Vakantiegangers zoeken langer naar ideale bestemming Gewonde bij grote brand in Moerdijk 8 BINNENLAND VUURWERKRAMP ENSCHEDE interview Directeur Willie Pater van het ontplofte SE Fireworks hulde zich jaren in stilzwijgen. Tot nu. Hij spreekt. Over schuld, ziekte en de cel. i Marion (48) en Wiilie Pa ter (63) ken nen elkaar al dertig jaar. Ze trouwden pas in 2007. Marion had dat veel eerder gewild, maar Willie was al tijd duidelijk: „Ik trouw niet." Maar door de vuurwerkramp, za terdag 13 mei 2000, verandert zijn mening. Op die rampzalige zater dag ontploft hun Enschedese be drijf SE Fireworks: 23 doden, 1.000 gewonden, een weggevaag de wijk. De directeuren Rudi Bakker en Willie Pater worden opgepakt. Ze zitten maanden in beperking, mo gen geen krant lezen, geen jour naal zien, alleen hun advocaten spreken. Onmenselijk, vindt Pa ter. En hoezeer de Tukker ook een man van weinig woorden is, hij lijdt onder de opgelegde eenzaam heid. Als Marion op bezoek mag, laat Willie ineens zijn hart spre ken. Hij omhelst haar en zegt zacht: „Als ik vrij ben, trouw ik met je." Dat doen ze dus in 2007, met een groot feest in de Ensche dese homodisco 't Bölke. Liefde in ellende. Ellende die al ja ren voorduurt. „Want hoe pak je je leven op na zo'n ramp? Dat lukt helemaal niet." Nog steeds niet, zeggen de twee. Daarom geeft Willie ook nooit interviews. „Wat je ook zegt, het is altijd fout. Jezelf verdedigen voelt ook slecht tegenover al die slachtoffers." Wat hebben ze eraan om te horen dat hij depressief is en door diepe dalen ging? Al is dat wel de reali teit. Stille Willie wil vooral rust. We spreken Willie en Marion in het Duitse Gronau, even over de grens. We komen onaangekon digd. Willie wil eerst van geen in terview weten. „Ik zie het belang niet." De afgelopen jaren is hij een paar keer aan de dood ont snapt. Eerst hartproblemen door een dichtgeslibde kransslagader. Later knapt de aorta. Willie wordt twee keer opgegeven. Marion: „De dokter zei: ik kan hem niet te rughalen." Maar het wonder ge schiedt. Marion krijgt in 2010 een hartaanval. Ze wijt het aan de 've le leugens' die over haar en Willie zijn verteld en haar nog altijd ter gen. Sinds 2013 is ze ook borstkan- kerpatiënt. Met uitzaaiingen. „Ik heb 20 procent kans om te overleven. Natuurlijk denkt een aantal mensen: 'waren die twee maar dood'. Ik heb al zo vaak ge dacht: 'wij gaan één keer ons ver haal doen. Eén keer van ons afbij ten'. Wat we ook doen, zwijgen of praten. Willie, we krijgen altijd een bak stront over ons heen." In haar laptop heeft ze een open brief staan, voor na haar dood. „Voor ik de grond in ga, of de schoorsteen uit, wil ik mijn zegje hebben gedaan." Ze laat de tekst zien. Ze leest een stukje voor. Willie weet van niets, schrikt, voelt tranen. Marion staat op en kust hem op zijn voorhoofd. Waarom weet hij niets van die brief? „Omdat je nooit met me wilde praten over cremeren of be graven." Dan is hij ineens om. „Schrijf maar op hoe het met ons is gegaan na de ramp", zegt hij. Marion werkt sinds de ramp als 'verzorgende'. Dat doet ze bewust onder haar meisjesnaam om te voorkomen dat ze 'zij van de ramp' wordt voor haar patiënten. „Ik wil 'zuster Marion' zijn." Haar eerste patiënt was iemand met een stoma, maar ook een rampslachtoffer. „Dan kun je wel janken." Collega's vertelde ze pas in 2011 over haar achtergrond en haar strijd. „Ik wilde dat ze me eerst leerden kennen." Willie werkt nu bij zijn neefin een houthandel. Geen weelde, maar het is werk en dat is hard no dig. Bij zijn vroegere Fire Works- mededirecteur Bakker werd des tijds 125.000 gulden zwart geld on der de vloer gevonden. Daar bloedt Pater ook voor, zegt hij. „Je hebt een vof, een vennoot schap onder firma. De fiscus zegt: hij heeft dat, dan heb jij dat ook. We hebben een lening moeten af- Twee op de drie vakantiegangers zijn uren zoet op het internet. Ge middeld wordt het web vier uur afgespeurd naar de beste vakantie deal. Hoewel bij velen het vakan tiegeld eind van de maand wordt bijgeschreven, heeft nog lang niet iedereen zijn vakantie geboekt. Ruim een kwart van de vakantie gangers zegt ook geen enkele haast te hebben. Een flink gedeel te van de vakantievoorbereiding gaat zitten in het vergelijken van prijzen op internet. Twee op de drie vakantiegangers surfen over het web om de beste koop te vin den. Ruim 20 procent van de va kantiegangers brengt meer dan zes uur achter de pc door om prij zen te vergelijken. Favoriete va kantiebestemmingen zijn Frank rijk, Duitsland en Spanje. De meeste mensen ontvangen hun vakantiegeld in één keer en 80 procent van de werknemers wil dat vooral zo houden. Met de werkgevers kan worden afgespro- ken om het vakantiegeld gespreid uit te keren, bijvoorbeeld elke maand, maar daar voelt slechts een enkeling voor. Menig vakan tieganger houdt vast aan de een malige uitkering uit 'zelfbescher ming': als vakantiegeld gespreid wordt uitbetaald, is de verleiding groot om het (eerder) uit te ge ven. MOERDIJK - Bij een recyclingbe drijf met gevaarlijke stoffen uit Moerdijk is gistermiddag een gro te brand uitgebroken. Eén per soon is met brandwonden opge nomen in het ziekenhuis. Een zwarte rookpluim zorgde in de wijde omgeving voor overlast. De brand ontstond gistermiddag rond 16.00 uur bij Remondis Ar- gentia, een bedrijf dat stoffen met edelmetaal recyclet van drukke rijen, fotolabs, ziekenhuizen en de industrie. Het staat geregis treerd als een bedrijf waar veel ge vaarlijke stoffen liggen opgesla gen. Door de brand kwamen meerdere gasflessen tot ontplof fing. De brandweer rukte met zes voer tuigen uit. Over de oorzaak was gisteren nog niets duidelijk. In het industriegebied bij Moerdijk vinden vaker grote incidenten plaats. In 2011 woedde een grote brand bij Chemie Pack. Vorig jaar raakten twee mensen gewond bij een brand in een chemisch com plex van Shell. Het is ook niet de eerste keer dat er brand woedt bij Remondis Ar- gentia. In 2013 ontplofte een grote oven. Er vielen toen geen gewon den. Eén keer praat Stille Willie over de ramp 13 mei 2000: huizen zijn weggevaagd na de ontploffing bij SE Fireworks, foto Marcel Antonisse/ANP door Lucien Baard en Bert Janssen AMSTERDAM - Vakantiegangers gaan niet over één nacht ijs om hun zomervakantie te boeken. De reizigers zoeken langer naar de ide ale bestemming én ze boeken la ter. Dat blijkt uit een steekproef van ING onder meer dan 40.000 respondenten. Twee op de drie vakantie gangers zijn uren zoet op internet. Gemiddeld wordt het web vier uur afgespeurd door Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76