Druppel ANTIDROLLENACTI Landelijke milieuwaakhond ILT trekt kritiek in op tijdelijk hogere uitstoot van ureumstof door kunstmestfabriek Sluiskil. Hoofdredacteur Jansen verkast voor halfjaar almanak Gery leeft in extra tijd Buiteii Horecapersoonlijkheid 2015 Marinus dumpte na WOII munitie in de Oosterschelde ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 13 mei 2015 29 SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost hoeft niet meer bang te zijn dat ze haar productie moet terugschroeven om aan de milieunormen te voldoen. De pro vincie was al bereid tijdelijk een hogere uitstoot van ureumstof toe te staan door de milieuvergun ning aan te passen. Ook de lande lijke Inspectie voor Leefomgeving en Transport (ILT) heeft zich daar in een reactie nu akkoord mee ver klaard. De opstelling van de ILT is een grote opluchting voor Yara Sluis kil. In januari liet de landelijke mi lieuwaakhond nog weten dat de kunstmestfabriek zich aan de in Europa gestelde eisen voor uit stoot van ureumstof zou moeten houden. De ILT koerste daarmee af op een conflict met de provin cie die Yara juist wel tegemoet wilde komen, omdat er zicht is op de nieuwbouw van een fabriek a 170 miljoen euro. Met die investe ring haalt Yara eind 2017 wel de Europese norm. De provincie wilde Yara de hand reiken, omdat het bedrijf overdui delijk van goede wil is. De Inspec tie voor Leefomgeving en Trans port sluit zich daar in een ziens wijze op de nieuwe provinciale milieuvergunning bij aan. In die vergunning is vastgelegd dat Yara tot 1 januari 2018 maximaal 120 milligram ureumstof per kubieke meter lucht mag uitstoten. In de eerdere vergunning, uit 2008, be droeg dat maximum 'slechts' 55 milligram. Na 2018, als de nieuwe ureumfabriek gereed is, gaat de norm terug naar maximaal 30 mil ligram. De ILT heeft zich bedacht, onder meer na een werkbezoek aan Yara eind maart dit jaar. De inspectie laat nu weten 'het belang van mi lieuwinst op termijn' te onder schrijven. Ze plaatst daarbij wel de kanttekening dat de provincie duidelijker in de milieuvergun ning moet vastleggen dat de ruim- Jammer dat het twee jaar moest duren, maar we kunnen gelukkig vooruit ere uitstootnorm is gekoppeld aan de bouw van de nieuwe fa briek. Het mag niet zo zijn dat Ya ra meer kan uitstoten tot 2018, als na verloop van tijd blijkt dat de in vestering uitblijft. Gijsbrecht Gunter, woordvoerder van Yara, is blij met de gewijzigde opstelling van de ILT. De reactie geeft Yara lucht en het bedrijf is weer legaal bezig, als de vergun ning definitief is. Sinds eind 2012 stoot Yara door een gestegen pro ductie meer ureumstof uit dan was toegestaan. Die hogere uit stoot was feitelijk illegaal. Een team van twintig man is al bezig met de voorbereiding van de bouw van de nieuwe fabriek die maart 2016 moet beginnen. VLISSINGEN - PZC-hoofdredacteur Peter Jansen (56) wordt per 18 mei waarnemend hoofdredacteur van De Gelderlander. Hij is aange steld voor een half jaar. Ad junct-hoofdredacteur Arie Leen Kroon (60) vervangt hem. Kroon begon in 1978 als redacteur binnen- en buitenland bij de PZC. Vijftien jaar geleden werd hij benoemd als adjunct. Jansen is sinds 2006 hoofdredac teur. Op een winterse dag laten opa en de kleinkinderen Mike en Jos de hond uit voor een mooie, lange wan deling. Het is kouder dan gedacht en opa krijgt een druppel aan zijn neus. Mike ziet het en vraagt verwon derd: „Opa hoe komt dat?" Opa moet een beetje lachen en legt uit datje dat krijgt als je oud wordt. Even later krijgt Jos, de jongste kleinzoon, ook een druppel aan zijn neus. Hij port zijn broertje en zegt: „Mike, ik wordt een oude vent!" „Hoezo", vraagt Mike verbaasd. „Nou, ik heb een druppel aan mijn neus." Opa hoort het gniffelend aan. Bijna elke dag moeten de juffen poep vanonder schoenen halen Jerry van Zuijlen is door horecaplatform Misset Horeca verkozen tot persoonlijkheid van 2015. Ook inspectie geeft Yara lucht door Harmen van der Werf Cijsbrecht Gunter, Yara Tip? redactie@pzc.nl foto Ronald den Dekker TERNEUZEN - Basisschool De Hille in Terneuzen komt in actie tegen overlast van hondenpoep. Met het school bestuur, de politie en de gemeente Terneuzen wordt geprobeerd de drollen een halt toe te roepen. Op het paadje langs de school aan de Merwedelaan hangen nu bordjes. „We willen bewustwording creëren", legt initia tiefnemer, vader en hoofdagent Christian Wisse uit. „Het paadje is al smal, de kinderen rennen daarom ook over de grasstrook. Bijna elke dag moeten de juffen poep vanon der schoenen halen. Dit kan zo niet langer. En hierachter zit gewoon een uitlaatveldje." De hele maand wordt er gecontroleerd of de overlast vermindert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2