Winnaar Boy Edgarprijs geeft dubbelconcert in Terneuzen Straatfestival Ovezande wil laagdrempelig zijn UIT 3 De Tilburgse jazzpianist en compo nist Jeroen van Vliet won dit jaar de Boy Edgarprijs. Deze geldt als de be langrijkste prijs voor jazz, avant-gar- distische en geïmproviseerde muziek in Ne derland. Het dubbeloptreden in Porgy Bess in Terneuzen maakt deel uit van een tournee bestaande uit vijfentwintig concer ten die aan de prijs gekoppeld is. Van Vliet zal optreden in twee verschillende bezettingen. Het Moon Trio is een trio in een klassieke jazz bezetting, waar de groove (ritmesectie) centraal staat. En UGO is een project dat geheel in het teken staat van de vrije improvisatie. De jury roemde Van Vliet als onderschei dend musicus: 'Hij maakt muziek waarin je je verliest. Hij behoort tot de paar grote dich ters van de Nederlandse geïmproviseerde muziek. Een warm persoon die zich nooit laat verleiden om in onnodig gecompliceerde vormen te musiceren, maar altijd trouw is aan de mooie klank. Je voelt de finesse, per soonlijkheid en onvoorwaardelijke overgave.' Jeroen van Vliet is al lang geen onbekende meer in de Nederlandse jazz-scène. Vorig jaar trok hij de aandacht met de van zijn hand verschenen vernieuwde versie van de Zeeland Suite. De langverwachte cd- en dvd-opname van dit stuk zal vanaf eind mei in de schappen liggen. van te dromen? „Natuurlijk", ant woord zanger/gitarist Keven Stun- nenberg. „Altijd het volgende op treden. We zijn bovenal een li ve-band." Kevin Stunnenberg, Bob Hogen- elst en Gertjan Gutman zetten in 2006 tegelijk, maar onafhankelijk van elkaar, de stap naar de Her man Brood Rockacademie. Al kort na de introductie komen ze als vreemdelingen bij elkaar in een oefenruimte. Stunnenberg als gitarist/zanger, Hogenelst als drummer en Gutman als orga nist. „Met dat instrumentarium en onze overeenkomstige muzika le voorkeuren ontstond er tijdens het jammen al gelijk een sound met een basis in de sixties en psy chedelische bluesrock. Maar mis schien nog belangrijker was de vriendschap die we daaraan over hielden", vertelt Stunnenberg. Het duurt dan nog twee jaar voor dat de drie vrienden besluiten sa men een echte band te beginnen. Achteraf eigenlijk niet meer dan logisch. Met vorig jaar een kleine 200 shows, waarvan het meren deel in het buitenland, bleek dat besluit een gouden greep. Drie albums leverde Birth of Joy inmiddels af. Steeds een stap ver der. „We zijn juist door al die op tredens gegroeid. Als band ervaar je iedere stap weer anders, na de verbazing en verrukking ontstaat het bewustzijn waar je mee bezig bent en wat je vanaf het begin drijft om die weg te gaan. Bewus ter ook van de keuzes die je sa men maakt en dat het gaat om heel basaal plezier te beleven aan het muziek maken en het optre den. Daar lag vanaf het begin on ze kracht en motivatie. We voelen ons vrij op het podium. Die vrij heid levert de ongekende moge lijkheid je niet te focussen op de perfectie maar op het genieten van het moment. Even loskomen van de grijze werkelijkheid en dat overbrengen op wie het maar ho ren wil." Was debuutalbum Make Things Happen nog vooral een directe ver wijzing naar de roots van hun mu- punkrock. Oudere generaties ho ren dat na Canned Heat, The Doors, MC5, Deep Purple, Velvet Underground en Pink Floyd geen tijdperk is afgesloten maar met de zelfde kracht de nieuwe tijd in dendert. Lowlands, Pinkpop, Eu- rosonic, popzalen en festivals in onder andere Frankrijk, Duits land en de VS zijn al veroverd. Het Montreux Jazzfestival komt er dit jaar ook nog aan. Blijft er voor Birth of Joy dan nog iets om PROGRAMMA KLOMPPOP ziek, op het laatst verschenen Prisoner zijn de structuren verder uitgewerkt zonder de ziel van de bron weg te nemen. Birth of Joy heeft daarin een eigen weg gevon den, anders dan bijvoorbeeld De- Wolff, Jacco Gardner of Navarone die ook in die trend passen. Eind van de maand verschijnt een eerste livealbum, begin volgend jaar een nieuw album. Birth of joy is dan ook tien jaar een vrien denclub en acht jaar een band die een eervolle vermelding heeft be reikt op de lijst van Nederlandse exportproducten. Deze zomer dus op naar Spanje, Frankrijk, En geland, Duitsland, Zwitserland en Polen. Maar als headliner morgen ook bij Klomppop en op 25 juli op WeitjeRock bij IJzendijke. niet te elitair door alle nadruk alleen op de kunst te richten. Een programma waar zowel kinderen als volwassenen van kunnen genieten. Dit jaar ko men er naast enkele acts uit Ne derland ook artiesten uit onder andere Spanje, Polen, Canada, Oostenrijk en Spanje." Ad Boonman maakt net als voor het theater dezelfde afwe ging voor de muziek. „We be ginnen met een editie van Clas- siclFever in het Witte Kerkje waar naast jonge talenten ook Soort van Sven als special act zijn ontroerende Nederlandsta lige liedjes laat horen. Voor het festivalterrein is het gelukt de Engelse rockband met veel ja ren vijftig-invloed Hannah Rickard The Relatives te boe ken. Naast onder meer de rock- billy van de Baldrick Brothers, de Zeeuwse folk van Broeder Dieleman, Marion van Iwaar- den en de tribute aan Doe Maar." Op het Straatfestival, zondag in Ovezande, kun je wandelen langs marktkraam- pjes en je laten verrassen door een ironische stripteaseact, overgoten worden door wens- glitter of aanschuiven voor een voorstelling met Catalaanse ba by's. De 28e editie van het festi val heeft met straattheater uit alle windhoeken van de aard bol inmiddels internationale al lure opgebouwd. „We hebben niet alleen bij het publiek maar ook bij theater groepen naam gemaakt en kun nen kiezen uit een rijk aan bod", zegt programmeur Ad Boonman. Die naam dankt het festival ook aan de combinatie met een nevenprogramma waarbij naast de braderie uit eenlopende muziek een promi nente plaats inneemt. „In Ovezande krijg je interes sant theater voorgeschoteld op een laagdrempelige manier", al dus Boonman. „Vanaf het be gin richten we ons op een eve nement voor het hele gezin, WOENSDAG 13 MEI 2015 Jeroen van Vliet Zondag 17 mei, Porgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur. grijze werkelijkheid Birth of Joy, met links vooraan Kevin Stunnen berg. foto Tijmen Hobbel Hoofdpodium 14.00: The Afterveins 15.45: Lucas Hamming 17.45: Destine 19.45: PHOS (Eveline Vroonland) 21.30: Birth of Joy 23.15: Def P Beatbusters Spectra Podium 12.45: Clear Clamour 13.10: DYL'N 14.10: Deaf by Disco 14.50: Xeno 16.20: Dynamic Myth 16.45: Main4 19.00: The Sha-La-Lee's 20.45: Raketkanon 22.30: Compact Disk Dummies Podium Oalles Loco 14.00: Loco Loco 16.00: Links of Rechts 17.00: Danny Panadero 17.30: Guilty Pleasures 18.15: Loco Loco 19.00: Maask 19.30: Loco Loco draait A Meezing Ballads 20.30: Danny Panadero 21.00: Loco Loco 21.30: Maask 22.00: Loco Loco 23.00: Super Soaker 50 Klomppop wordt morgen gehou den op het sportveld in Ovezande. Zie ook: www.klomppop.nl. De Fadunito-baby's zijn een van de theatersacts op het Straatfestival. door René de Dreu Straatfestival Ovezande, zondag vanaf 11.00 uur. Voor tijden en meer informatie zie www.straatfes- tivalovezande.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29