46 BUITEN RAADKAART Oude havens zijn vaak een droevig lot beschoren. Ze versterven tot parken, hondenveldjes of een nieuwbouwwijk. Veel verhalen gaan zo kopje onder. En op straatnaambordjes verbleekt de kleurrijke historie. Totdat - meestal de cennia later - het idee opduikt om al les wat nog in ons collectieve geheu gen ronddrijft te vergaren. Achter een kleine schildersezel zit ze langs de Oude Haven in Zierikzee. Haar grijze haar krult onder de randen van haar strooien hoed vandaan. Een roodwollen vest met bruine knopen plooit in brede banen over haar schouders en heupen, en onttrekt de groene rok, die tot op de punten van haar schoenen reikt, half aan het zicht. Een cam pingkrukje uit lang vervlogen tijden buigt diep door onder haar gewicht, het gebutste buisframe onderstel met de vermoedelijk sleetse, verwassen katoen ertussen, kraakt in een dreigende spagaat wanneer zij opzij buigt en het penseel met resolute gebaren uitspoelt in de kan die naast haar op de klinkertjes staat. Zij is hier incognito, grinnikt zij, dus vernoem haar maar naar de vrouw van die beroemde Nederlandse wolkenschilder: „Die magisch realist die met licht, kleur, vorm en diepte zelfs een lichte voorjaarsdag een dreigende draai kon geven." Zijzelf werkt aan een lieflij ke aquarel met historische Zeeuwse platbo dems, zegt zij: „Die zijn anders dan die van de Zuiderzee. Daar voeren botters, schokkers en bolschepen; vissersschepen die ook bij de Bruine Vloot horen, maar hier" - en zij diri geert haar penseel richting de sluimerende museumhaven - „hadden ze hengsten en hoogaarzen; meer diepgang." De Oude Haven is nog steeds een getijhaven. Via de Oosterschelde staat hij in verbinding met de Noordzee. In lang vervlogen tijden meerden hier schepen aan om te laden en te lossen, maar dat was in de negentiende eeuw voorbij. De haven werd gedeeltelijk gedempt, waardoor het Havenpark kon worden aange legd. Nu slenteren er toeristen tussen de vele borders met tulpen. Toen rond 1990 een groot deel van het slib werd weggebaggerd, kristalliseerden zich ook de plannen uit om er een museumhaven van te maken. Er verscheen een drijvende stijger met loopbrug en Stichting Museumhaven Zie rikzee, met de daaraan verbonden vrienden vereniging, realiseerde de huidige inrichting met historische schepen. „Het bestaat nu al weer bijna vijfentwintig jaar", zegt Mathilde. „Als je niet beter weet, dan zie je niet wat er allemaal verdwenen is. Het lijkt immers net alsof het altijd al zo was." Dat de stichting zich bezighoudt met aan koop, herstel en behoud van oude zeil- en mo torschepen en er om de hoek zelfs een authen tieke scheepsrestauratiewerf op nahoudt, vindt ze dan ook prachtig: „Er is veel belang stelling voor." En het is fijn dat die schepen hier zo rustig stilliggen, zodat zij er flink mee kan oefenen. Want wat de Israëlische schrijver David Gross man rond Bevrijdingsdag in een interview ver telde, laat haar niet los, vertelt zij: „Het verle den bepaalt hoe je denkt, hoe je je gedraagt en hoe je anderen behandelt. Je kunt er niet aan ontsnappen. Maar je hoeft er geen slachtoffer van te zijn; je kunt er immers een dialoog mee aangaan en tot iets vernieuwends ko men." Ze neemt haar hoed even af, knipoogt, en buigt zich dan weer met verve over haar palet. Onder haar rokken kraakt het krukje. In het zicht van de haven Het Havenplein in Zierikzee. foto Lex de Meester door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19