Nieuwe raadkaart I De naam van boekhandel De Vries bleef Nieuwe typen steengoed bekers uit Sluis Irl BUITEN 47 Eerder mailde ik u de oplossing van de raadkaart van vorige week, schrijft J.C. Sprengelmeijer. „Als oude inwo ner van Zierikzee, spreken wij in de volks mond van de 'oude haven'. Zo had ik het ook vermeld, maar beter is - denk ik - te noemen, 'zuidzijde Havenplein'." De foto van vorige week toont ons inder daad het Havenplein in Zierikzee. Links op de afbeelding is een zendmast te zien. Een zogenoemde spreidpaal van de PTT, meldt M. van der Maas uit Zierikzee. Middelbur ger Kees Stevense spreekt van een ijzeren verdeelpaal voor de in 1906 aangelegde tele foonlijn, die in 1930 werd afgebroken. J.P. van de Velde uit Dishoek wijst op de panden op de raadkaart. „Rechts is de juwe lierswinkel van Mourer en daarnaast de winkel in huishoudelijke artikelen van De Vries. In het gebouw daar weer naast werd in de jaren zestig Cafetaria Marktzicht geo pend." Het juwelierspand aan het Haven plein heeft in de loop der jaren meerdere namen/eigenaren gehad, zoals De Twaalf Apostelen en Tilburg den Boer. M. W. Hos- te-de Vries uit Middelburg vergaapte zich als meisje voor de etalage aan de zilveren miniatuurtjes: een bakkerskar, ijscoman, kermiscaroussel. „Te veel om op te noe men", meldt de Middelburgse. „Naast de ju welier dreef mijn oom, Johan de Vries, een zaak in huishoudartikelen. Hij was rond 1930 in een smal straatje een handeltje be gonnen, dat uitgroeide tot een zaak aan het Havenplein. Rond 1950 emigreerde hij met zijn gezin naar Canada." „Eerder, rond 1925, was mijn vader een zaakje begonnen, later boekhandel drukkerij De Vries. Een van mijn broers verhuisde met de boekhandel naar het Havenplein, op de foto vierde ge vel links. Na zijn dood ging de zaak in vreemde handen over. Door de bekendheid bleef de naam boekhandel De Vries echter gehandhaafd", besluit Hoste-de Vries. Winnaars waardebonnen: J.C. Sprengelmeijer in Zierikzee; J.P. van de Velde in Dishoek en Miene- ke Schiettekatte in Nieuwerkerk Tijdens een noodonderzoek in 2000 is op een terrein aan de Hoogstraat in Sluis bijzonder steengoed uit een beerput verzameld. Dit gebeur de bij het graven van een bouwput ten be hoeve van appartementen annex een par keerkelder. Het vondstmateriaal uit deze beerput moet gedateerd worden tussen 1350 en 1450. Op het eerste gezicht lijkt het bij deze steengoedvondst om producten uit de be kende Duitse produtieplaats Siegburg te gaan. Maar een nadere beschouwing doet toch vermoeden dat we hier te maken heb ben met voorwerpen uit een ander produc tiecentrum. Het gaat om twee identieke trechterbekers, waarvan bij allebei de trech ter beschadigd is. Om deze reden zal men de voorwerpen dan ook in de beerput ge gooid hebben. De bekers zijn van hard ge bakken, witbakkende klei met op de bui tenkant een oranje vlam. Bij één exemplaar is een klein stukje van de bovenrand be waard gebleven, zodat we weten hoe hoog de bekers oorspronkelijk waren. Het meest opvallende kenmerk aan deze bekers is hun zeer slanke hals. Dit is onbe kend bij de Siegburg-vormen. Onder een bol buikje is verder een opvallende voet ge plaatst. Deze voet is geheel vlak; een twee de kenmerk waarom we hier niet met een Siegburg-product te maken hebben. Sieg- burg-bekers uit de middeleeuwen hebben altijd een geknepen, enigszins holle voet en pas in de zestiende eeuw komen produc ten met een standring voor. Als het productiecentrum dus geen Sieg burg is, lijkt slechts één ander centrum voor deze bekers in aanmerking te komen, namelijk Beauvais. Deze plaats in het noordwesten van Frankrijk is vooral be kend om de productie van sgraffito- aarde werk (aardewerk met een sliblaag, waarin voorstellingen zijn gekrast). Op bescheide ner schaal zijn er ook steengoedproducten in Beauvais vervaardigd. Waarschijnlijk kenden deze slechts een regionale versprei ding, want tot op heden zijn vondsten van Beauvais-steengoed in Nederland zeld zaam. Alleen in het overzichtswerk van het geproduceerde aardewerk in noordwest-Eu ropa, Rotterdam Papers VI, vond ik enkele vergelijkbare vormen. Maar deze zijn niet identiek aan onze bekers. Uit archiefonderzoek is gebleken dat al in 1389 in Beauvais steengoed werd vervaar digd, dat te vergelijken is met Siegburg-pro- ducten. Vanaf 1963 zijn in het noordwesten van Beauvais stortplaatsen van pottenbak- kersafVal gevonden en onderzocht. Dit on derzoek bracht aan het licht dat hier veel verschillende bekervormen geproduceerd zijn. De vorm van de Sluise exemplaren wijkt op de genoemde punten genoeg van Siegburg-producten af om ze aan Beauvais toe te schrijven. Resteert een ander interessant aspect van onze bekers: wat dronk men eruit? Bier lijkt gezien het kleine formaat niet logisch. Dan blijft eigenlijk alleen wijn over. Maar van wijn is vanouds bekend dat het aroma beter tot zijn recht komt wanneer de drink- opening wijd is. De bekende drinkschaal tjes uit Siegburg zouden daar bij uitstek ge schikt voor zijn. De inhoud van de Sluise bekers is op 125 cc berekend. Dat is de in houd van een klein model wijnglas. Maar is de ontdekking van twee identieke bekers die nieuw zijn in de historie van de Zeeuw se archeologie geen reden genoeg om toch een heildronk uit te brengen? Proost! Zuidzijde Oude Hauen te ^ierikze^ WOENSDAG 13 MEI 2015 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Post bus 5046, 4380 KA Vlis- singen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. Henk Hendrikse, depotbeheerder Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Het Havenplein in Zierikzee is ontstaan doordat een deel van de Oude Haven in 1872 werd gedempt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20