'Gezondheid van boeren bedreigd door pesticiden' Dé Nils Kaller heeft Rechter: trajectcontrole mag 6 BINNENLAND MACHTSWISSELING GROENLINKS De pas 29-jarige Jesse Klaver volgt bij GroenLinks puinruimer Bram van Ojik op. Er zijn sterke aanwijzingen dat ge wasbeschermingsmiddelen bij agrariërs aandoeningen van het zenuwstelsel kunnen veroorza ken en kinderleukemie bij hun na geslacht, concludeerde de Gezond heidsraad in januari vorig jaar. Die aanwijzingen komen vooral uit het buitenland, zegt emeritus hoogleraar kindergeneeskunde Pieter Sauer, die meewerkte aan dat rapport. „In Nederland is daar nauwelijks onderzoek naar ge daan. Terwijl met name omwo nenden van bloembollenvelden regelmatig melding maken van klachten als misselijkheid en irri taties van de luchtwegen." De Gezondheidsraad vroeg het ka binet om aanvullend onderzoek, maar daar is nog niet mee begon nen. „Het is beschamend dat degenen die ons voedsel produceren, het meest te lijden hebben onder het gebruik van bestrijdingsmiddelen op onze akkers", zegt Herman van Bekkem, campagneleider voor duurzame landbouw en voedsel bij Greenpeace. Hij bena drukt dat het niet om illegale pesticiden gaat, maar om midde len die zijn toegestaan in de Euro pese landbouw. Land- en tuinbouworganisatie LTO stelt dat agrariërs verant woord met chemische onkruid en insectenbestrijding omsprin gen. „We voldoen aan strenge voorschriften. De milieubelasting van gewasbeschermingsmiddelen is in Nederland sinds eind jaren '90 met 85 procent teruggedron gen", zegt woordvoerder Joris Baecke. Wel ondersteunt LTO het voorstel van de Gezondheidsraad om meer onderzoek te doen naar Omwonenden van bollenvel den melden regelmatig klachten: misselijkheid en irritaties van de luchtwegen Hoogleraar Sauer maakt zich zorgen over de gezondheid van jonge kinderen op het platteland de risico's van gewasbescher mingsmiddelen. Dat onderzoek, dat zal worden uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu is in voorbe reiding. Het stoort Sauer dat het zo lang op zich laat wachten. Dat op Ne derlandse akkers relatief weinig bestrijdingsmiddelen worden ge bruikt, betekent volgens hem niet dat omwonenden minder risico lo pen. „De afstanden tussen de vel den en woonhuizen zijn hier veel kleiner dan in het buitenland. Daarom zou het probleem hier wel eens groter kunnen zijn. Daar komt bij dat er weliswaar strenge voorschriften gelden, zoals be schermende kleding, maar het is de vraag of men zich daaraan houdt. In de praktijk komen boe ren en tuinders waarschijnlijk toch vaak met het spul in aanra king." Vooral over de gezondheid van jonge kinderen op het platte land maakt de hoogleraar zich zor gen. „Een lage concentratie giftige stoffen heeft op kinderen sneller effect." Greenpeace wil dat er zo snel mo gelijk een einde wordt gemaakt aan het gebruik van che- misch-synthetische bestrijdings middelen en pleit voor biologi sche landbouw. Zo simpel is de oplossing echter niet, stelt Baecke van LTO. Gevonden lichaam is van Mare Cornelissen Het lichaam dat eind vorige week is gevonden in het noord poolgebied is dat van Mare Cor nelissen. Een Canadese lijk schouwer heeft het stoffelijk overschot geïdentificeerd, meldde organisatie Cold Facts gisteren. De Nederlandse pool- onderzoekers Mark Cornelis sen en Philip de Roo verdwe nen op 29 april tijdens een ex peditie. Een bergingsteam ont dekte vrijdag het lichaam van Cornelissen, niet dat van De Roo. De zoekactie naar zijn lichaam is stopgezet. Uit sectie is gebleken dat Cornelissen on derkoeld raakte en is verdron ken op de plek waar het twee tal een noodsignaal uitzond. Het trajectcontrolesysteem op de A2 mag worden gebruikt. Dat heeft de kantonrechter in Utrecht bepaald. Voorzitter Bas Filippini van de stichting Priva cy First lokte hierover een uit spraak uit door een boete na een trajectcontrole bij de rech ter voor te laten komen. Vol gens hem schendt het traject controlesysteem de privacy van onschuldige automobilis ten. Een netwerk van 150 tot 200 camera's registreert óók hun kentekens. De kantonrechter vindt dat de Politiewet voldoende wettelij ke grondslag biedt voor het ge bruik van het huidige systeem. Hij stelt dat er sprake is van een 'geringe inbreuk op de privacy, dat de registratie van niet-overtre- ders binnen 72 uur wordt gewist en dat weggebruikers door bor den op de hoogte worden gesteld van de controle'. Dat er een nieuwe wet in de maak is over het gebruik van de geregistreerde camerabeelden, geeft aan dat de situatie onrecht matig was, stelde Filippini's advo caat tijdens de rechtszaak. Dat ar gument gaat volgens de kanton rechter niet op. De boete van 45 euro in 2012 was volgens hem dan ook geldig. Boetevoorstel voor fuckroeper 'foutje' Dat activist Abulkasim al-Jabe- ri maandag een boetevoorstel van 500 euro heeft gekregen van het Openbaar Ministerie (OM), komt door een 'foutje'. Het was volgens een woord voerder van het OM niet de be doeling. Al-Jaberi kreeg de strafbeschik- king voor het roepen van 'fuck de koning, fuck de koningin, fuck het koningshuis', meldde zijn advocaat, Willem Jebbink. De advocaat reageerde woe dend omdat het OM vorige week nog liet weten dat het de vervolging van Al-Jaberi om majesteitsschennis 'herover woog'. Veroordeling diefstal monstrans vernietigd Het hoger beroep van een van de mannen die bij de mon- stransroof in Utrecht op de uit kijk stond, moet over. De Hoge Raad heeft gisteren zijn veroor deling vernietigd. Volgens de raad kan het medeplegen van het stelen van het honderden jaren oude religieuze voor werp niet 'zonder meer wor den afgeleid' uit het bewijs dat bij het hof op tafel lag. De man was een van de drie verdach ten die het hof in Arnhem eind maart vorig jaar in hoger be roep celstraffen van 3,5 en 3 jaar oplegde voor de diefstal. De roof werd gepleegd in het Catharijneconvent. DEN HAAG - Terwijl Bram van Ojik (60) de afgelopen jaren puinruim- de, had kroonprins Jesse Klaver maar één opdracht: heel blijven. Dat ook GroenLinks zuinig op hem was, bleek opzichtig in 2013. In het nietsontziende rapport over de dramatische verkiezings uitslag van 2012 - GroenLinks ging van tien naar vier zetels - werd campagneleider Klaver als enige gespaard. „De verkiezingen waren al verloren voor de campag ne begon", meende commissie voorzitter Nel van Dijk. Daar kon Klaver niets aan doen. Dat hij nu de jongste fractieleider in de Tweede Kamer ooit is, mag geen toeval heten. Klaver is geen man voor een bij rol. Toen hij in 2010 in de Kamer kwam, had hij het al geschopt tot voorzitter van de CNV Jongeren en was hij lid van de Sociaal Eco nomische Raad. En dat voor een jongen van wie ze vroeger in Roosendaal zeiden dat studeren te hoog gegrepen zou zijn. Vanuit het vmbo zocht Klaver, zoon van een Indische moeder en een afwezige, Marokkaanse vader, zich een weg omhoog. Sindsdien laat hij zich nooit vertellen dat iets niet kan. „Het kan wel!", sprak hij gisteren met bravoure: strak in het pak, welbespraakt en met retoriek die zwanger is van Yes we can-geïnspireerde Obama- taal. Nee, dan Bram van Ojik. Kalm en bedachtzaam als altijd zocht hij gisteren naar woorden om te ver klaren waarom na 2,5 jaar alweer vertrekt van het Binnenhof. Zijn werk zit erop, vindt hij. Het ver trouwen in GroenLinks is terug bij de leden en kiezers, meent Van Ojik. De laatste 3 verkiezin gen haalde de partij 5 procent van de stemmen, tegenover amper 2 procent bij het debacle in 2012. Nu is het tijd voor een nieuwe fa se waarin de partij 'écht groter' wordt. En daar hoort een nieuwe leider bij. Van Ojik ziet zichzelf niet als het stemmenkanon dat zijn partij dat gedroomde plekje in een kabinet kan brengen. Klaver loopt over van zelfvertrou wen. Toen Van Ojik hem enkele weken geleden vroeg of hij het stokje over wilde nemen, zei hij zonder te twijfelen 'ja'. Hij liep zich al twee jaar warm, erkende hij gisteren. „Het was aan Bram om het moment te bepalen." Authentieke politici als Van Ojik, die zich minder gelegen laten lig gen aan hoe ze overkomen op tv, raken schaars op het Binnenhof. Vriend en vijand lieten zich giste ren lovend uit over de man die op viel door zijn vriendelijkheid en in debatten op de bal en niet op de man speelde. Hij vertrekt uit de Kamer, partijvoorzitter Rik Grashoff neemt zijn plaats in. Kla ver moet de ruimte krijgen om zijn stempel te drukken. Die kondigde meteen aan stevige oppositie te voeren. Steviger dan Van Ojik. „De afgelopen jaren heb ben wij op safe gespeeld, en te recht. De komende tijd komen wij met gewaagdere voorstellen." Klaver wil zich storten op wat hij het 'economisme' noemt: de nei ging van de overheid overal een prijskaartje aan te hangen, bijvoor beeld aan zittenblijven of'dure' windmolens, zonder oog te heb ben voor de zegeningen van een jaartje langer in de collegebanken of een schoner land. De recente bezetting van het Maagdenhuis bewijst volgens hem dat er 'iets borrelt in de samenleving'. Aan ambitie heeft het hem nooit ont broken. Zijn idool is niet voor niets John F. Kennedy. Zijn initia len heeft Jesse Feras Klaver alvast mee. Dat havo-examen Neder lands was prima te doen, vertelt Nils Kaller. Jawel, dé Nils Kaller, het razend populai re bandlid van Mainstreet. Nor maal verovert hij met een micro foon in de hand op het podium meisjesharten. Nu zit hij net als ie der ander te blokken op zijn exa mens. Evenals zijn bandgenoot Owen Playfair trouwens. Aan support ontbreekt het deze tieneridolen niet. Voor de havo examens barst een stroom aan ge lukwensen los. Allemaal om deze twee examenkandidaten een hart onder de riem te steken. „Dat vind ik leuk om te zien. Ie dereen staat achter me", zegt Nils. Fans hoeven op examendagen geen spannende tweets van hem te verwachten. De zanger is écht hard aan het blokken en wil zo min mogelijk afleiding. Zo smeuïg als 'stringgate' - een Maastrichtse leerling klaagde maandag over concentratieproble men doordat de string van een do cent te zien was - waren de klach ten gisteren niet. Toch was het weer een Limburgse surveillant door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Boeren en hun gezin nen zijn het meest kwetsbaar voor de gevolgen van pesticidegebruik in de landbouw, concludeert Green peace in een rapport dat vandaag verschijnt. De Gezondheidsraad vroeg vorig jaar al om onderzoek naar effecten van bestrijdingsmid delen op gezondheid van omwo nenden. Daarmee is nog steeds niet begonnen. DEN HAAG UTRECHT I Abulkasim al-Jaberi foto ANP AMSTERDAM DEN HAAG Klaver: een door Laurens Kok Exact 206.300 scholieren ploete ren deze weken op de eindexa mens. Dag 2: Mainstreet-idolen blokken voor hun havo-diploma. door Ellen van Gaaien TRILLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74