1 N Libië wijst EU-plan tegen mensensmokkelaars af 8 BUITENLAND Journalist vast Het geweld in Macedonië kwam als een verrassing. Moet het de aandacht afleiden van een politieke crisis? Mt' W*êë'., :J '•<v - SKOPJE/ROTTERDAM - In de Mace donische hoofdstad Skopje zijn gisteren kaarsen ontstoken als symbool van nationaal verdriet. Het land sloot een tweedaagse rouwperiode af. Acht politiemannen sneuvelden afgelopen weekeinde in mistige gevechten in de stad Kumanovo, in het noorden van het land, vlak bij de grens van Kosovo en Servië. De speciale politie-eenheden le verden in het voornamelijk door etnische Albanezen bewoonde district Diva Naselba een ware veldslag met onbekende strijders Veel dierenmummies uit Egypte zijn leeg Veel mummies uit het oude Egypte die resten van dieren zouden bevatten, zijn leeg. Het gaat om ongeveer een derde van de meer dan achthonderd mummies van bijvoorbeeld krokodillen, katten en vogels die onderzoekers van het Man chester Museum en de Univer siteit van Manchester hebben gescand. Dat meldde de BBC gisteren. De onderzoekers ver moeden dat er wel dieren in hebben gezeten, maar dat ze er uit zijn gehaald om ze te offe ren. Er was een grote vraag naar dieren voor religieuze of fers. die - volgens de Macedonische au toriteiten - uniformen droegen van het voormalige Bevrijdingsle ger van Kosovo (UCK). In het zie kenhuis liggen nog 37 gewonde agenten. Veertien aanvallers wer den doodgeschoten, meer dan der tig zouden zijn gearresteerd. Geschrokken bewoners van Ku manovo keerden gisteren terug naar hun kapot geschoten huizen. Het gaat om het ergste geweld in de regio sinds veertien jaar. 'Terro risten waren van plan een bloed bad aan te richten in Macedonië', aldus regeringskrant Dnevnik. Volgens regeringswoordvoerders is een 'monsterlijk complot' ver- Pa Le Pen start eigen beweging Het wordt geen beweging die de strijd aangaat met het Front Natio nal (FN), maar Jean-Marie Le Pen start wel een eigen groep. Daar mee lijkt vader Le Pen gisteren op nieuw een plaagstoot uit te delen aan dochter Marine, de leider van het FN waar haar vader de oprich ter van is. Jean-Marie twitterde over zijn plannen. 'Ik ben een strij der en zal strijden zolang ik er de kracht voor heb', aldus de 86-jari- ge politicus. Hij wil de 'fouten in ons eigen kamp (het FN)' rechtzet ten. Het FN-bestuur schortte on langs het lidmaatschap van de op richter op na antisemitische en ra cistische uitlatingen hinderd van 'buitenlandse strij ders'. Bewoners uit Diva Naselba heb ben daar hun twijfels over. Mees tal weten de etnische Albanezen in Kumanovo precies wat er speelt, maar nu waren ze verrast door de mini-oorlog. Het vermoe den in de buurt is dat de Macedo nische regering dit grove geweld op een of andere manier heeft ge organiseerd. Doel: vooral veel her rie maken. Het dan onvermijdelij ke oplaaien van etnische spannin gen zou de aandacht moeten aflei den van andere problemen. Op de achtergrond speelt name lijk de grootste politieke crisis in Macedonië sinds de onafhankelijk heid van het voormalige Joegosla vië in 1991. Regering en oppositie leven op voet van oorlog met el kaar. De geloofwaardigheid van de Macedonische premier Nikola Gruevski was al tot een nulpunt gedaald na beschuldigingen van De Libische regering is tegen het voorstel van de EU om geweld te gebruiken tegen smokkelaars die vluchtelingen naar Europa willen brengen. De ambassadeur van het Noord-Afrikaanse land bij de Ver enigde Naties spreekt van ondui delijke plannen, meldde de Britse BBC gisteren. De EU wil een VN-mandaat waar mee in Libische wateren militaire actie kan worden ondernomen om boten van smokkelaars tegen te houden of te vernietigen. Het voorstel maakt deel uit van brede re EU-plannen om de vluchtelin- corruptie en machtsmisbruik aan zijn adres. Na een uit de hand ge lopen afluisterschandaal beschul digde Gruevski de socialistische partijleider Zoran Zaev ervan een staatsgreep te willen plegen. Straatrellen volgden, de spanning liep hoog op. De EU volgt de ontwikkelingen met grote zorg. Macedonië telt ruim twee miljoen inwoners Journalist Marcel van der Steen is gearresteerd in Kumanovo in Ma cedonië, zo meldt RTL Nieuws. Hij- werkt als freelancer voor onder meer BNR. Volgens BNR-hoofdre- dacteur Fröhlich wordt hij ervan beschuldigd dat hij geen accredita tie had om in Macedonië te wer ken en in verboden gebied was. genstroom in te dammen. „De Li bische regering is niets gevraagd. Ze hebben ons in het duister gela ten over wat hun intenties zijn, wat voor militaire actie ze willen ondernemen in onze territoriale wateren. Dat is erg zorgelijk. We willen weten hoe ze een onder scheid kunnen maken tussen vis sersboten en boten van smokke laars", aldus ambassadeur Ibra him Dabbashi. 60.000 mensen hebben volgens VN-schattingen dit jaar geprobeerd de Middelland se Zee over te steken. Van hen zijn meer dan 1.800 verdronken. waarvan een kwart moslims van Albanese afkomst. De laatste groep voelt zich al jaren achterge steld. In 2001 kwam het tot een opstand die maar ternauwernood kon worden bezworen. De Duitse Balkan-expert Franz- Lothar Altman van de universiteit van Boekarest vreest dat de Bal kan weer net zo in vuur en vlam kan raken als aan het einde van de vorige eeuw. Het etnische ge donder in Macedonië kan zomaar overslaan naar het ook al weinig stabiele Bosnië en Herzegovina en Servië, denkt hij. Veelzeggend is dat zowel de EU als de Navo na drukkelijk een 'transparant onder zoek' heeft gevraagd naar wat in Kumanovo gebeurde. Is er sprake van manipulatie dan is dat niets minder dan brandje stichten in een vuurwerkfabriek want tussen Kosovo, Macedonië en Albanië zijn de verhoudingen al jaren zeer explosief. Duitse politie zoekt drugs in asielcentra De politie in de Duitse deel staat Baden-Württemberg heeft gisterochtend in een ac tie tegen drugshandel 24 asiel zoekerscentra doorzocht. Ook bij het centrum voor de eerste opvang in Mannheim vielen agenten binnen. Tegen enkele bewoners is een arrestatiebe vel uitgevaardigd, meldde de re gionale omroep Südwestrund- fimk. Bij de actie waren alleen al in Mannheim, Heidelberg en district Rhein-Neckar zo'n drie honderd agenten ingezet. De politie wil niet zeggen hoeveel asielzoekers van drugshandel worden verdacht. Een jongen loopt de trap op in een verwoest huis in Kumanovo. Bij gevechten tussen politie en onbekende strijders kwamen in het weekend acht agenten om het leven, foto Armend Nimani/AFP Mini-oorlog verrast Macedonië aSjf V-.s "vis door Bob van Huët LONDEN PARIJS MANNHEIM TRIPOLI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8