ZEELAND GEPEILD 44 BUITEN In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied,- op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. STAVENISSE Ze leeft in extra tijd, zegt ze. Want ze had al drie keer dood kunnen zijn. Daarom is er veel waarvan ze intens geniet. Een etentje, feestje, een paar dagen ertussenuit - ze is voor veel te porren. Ook het licht over de Oosterschelde bekoort haar; de zeilen en boeg golven, en hier, in de haven naast de ruim tweehonderd jaar oude korenmolen, de après-sail tussen klapperende lijnen en flap perende vaantjes, schreeuwende scholeksters en gierzwaluwen. Gery Boneschansker (57), regisseur en editor, kijkt om zich heen: „Het is hier zo pittoresk." Ze vertelt dat de naam Stavenisse vermoede lijk is afgeleid van de voormalige landtong die in 1509 overstroomde en negentig jaar later werd herdijkt: „Ik vind het als filmlocatie zeer geschikt." Het is een combinatie van beroepsdeformatie en passie, grinnikt ze. Altijd kijkt zij naar lij nen, beelden, kleuren en verhoudingen. Ooit geboren in Oostellingerwerf (Friesland), ver huisde ze als jong meisje naar Axel; volgde kunstopleidingen in Gent en Breda; studeerde af als grafisch vormgever en werkte bij Video- Press in Groningen en Hilversum, als onder deel van de Toonder Studio's, en ook bij de NOB aldaar; om daarna weer naar Zeeland te verhuizen en neer te strijken in Middelburg, waar zij vanuit haar eigen bedrijf BW Audiovi suele Producties voor verschillende opdracht gevers werkt: „En ik ga nooit meer weg. Waar naar ik verlang, vind ik hier." Ze vertelt dat Stavenisse een geschiedenis van koppige standvastigheid kent, ondanks alle plagen en plannen die erop werden losgelaten. De inundatie in 1944 spoelde niet alle bewo ners voorgoed weg. En ook de watersnood ramp, die negen jaar later weliswaar honderd drieënvijftig mensenlevens eiste, wist het ver zet tegen het voorstel om de haven als zwakke plek in de zeewering te sluiten, niet te breken: „Verhoogde dijken en een keersluis waren het compromis." Net als het massale protest in 1975 tegen de komst van vijfhonderd Surina- mers, die als asielzoekers avant la lettre in een bungalowpark aan de rand van het dorp zou den worden ondergebracht: „Ook dat resul teerde uiteindelijk in andere oplossingen." Het knokken herkent ze wel, zegt ze. En ook het gevoel nooit te willen opgeven. Zijzelf on derging drie levertransplantaties: „Je vertelt zoiets natuurlijk niet altijd. Maar soms kwam ik er niet onderuit. Na een operatie herkende niemand mij meer; ik zwol helemaal op door de prednison." De eerste keer was in 1990. Zij was drieënder tig en bleek Hepatitis B te hebben, zegt ze. Haar eigen immuunsysteem ging het virus zo hard te lijf dat het ook de levercellen verwoest te: „Ik werd grieperig en geel en stond boven aan de wachtlijst van Eurotransplant. Volgens de artsen had ik 2procent kans om het zelf te redden, maar levertransplantaties groeiden net uit de kinderschoenen en ze wilden we ten wat er zou gebeuren als je een donorlever in een redelijk gezond lijf plaatst. Knapt zo ie mand sneller op dan iemand die door een le verziekte langzaam al is afgetakeld?" Dood ging ze toch, zegt ze. Dus dan maar een nieu we lever: „Mijn overlevingskans zou groter zijn." Na ruim zes jaar gingen haar leverwaarden toch langzaam achteruit. Via de bloedtransfu sie of het nieuwe orgaan is er dit keer sprake van Hepatitis C, waar men indertijd nog niet streng op controleerde: „Dus belandde ik met cirrose weer op de wachtlijst." In december 2002, zij is dan vijfenveertig, meldt het Acade misch Ziekenhuis Groningen dat er een lever voor haar is: „Vrij ontspannen zag ik de trans plantatie tegemoet", zegt ze. „Maar het ging verkeerd: pas twee maanden later werd ik wak ker." Het bleek dat de lever niet aansloeg. Artsen hielden haar in coma tot de volgende trans plantatie, vier dagen later. Daarna vergden nierdialyse en complicaties nog vele weken: „Op een gegeven moment deden alleen mijn hart en mijn hersenen het nog." Maar in maart 2003 is zij zover aangesterkt, dat zij haar leven weer kan oppakken. De le ver die zij sindsdien heeft, is jonger dan zij zelf, weet zij. En ondanks alle medicijnen die zij tegen het afstoten moet slikken, voelt het alsof haar lichaam het vreemde DNA tole reert: „Als het goed is, leef ik met deze tot mijn dood." Rond die tijd is het idee geboren om over le vertransplantaties een documentaire te ma ken. Een groot project, in eigen beheer, waar mee zij in 2011 daadwerkelijk is gestart. Zij re gelde sponsors, een cameraman, sprak als erva ringsdeskundige met mensen op de wachtlijst en met mensen die al getransplanteerd zijn, en allemaal vertellen die openhartig over het moeilijke traject en hoe zij na een intensieve periode van ziekte en spanningen het leven weer aandurven. Ook komen chirurgen, inter nisten en de transplantatiecoördinator aan het woord over operaties, medicatie en revalidatie, en kreeg zij toestemming om in het Acade misch Ziekenhuis Groningen een transplanta tie te filmen. „De documentaire 'Levertijd' bevat uniek ma teriaal en is mooi en informatief geworden", zegt Boneschansker. „Geschikt voor filmfesti vals en televisieomroepen. En voor geïnteres seerde particulieren. Ik wil ermee laten zien dat wij geen slachtoffer zijn." Ze is tevreden, zegt ze. En dankbaar. Ze wijst naar het waterpeil dat langzaam daalt; de ha ven oogt smaller tussen de oprijzende kades. Bij de huisjes deint traag zwart wasgoed aan een lijn. En achter de dijk, ver op de Ooster schelde, verschuiven witte zeilen. „Hoopvol en realistisch, vind je niet?" glimlacht ze. „Het leven is nog niet voorbij." door Jacoline Vlaander Strijden om een smalle landtong Stavenisse is heel geschikt als filmlocatie. Voor meer informatie: 'Levertijd - kwaliteit van leven na een levertransplantatie' (documentaire) e-mail: g.boneschansker@av-producties.nl www.levertijddefilm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17