Helderheid over verbod bloeddonatie homo's 'Gebruik sociale media om de jongens over te halen' Voordeliger kan niet! stiPistipreizen.nl 66 Ik voel me 66 Wat we ook doen, zwijgen of praten. We krijgen altijd een bak stront over ons heen 66 De meeste geruchten, zoals dat de prik niet effectief is, waren cowboyverhalen BINNENLAND 9 3-daagse busreis Disneyland Paris I NIEUW: Cruise.nr m verantwoordelijk, niet schuldig. De ramp is ook mij overkomen sluiten om een belastingschuld af te betalen over geld dat ik nooit heb gehad." Bij de rechtbank in Almelo wer den de directeuren veroordeeld voor milieuvergrijpen en illegale handel, niet voor schuld aan de ramp. In hoger beroep kregen bei den in 2003 een jaar cel, ook voor schuld, met de dood tot gevolg. Willie: „Daar had ik nooit reke ning mee gehouden. Wie denkt er ooit in zijn leven in de gevange nis te komen? Ik vind het onte recht. Ik voel me als mede-eige naar verantwoordelijk, maar niet schuldig. De brand, de ramp. Ze zijn mij ook overkomen." Hij heeft zijn straf uitgezeten. In gevangenis Bankenbosch, Veen- huizen. „Overdag had ik werk zaamheden, dan dacht ik niet zo veel na. 's Avonds in de cel begon het te malen. Hoe kan het ge beurd zijn? Ik ben een binnenvet ter, dan is prakkiseren vreselijk." Hij moest in de bajes prei snijden voor kant-en-klaarmaaltijden in de super. De gedetineerden wer den soms 'in de kont gekeken', zo als hij dat uitdrukt. „Nog steeds kan-ie geen prei eten", zegt Ma rion. Willie knikt. Zoals hij meest al knikt als Marion iets zegt. In tegenstelling tot zijn ex-com pagnon heeft hij zich niet meer verzet tegen zijn straf. Rudi Bak ker ging in cassatie, stapte naar het Europees hof; tevergeefs. Wil lie ging zitten. „Ik wilde alle ellen de in één keer achter me laten. Ook voor de slachtoffers." Nog altijd voert Bakker een kruis tocht tegen de in zijn ogen 'rech terlijke dwaling'. Het was niet zijn vuurwerk dat explodeerde. Of: het lag aan de overheid. Of: de brandweer bluste verkeerd. Hij DEN HAAG - Minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) biedt in juni definitief uitsluitsel over een mogelijk einde aan het levenslan ge bloeddonatieverbod voor ho mo- en biseksuele mannen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen belangenorganisatie COC Nederland, bloedbank Sanquin en het ministerie van Volksge- maakte Pater ook zwart, de klus jesman van hun bedrijf en enkele andere medewerkers. Zij hebben volgens hem, achter Bakkers rug om, op die fatale zaterdag stiekem gewerkt bij SE Fireworks. Marion pakt haar open brief er weer bij. Het is een harde aanval op alle mensen die kwaad over haar spraken. Een aanval van een zieke vrouw die de dood in de ogen kijkt. Dit staat er onder ande re in: 'Wat hebben jullie gedaan? Maatschappelijke onrust oproe pen, slachtoffers op het verkeerde been gezet, mensen op schandali ge wijze misbruikt en riooljourna- listiek toegepast. Na jaren van aan horen, ben ik klaar met jullie ver dachtmakingen. Er gaat geen dag voorbij dat de slachtoffers niet door m'n gedachten gaan en dat ik hoop dat er ooit bekend wordt wat er aan vooraf is gegaan. Dat is het minste wat ze verdienen. En als die dag komt, gaan jullie door het stof voor die jaren dat jullie ons vals hebben beschuldigd'. Willie knikt. Zo is het. „Er is die zaterdag niet gewerkt." Marion: „We zouden het hebben verteld. Hoe kan je anders je kinderen en kleinkinderen recht in de ogen kij ken?" Willy zegt dat er bijna geen dag voorbij gaat zonder dat hij aan de ramp denkt. „Dan zie ik de beel den voor me." De mooiste dag uit hun leven moet nog komen, zeggen ze. De dag dat de ramp wordt opgelost en zal blijken dat zij onschuldig zijn. Er staan ineens tranen in Ma rions ogen, voor het eerst. En nu is het weer 13 mei. „We her denken die dag altijd samen, op onze eigen manier. We zijn stil en branden een kaarsje." Toen is er volgens Osterhaus 'on voldoende' gereageerd op alle ne gatieve verhalen die op social me dia rondzongen. „De meeste ge ruchten, zoals dat de prik niet ef fectief is, waren echt cowboyver halen. Toen ze eenmaal de wereld in waren, viel er nauwelijks nog tegen te strijden. En je merkt dat die verhalen lang doorwerken. De prik is nog steeds niet populair." Osterhaus stelt dan ook voor om niet opnieuw 'een golf van kri tiek' af te wachten maar jongens vooraf al goed te informeren. „En dan niet via posters of tv-spotjes maar op social media: die zijn voor jongeren veel belang rijker. En laten we het dit keer dan ook doen op een manier die écht aankomt. Door bijvoorbeeld te laten zien hoe het leven van die ene jongen die zich niet inent er over twintig, dertig jaar uitziet als hij wél kanker krijgt. Confron terend, hard, maar soms moet dat." Het opvallende: als meer meisjes zich zouden laten inen ten, zou zo'n jongensprik vrijwel niet meer nodig zijn. Dan zou, zo benadrukt onderzoeker Hans Berkhof, het seksueel overdraagba re virus min of meer 'de kop inge drukt' worden. „Dan wordt het vi rus niet meer van meisje op jon gen overgedragen; alleen nog van jongen op jongen." Berkhof stelt dan ook voor om nog eens te proberen meer meis jes over te halen zich te laten vac cineren. „Ik denk dat we méér kunnen doen om die geringe deel- name van 60 procent omhoog te krijgen." Zo kan het rijk de prik bijvoorbeeld op school beschik baar stellen. „Dan wordt het toch makkelijker. Meisjes moeten nu al tijd naar een andere plek, naar één centrale gymzaal." Schoolvaccinatie gebeurt bijvoor beeld in Schotland: daar is de opkomst onder meisjes 90 pro cent. Osterhaus wijst erop dat het nog lang kan duren voor zo'n jongens- prik er daadwerkelijk is. „Het is uiteindelijk aan de Gezondheids raad om alle kosten en baten te gen elkaar af te wegen." De viroloog zou het zelf'wel eer lijk' vinden. „Het heeft toch iets geks dat de ene helft van de bevol king nu bij voorbaat uitgesloten is van deze bescherming; of men sen er nu zelf voor kiezen of niet. Want het blijft natuurlijk vrijwil lig" Volgens onderzoeker Berkhof is het historisch verklaarbaar dat jongens eerst 'uitgesloten' waren. „Alle studies waren in het begin gericht op de voorkoming van baarmoederhalskanker. Pas later werden ook mannen bij de onder zoeken betrokken." De prik tegen HPV (afkorting voor: humaan papillovirus) is op dit moment nog altijd het enige vaccin dat direct tegen de kanker werkt. zondheid. Het COC wil dat er een einde komt aan het donatiever bod voor homo- en bimannen. De belangenorganisatie bepleit dat seksueel risicogedrag het crite rium wordt voor de vraag of ie mand bloed mag doneren, niet de vraag of iemand homo- of bisek sueel is. In Spanje en Italië is sek sueel risicogedrag al het geldende criterium voor bloeddonatie. Bloedbank Sanquin stelde tijdens het gesprek voor om de termijn voor uitsluiting van bloeddonatie na een homo- of biseksueel con tact te beperken van levenslang tot twaalf maanden, aldus het COC. nu v.a. Absoluut nergens gil 'W Gelegen in een j'-^j^^kuurstadje! WOENSDAG 13 MEI 2015 Willie Pater, ex-directeur SE Fireworks Het COC wil dat er een einde komt aan het donatieverbod voor homo- en bimannen Marion, echtgenote van Willie Pater vervolg van Voorpagina ROTTERDAM - Als een prik tegen baarmoederhalskanker er voor jon gens komt, dan moet er 'veel be ter' worden nagedacht over de in troductie. Dat zegt viroloog Ab Osterhaus, verbonden aan Erasmus MC. Volgens Osterhaus heeft het rijk 'een flinke zeperd' gemaakt bij de lancering voor meisjes in 2009. Viroloog Ab Osterhaus plaats in de school zomer-, herfst- en kerstvakantie 2 nachten verblijf in het3-sterren Residence du Pare hotel met ontbijt 2 dagen entree tot beide Disney® Parken 199 'inclusief ontbijt en k diner! 1 r 1r> nx'1 i »i I boek online of bel met 088 - 70 70 600 fïï) tab Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. sgr V-*' De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Kijk dus snel op cruise.nl mei t/m oktober 3-sterren hotel met ontbijt en diner op slechts 15 min. rijden van het Gardameer gebruik van de sauna, jacuzzi, fitness en zwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77