w 5_J BINNENLAND 7 (^)koopjedeal) 'DEATH ROW DOLLIES' De Nederlandse beloofde een crematie te regelen als zijn lichaam onverhoopt niet aan de wetenschap ter beschikking gesteld kon worden. Waarom deed ze dat voor een vreemde? Ie mand met een duister verleden? „Omdat hij al lang geen vreemde meer was", ant woordt ze resoluut. „Hij was een vriend ge worden. Een uitlaatklep, iemand bij wie ik mijn ei kwijt kon. Hij wist van alles wat er in mijn leven speelde. Ik heb jaren in een dagboek geschreven, die rol had hij een beetje overgenomen. Er zijn gevangenen die penvriendinnen zoeken met bepaalde bedoelingen, maar Jamie heeft nooit om iets gevraagd en seksuele insinuaties wa ren er nooit. Het was bijzonder om te zien hoe hij onder extreme omstandigheden - en er zaten bij hem echt steekjes los - nog lichtpuntjes vond. Hij had lol in zijn leven, zat vol humor." De Jong begon als 22-jarige te schrijven met gevangenen nadat ze een boek had ge lezen over een vrouw die correspondeerde met een ter dood veroordeelde. Zij wilde ook iets doen, bedacht ze, voor iemand die vermalen wordt door het strafsysteem waar ze faliekant tegen is. 'Ik hoop dat ik vriendschap en steun kan bieden', las McCoskey in 1999 in zijn eerste brief. De Jong kreeg dat epistel mee naar huis na de executie, met alle andere brieven die ze aan hem schreef. „Dat is de erfenis", zegt ze. De Rotterdamse begrijpt dat haar vriend schap vragen oproept. Ze weigert zich er iets van aan te trekken. Ze heeft soms ook twijfels bij de vrouwen die ze tegenkomt op death row, vrouwen die zelfs trouwen met 'hun' ter dood veroordeelde. „Laten we wel wezen: er zijn mafkezen bij. Ik zie situaties waarbij ik me afvraag: wat bezielt je? Wat zoek je?" Maar verliefd worden kan overal, ook in een dodencel. Misschien jüist in een doden cel. Daar waar een man compleet afhanke lijk is en geen kant op kan. „Ik denk dat er vrouwen zijn voor wie het juist een veilige relatie is." In haar geval is er van een liefdesrelatie nooit sprake geweest. Althans: van haar kant. McCoskey dacht daar vermoedelijk anders over, al maakte hij nooit toespelin gen en gaf hij om zijn echtgenote. De vijf tien jaren waarin Petra de Jong hem schreef en zes keer naar Texas kwam, wa ren de beste van zijn leven, zo meldde hij toen hij met infuus in de arm klaar lag op een executietafel en nog een laatste woord mocht spreken. De brieven van De Jong bewaarde hij, de post van zijn vrouw mocht na lezing in de prullenmand. Voor de Nederlandse postte hij vlak voor zijn dood een voorraad brie ven, zodat zij die na zijn overlijden zou le zen. „Ik heb gehuild als een klein kind toen ik zijn laatste kaartje uit de brieven bus had gehaald." Ze vindt het raar om te zeggen. De execu tie viel haar mee. McCoskey sliep 'redelijk vredig' in en wilde graag dood, zo slecht was hij er door gebrek aan medische behan deling aan toe. Ze wilde er per se bij zijn, hoezeer ze ook vreesde er nachtmerries aan over te hou den. „Ik wilde dat hij in zijn laatste mo menten iemand zag die genegenheid voor hem voelde, en zijn vrouw kon het niet aan." Ze huilde, had het vreselijk warm en durfde haar jas niet uit te trekken - zoiets banaals leek ongepast. „De tranen biggel den ook over Jamies wangen, maar het laat ste dat hij riep was een grapje. Het duurde kennelijk langer dan hij verwachtte. Hij zei: Ik hoop dat er niks mis gaat, want ik wil geen uitstel." Burgemeester bemoeit zich met komst sjeik Burgemeester Elly Blanksma van Helmond gaat in gesprek met het bestuur van moskee al-Fadjr over de komst van een omstreden isla mitische geestelijke, Sa'ad Ateeq al-Ateeq. De Arabische sjeik riep eind januari volgens een Engelse vertaling van een van zijn preken Allah op tot 'vernietiging' van Jo den, christenen, sjiieten en ala- wieten. De Helmondse moskee al-Fadjr heeft hem gevraagd om vrijdag voor te gaan in gebed. Burgemeester Blanksma en wet houder Margreet de Leeuw gaan nu praten met het moskeebe stuur. Al-Fadjr was gisteren onbe reikbaar voor een toelichting. Voorwaardelijke taakstraf voor blinde De slechtziende en zwakbe gaafde Teun van der Velden (71) uit Gemert heeft een voor waardelijke taakstraf gekregen voor het slaan met zijn blindenstok. De politierechter in Eindhoven achtte hem schuldig aan mishandeling van drie plaatsgenoten en vernie ling van een auto. De man moet ook 500 euro smarten geld betalen. In november ont stond een schermutseling toen Van der Velden met zijn blin denstok een auto raakte. De zwager van de Gemertenaar, die zijn zaken behartigt, over weegt in hoger beroep te gaan. DAGAANBIEDING 12 MEI OP OP Luxe Hotel Linnen dekbed overtrekken met FLINKE korting VanaF slechts 19,95 DINSDAG 12 MEI 2015 misdaden was hij ook een mens' Petra de Jong uit Rotterdam bouwde een vriendschap op met een ter dood veroordeelde in Texas. Ze was erbij toen hij werd geëxecuteerd, foto Marco de Swart In het boek Death row Dollies, dat vandaag verschijnt bij uitgeverij Bertram en De Leeuw, laat de Nederlandse schrijfster/ journaliste Linda Polman vrouwen uit Europa en de Verenigde Staten aan het woord die hun lot hartstochtelijk verbinden aan dat van ter dood veroordeelden. Polman schreef eerder onder meer De crisiskaravaan, achter de schermen van de noodhulpindustrie. Petra de Jong en Jamie McCoskey. HELMOND EINDHOVEN v Keuze uit wit, antraciet, zwart en crème •y Beschikbaar in 1-persoons, 2-persoons en Lits-Jumeaux •y Luxe uitstraling, net zoals in een hotel •y Compleet geleverd incl. kussensloop Adviesprijs 79,95 Korting 75% U bespaart 60,- BESTELLEN v DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IlStD NIET TEVREDEN? GELO TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7