Financiële truc van Grieken Doden bij explosie 66 We gaan er vanaf de eerste dag alles aan doen om Netanyahu ten val te brengen 10 BUITENLAND De Israëlische premier Netanyahu presenteert vandaag zijn nieuwe regering. De rechtse en nationalistische statuur van de coalitie zorgt voor ophef in binnen- en buitenland. LUCHTAANVAL JEMEN TEL AVIV - „We gaan er vanaf de eerste dag alles aan doen om Ne tanyahu ten val te brengen." Met die woorden sabelden oppositie leiders Isaac Herzog en Tzipi Liv- ni de nieuwe Israëlische coalitie deze week neer. In de keiharde Is raëlische politiek zijn dit soort uit spraken niet ongewoon, maar de regering die premier Netanyahu vandaag presenteert roept wel bij zonder hevige reacties op. Zo moet Ayelet Shaked, de nieu we minister van Justitie van de zeer nationalistische Joods Huis partij, per direct extra bodyguards krijgen. De politica is omstreden wegens haar racistische uitspra ken over Palestijnen. Op Israëli sche sociale media circuleren be werkte foto's waarop Shaked in een SS-uniform gekleed gaat. De autoriteiten nemen geen risico's. Dit soort foto's verscheen ook van de oud-premier Yitzhak Rabin, voordat hij in 1995 tijdens een toe spraak werd vermoord door een Joodse activist. Dat Netanyahu gaat regeren met de Joods Huispartij, een uitgespro ken tegenstander van een onaf hankelijke Palestijnse staat, zorgt ook buiten Israël voor ophef. Zo wel de Verenigde Staten als de Eu ropese Unie, Israëls belangrijkste bondgenoten, steunen het idee van een Palestijnse staat al jaren in woord en met de portemon nee. Netanyahu zelf verklaarde in 2009 nog voorstander te zijn van een gedemilitariseerde Palestijnse staat, maar maakte daar de afgelo pen jaren nooit serieus werk van. Vlak voor de verkiezingen in maart verklaarde hij zelfs niet met de Palestijnen te onderhande len, in een succesvolle poging zwevende rechtse kiezers achter zich te krijgen. Die ommezwaai kwam hem in binnen- en buiten land op hevige kritiek te staan. Maar de Palestijnse kwestie is be paald niet het enige beladen dos sier in de Israëlische politiek. Om een minieme zetelmeerderheid te krijgen, haalde Netanyahu twee ultraorthodox-joodse partijen bij zijn coalitie. Een groot deel van de ultraorthodoxe joden, zo'n 10 procent van de acht miljoen Israë liërs, is bij wet vrijgesteld van de jarenlange dienstplicht in het Is raëlische leger, werkt niet en be taalt nauwelijks belasting. Hun grote gezinnen leven doorgaans van subsidies en giften, tot grote onvrede van de belastingbetalers die hiervoor opdraaien. De vorige regering werkte aan wetten om die privileges te beper ken. Gevreesd wordt nu dat Ne tanyahu in ruil voor de steun van de ultraorthodoxe partijen de her vormingen ongedaan zal maken. BRUSSEL - Griekenland heeft giste ren het IMF een sigaar uit eigen doos gepresenteerd door een schuld van dik 750 miljoen af te lossen uit een IMF-reservepotje. Die vestzak-broekzak-strategie is onthuld door een topman van de Griekse centrale bank. Volgens ingewijden is de finan ciële truc het zoveelste bewijs dat Athene over de bodem van de geldkist schraapt. Minister van Fi nanciën Varoufakis zei maandag in Brussel dat het geldgebrek 'ver schrikkelijk urgent' is. Ingewijden in Brussel vroegen zich af of Athene voorrang zou ge ven aan de IMF-aflossing of aan de betaling van 1,5 miljard pen sioenen en ambtenarensalarissen later deze maand. Dankzij het IMF-reservepotje kan Grieken land die keus nog ontlopen, maar volgende maand - met totaal 1,5 miljard IMF-aflossingen en op nieuw dat bedrag aan pensioenen en salarissen - lukt dat niet meer. Vraag was of Athene voor rang zou geven aan de IMF- aflossing of de betaling van pensioenen en salarissen. SANAA - Luchtaanvallen op een militaire basis van de Houthi's leidden tot een enorme explosie en eisten gisteren negentig levens, zo meldden lokale autoriteiten. Nog eens driehonderd mensen zouden gewond zijn geraakt. Vanaf de basis werden volgens staatspersbureau Saba raketten afgevuurd. Als het genoemde dodental klopt, zou het bombardement het dodelijk ste tot nog toe zijn. Een coalitie onder leiding van Saudi-Arabië bombar deert al weken de Houthi's, een sjiitische groepering die een aanzienlijk deel van het land heeft veroverd. Gisteravond is een tijdelijk staakt-het- vuren ingegaan. De vechtende partijen hebben afgesproken voor vijf da gen de wapens te laten zwijgen, zodat hulporganisaties mensen in nood kunnen bereiken met voedsel en medicijnen. Zij hebben gewaarschuwd voor een humanitaire ramp als niet snel de hulpverlening op gang komt. foto Khaled Abdullah/Reuters Zorgen over kabinet Israël I Premier Benjamin Netanyahu. foto Jim Hollander/EPA door Jan Franke Oppositieleider Isaac Herzog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78