker te bezichtigen. Vooral het landschap in Oost-Zuid-Beveland trof Bakker en hij legde dat op talloze plekken vast. 16/5.13.30-16.00 uur. Verdere open middagen zijn er op zondagmiddag 31 mei, zaterdag 13 juni en op zon dag 28 juni. Riann - 'Omdat Eva het ook niet precies wist'. Nora van Klingeren - 'Janus, havenarbeider in stukgoed' Ingrid Brévort - 'Steltloper' Zien met ogen vol verwondering T/m 14/6. Hofstede Galerie Lijn 3, Provinciale- weg 1, Geersdijk. Do. t/m zo. 11.00-17.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31