Probleem: mevrouw ging niet dood hollands nieuwe. 4 BINNENLAND Kijkers klagen over muziek die op tv de gesprekken overstemt. De NPO vraagt omroepen erop te letten. HILVERSUM - De NPO vraagt om roepen meer rekening te houden met het volume van achtergrond muziek in tv-programma's. Aanleiding zijn klachten van tv-kijkers. Presentatoren zijn vaak niet meer te verstaan, zo zeggen zij. 'Een prachtfeest op Koningsdag,' schreef een lezer die op 27 april voor de buis zat. 'Eén groot min punt: tijdens een toespraak moest er zo nodig meer geluid bij de tv-beelden. Door deze herrie was de man vrijwel niet te verstaan'. Iets soortgelijks gebeurde bij het NOS-commentaar van Astrid Kersseboom, aldus deze lezer. Zijn klacht raakte een snaar en ve le tv-kijkers lieten weten zich ook erg te storen aan achtergrondmu ziek. Ze hebben het over 'muziek- terreur'. Of: 'Het is toch te gek dat we blij zijn met ondertiteling om dat we het niet kunnen verstaan?' en 'Mijn vrouw heeft een uitste kend gehoor, maar hoort vaak niet wat er gezegd wordt'. De Nederlandse Publieke Om roep (NPO) erkent het probleem en komt nu in actie. „Programma makers maken creatieve keuzes om brede groepen aan te spreken, bijvoorbeeld jongeren. Dat kan zijn door er muziek onder te zet ten. Het verstaan van het gespro ken woord kan hierdoor moeilijk worden", zegt een NPO-woord- voerster. „We zullen dit probleem onder de aandacht van de omroe- pen brengen en hen vragen hier zoveel mogelijk rekening mee te houden." Volgens Jan Slagter is zijn Om roep MAX momenteel de enige in Hilversum die het fenomeen van de storende muziekjes aanpakt. „Hier geldt de gouden regel: zo dra er gesproken wordt, draaien we de muziek helemaal weg. Het zou goed zijn als de NPO en de omroepen nu echt eens wat gaan doen." Eind 2012 luidden de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) en de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (AN- BO) al de noodklok in een geza menlijke brief aan alle omroepen. De klachten gaan vooral over jour naals, actualiteitenprogramma's en talkshows. Circa 10 procent van de bevolking heeft last van een verminderd ge hoor. Klinisch fysicus audioloog Jan de Laat van het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC): „Men gaat er ook van uit dat jon geren die momenteel aan veel her rie worden blootgesteld, sneller last krijgen van hoorproblemen. Dat komt nog bovenop het gege ven dat je gehoor sowieso af neemt vanaf je 50ste." Het gesproken woord slecht ver staan door achtergrondgeluid: au dioloog De Laat legt uit dat het probleem niet altijd in de oren, maar soms ook in de hersenen zit. „Door het deel dat emoties en spanningen registreert, lopen veel hoorzenuwen. Naarmate je ouder wordt, werkt dit minder goed en wordt het lastiger om bij verschil lende lagen van geluid die tegelijk plaatsvinden, nog een compleet beeld te krijgen." Commerciële omroep RTL liet gis teren weten over het beleid: 'Hoe wel er geen algemene regels gel den, worden alle RTL-program- ma's dusdanig geproduceerd zo dat de verstaanbaarheid van het gesprek gewaarborgd blijft. In dien nodig worden programma's ondertiteld.' - Dat kreeg ze ook: 24-uurs zorg van BTK Thuiszorg. Vanaf van daag moet ze zich grotendeels zelf zien te redden. Ze valt tussen wal en schip in het nieuwe zorg stelsel. Het klinkt hard, maar het probleem van mevrouw Van der Wal is dat ze niet dood ging. Na het overlijden van haar man, op 26 december 2013, ging het zo slecht met haar dat de huisarts in schatte dat ze zelf ook niet lang meer te leven had. Ze kreeg een AWBZ-indicatie voor terminale zorg en 24 uur per dag hulp en toezicht. Dat had ze volgens haar dochter Pia ook hard nodig. De eeuwelinge bleek sterker dan gedacht. De huisarts stelde dit voorjaar vast dat de indicatie 'ter minaal' niet meer van toepassing was. Daarmee begonnen de pro blemen. Met de nieuwe indicatie werd ook de nieuwe regelgeving in de zorg op haar van toepassing. Die versnippert haar zorg over in stanties. BTK mag enkel een paar uurtjes per dag verpleging en ver zorging leveren. Pia: „Ik heb over al nagevraagd waar ik met spoed nieuwe 24 uurszorg kon regelen. Ik werd van het kastje naar de muur gestuurd. Van BTK kreeg ik het advies een indicatie aan te vra gen in het kader van de Wet Lang durige Zorg. Toen ik daarvoor het Centrum Indicatiestelling Zorg belde kreeg ik te horen dat die niet aan 'spoed' doen." Dat ze voor een deel van de zorg bij de gemeente moet zijn is Pia inmiddels duidelijk. Daar doet zich een nieuw probleem voor. Die aanvraag had moeten worden ingediend twee maanden voor de einddatum van de AWBZ-indica- tie. De einddatum zou de dag van overlijden zijn. Maar mevrouw is niet dood. Vervolgens blijkt ook nog dat Hengelo niet het hele deel van de verzorging kan invul len. Pia is boos: „Vanaf deze week zit mijn moeder het grootste deel van de dag hulpeloos thuis. Dat kan toch niet, in Nederland?" Internetten, bellen en sms'en met extra korting! door Cudo Tienhooven Mag de muziek wat zachter? Tv-kijkers klagen lemaal stopgezet over achtergrondmuziek die ervoor kan zorgen dat presentatoren niet meer goed te verstaan zijn. Bij Omroep MAX wordt de muziek he- zodra er wordt gesproken, foto Getty Images/Fuse door Angelique Kunst Bij hollandsnieuwe komt alles uit hetzelfde tegoed. Of je nu internet, belt of sms't. Het maakt ons niet uit. Ook ben je vrij om elke maand gratis je bundel aan te passen aan jouw persoonlijke wensen. Tot en met 17 mei a.s. profiteer je bovendien van extra korting op je bundel! Bestel dus nu een supervoordelig Sim Only abonnement of combineer deze met een toestel. Dan krijg je lekker veel MB's, minuten of sms'jes met korting tot wel 9 euro per maand! Hink-stap direct over op hollandsnieuwe.nl - Toestellen al verkrijgbaar vanaf 4 euro per maand (o.b.v. 24 mnd). HENGELO - Ernestina van der Wal-Mariani is een broze Hengelo se van een eeuw oud. Ze weegt slechts 41 kilo, is bijna blind en sinds haar man overleed is ze de pressief. Er is niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen dat ze veel hulp nodig heeft. De huisarts stelde dit voorjaar vast dat de indicatie 'terminaal' niet meer van toepassing was WB/WW' SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72