Woede van president Indonesië 'hypocriet' BUITENLAND 9 Nigel Farage blijft toch aan als leider UKIP want hij is een uiterst begaafd spreker, luidt: „De kans dat ik ooit premier wordt is ongeveer even groot als de kans dat Elvis wordt gevonden op Mars. Of de kans dat ik zal reïncarneren als een olijf." Zijn tegenstanders, die hem vaak afdoen als 'een welbespraakte poli tieke hofnar' en 'een ongeleid pro jectiel' denken wel beter te we ten. Johnson, behalve politicus ook een historicus, bracht volgens hen eerder dit jaar niet toevallig een biografie uit over een van de geval had de flegmatieke en popu laire Boris Johnson zich zeker op geworpen. Hij heeft zijn ambitie nooit onder stoelen of banken ge stoken en loopt als bestuurder van Londen al enkele jaren warm. Zijn verkiezing donderdag in het Lagerhuis, namens het district Ux- bridge en South Ruislip, is een lo gische stap in de carrièreplan ning. Na de zege van Cameron moet Johnson zich voorlopig schikken in een bijrol. Een van de meest ge stelde vragen van de afgelopen da gen was welke. Het antwoord op die vraag kwam gisteren. Johnson blijft burgemeester (tot 2016, dan zijn er in Londen nieu we verkiezingen), treedt toe tot het kabinet, maar krijgt geen por tefeuille. Hij mag als een van de naaste politieke adviseurs David Cameron veilig door het overvol le mijnenveld van de Britse poli tiek leiden. Tijdens de verkiezingscampagne had Johnson nog enkele keren la ten doorschemeren dat hij het burgemeesterschap eventueel zou kunnen combineren met een mi nisterschap 'op een klein departe ment'. Maar Cameron geeft zijn studiegenoot van Eton nog geen ministeriële verantwoordelijk heid. Hij zit wel aan in het kabi net. 'Geen eigen verantwoordelijk heid, wel collectieve verantwoor delijkheid', oordeelt de krant The Guardian. Cameron zorgt ervoor dat de am bitieuze burgemeester onder toe zicht in de pas loopt. Dat kan na tuurlijk veranderen als Johnsons ambtstermijn in Londen afloopt. Verwacht wordt dat hij dan moge lijk alsnog kans maakt op een be langrijke ministerspost, als belo ning voor de getoonde loyaliteit gedurende de jongste, zo succes volle verkiezingscampagne. Critici van Boris Johnson, ook in zijn eigen partij, vragen zich af hoe loyaal hij zal blijven. In het openbaar doet hij altijd lacherig over het premierschap. Een van zijn beste quotes, hij heeft er veel LONDEN - Nigel Farage blijft toch aan als leider van de euroscepti sche partij UKIP. Het partijbe stuur heeft zijn aftreden tegenge houden. De uitkomst van de verkiezingen voor het Britse Lagerhuis donder dag was teleurstellend voor UKIP. Farage kondigde vrijdag aan op te stappen toen bekend werd dat hij in zijn district geen zetel had be machtigd. Dat besluit heeft hij nu dus teruggedraaid. UKIP wil dat Groot-Brittannië uit de Europese Unie vertrekt. Partij voorzitter Steve Crowther zei gis teren dat de partij een campagne moet starten omdat de Britse pre mier David Cameron een referen dum gaat houden over het uittre den van Groot-Brittannië uit de EU. UKIP kreeg tijdens de verkiezin gen 13 procent van alle stemmen, maar als gevolg van het districten systeem behaalde de partij slechts één zetel in het Lagerhuis. Grote winnaar van de verkiezin gen is de Conservatieve Partij van Cameron. grootste Britse staatslieden ooit, Sir Winston Churchill. In het boek zorgde Johnson ervoor dat hij ook zichzelf profileerde. Een tweede Churchill zal hij nooit worden. Die hield zeker niet van fietsen. Boris Johnson blijft burgemeester en treedt toe tot het kabinet, maar krijgt geen portefeuille. Cameron zorgt ervoor dat de ambitieuze burgemeester onder toe zicht in de pas loopt. De opkomst in 10 Downing Street is geheel in de karakteristieke stijl van Boris Johnson (50). Met de volle, blonde haardos dansend in de wind, in een van zijn flodderi ge, donderblauwe kostuums. Hij draagt een rugzakje. De felgroene fietshelm heeft hij al afgezet. Zijn fiets staat verderop, bij het hek. De burgemeester van Londen ver plaatst zich het liefst per fiets, ook als hij een bezoek brengt aan de Britse premier en partijgenoot David Cameron. Bij diens ambtswoning is het na de spectaculaire zege van de To ries - zij behaalden een absolute meerderheid in het Lagerhuis - een komen en gaan van kopstuk ken van de Conservatieve Partij. Cameron smeedt dezer dagen een nieuw kabinet voor de komende regeerperiode van vijfjaar. Het eerste volledig conservatieve kabi net sinds 18 jaar. Als de leider van de Tories de ver kiezingen had verloren, zou in de partij de strijd zijn ontbrand over de opvolging van Cameron. In dat Woedend riep Widodo vorige week de Saoedische ambassadeur op het matje na de tweede execu tie in die week. Waarom had hij hem vooraf niet op de hoogte ge steld? De president had nog zo ge smeekt de levens van de twee vrouwen te sparen! De belangenorganisaties van Indo nesische huishoudhulpen zijn fel gekant tegen het uitzendverbod. Ze maken zich vooral grote zor gen om hun inkomsten. In Saoe di-Arabië verdienen ze vaak drie keer zo veel als in eigen land. Hun zorg: gaat Widodo straks de school van de kinderen betalen? En: is er werk in Indonesië? Meer dan twee miljoen huishoudelijke hulpen worden de komende we ken in Indonesië terugverwacht. Todung Mulya Lubis noemt de oververhitte reactie van Widodo 'hypocriet'. Hij is de advocaat van twee onlangs in Indonesië geëxe cuteerde Australiërs. Ondanks op roepen vanuit de hele wereld de doodvonnissen niet te voltrekken, ging president Widodo stoïcijns door. De regering ontkent dubbelspel. „In de constitutie staat dat het de taak van de regering is burgers te beschermen", zegt woordvoerster Armanatha Nasir van Buitenland se Zaken. Waaraan ze verontwaar digd toevoegt dat Saoedi-Arabië een van de huishoudhulpen, Siti Zainab, niet had mogen doden. Ze was geestelijk ziek, daarom ver moordde ze haar bazin. Maar gold dat dan ook niet voor de Braziliaan Rodrigo Muxfeldt Gularte? Hij behoorde tot de re cente groep ter dood veroordeel den. In zijn medisch dossier stond dat hij sinds zijn jeugd schi zofreen was. Toch ging de execu tie door. „Rodrigo snapte tot vlak aan zijn dood niet wat hem werke lijk te wachten stond", vertelt priester Burrows die de Braziliaan in zijn laatste levensuren begeleid de. Human Rights Watch verwijt pre sident Widodo gebrek aan mense lijkheid. De mensenrechtenorga nisatie had gehoopt dat de ont hoofdingen van de huishoudhul pen in Saoedi-Arabië tot een keer punt zouden leiden. In de Saoedi sche dodencellen wachten 45 hul pen op de doodsvoltrekking. President Widodo gaat vastbera den door met zijn 'schokthera- pie', die een einde moet maken aan de verslaving van vijf miljoen junkies. Binnenkort worden de namen be kendgemaakt van weer nieuwe ge vangenen die ter dood gebracht zullen worden. De Britse groot moeder Lindsay Sandiford, die in 2012 met 4,8 kilo cocaïne op Bali werd gepakt, is al begonnen met het schrijven aan haar afscheids brieven. DINSDAG 12 MEI 2015 Voorlopig nog bijrol voor Boris Johnson Boris Johnson, burgemeester van Londen en parlementslid, arriveert bij 10 Downing Street, de ambts woning van premier Cameron in Londen, foto Hannah McKay/EPA door Hans van Zon ROTTERDAM/LONDEN - Boris John son rammelde gisteren aan de deur van zijn favoriete adres, 10 Downing Street. Ooit neemt de burgemeester van Londen mis schien wel zelf zijn intrek in de ambtswoning van de Britse pre mier. De komende tijd blijft het bij een bijrol onder David Cameron. door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - President Joko Widodo is zo verbolgen over de onthoofdin gen van twee Indonesische huis houdhulpen in Saoedi-Arabië, dat er geen dienstmeid meer naar dit 'barbaarse' land mag. In de dodencellen in Saudi-Arabië wachten 45 huishoudhulpen op de voltrekking van de doodstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9