Toppolitici op het matje over Fyra Ontdek Ierland IN HET NIEUWS 3 Ierland werkt raken. „Het mag niet zo zijn dat door het personeelstekort DSI-leden extra gevaar lopen. Als dat gebeurt, wordt de kans op on gelukken groter." Van de Kamp wil niet dat gewone agenten als noodoplossing worden ingezet. De selectiecriteria voor de antiter reureenheid zijn streng. „Toch zijn er genoeg sportieve en gemo tiveerde politiemensen ge schikt voor dit loodzware werk", zegt Timmer. „De politietop zou meer uit de kast moeten trekken om die agenten binnen te halen." Het kabinet kwam begin dit jaar met 10 miljoen euro over de brug om de snelle interventie teams van de DSI uit te breiden. Daar komt vanaf 2or6 nog eens 25 miljoen euro per jaar bij. Die on opvallende teams rijden voortdu rend rond in Nederland, om snel te kunnen reageren op 112-meldin- gen over extreem gevaarlijke ver dachten. „Het is de vraag of met het extra geld de vacatures worden opge vuld", zegt Timmer. „Deze inten sief getrainde agenten zijn ook ge wild in de particuliere sector. Daar kunnen ze meer verdienen dan bij de overheid. Het is belang rijk dat de DSI een aantrekkelijker imago krijgt. Zo zou je leidingge venden bij de politie een bonus kunnen geven als ze excellente wijkagenten voordragen voor de DSI." Hans Slaman, directeur van een internationaal beveiligingsbedrijf, is zo'n oud-agent die vertrok bij de antiterreureenheid. „Als AT'er had ik een fantastische baan. Ik bevrijdde Heineken, beveiligde de paus en Amerikaanse presiden ten en arresteerde IRA-terroris- ten. Maar dat werk kun je niet je hele leven blijven doen. Ik zag het niet zitten weer als gewone agent het verkeer in Tytsjerksteradiel te moeten regelen." Ook in 2008 kampte de antiter reureenheid met een acuut perso neelstekort. Potentiële topmilitai- ren en politiemensen kozen toen, net als Slaman, voor een beter be taalde baan buiten de overheid. Op de lijst van de openbare verho ren, die maandag starten, staan volgens ingewijden Gerrit Zalm (oud-minister van Financiën), voormalig 'OV-ministers' Tineke Netelenbos, Karla Peijs, Camiel Eurlings en Melanie Schultz en staatssecretaris Wilma Mansveld (Spoor). Officieel komt de commissie, ge leid door CDA'er Madeleine van Toorenburg, vandaag tegen het middaguur met het schema van de verhoren voor de eerste week. Nu liggen de belangrijkste namen voor alle vier weken al op straat. Opmerkelijk genoeg ontbreekt de naam van huidig minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën) voorals nog, al kan de enquêtecommissie altijd namen toevoegen of schrap pen. Dijsselbloem is namens de Staat aandeelhouder van de NS. Toen het vervoersbedrijf de falen de Fyra's per direct van het spoor wilde halen, hield de minister die stap toen hoogstpersoonlijk nog enkele dagen tegen, omdat hij eerst de (financiële) gevolgen goed wilde bestuderen. Natuurlijk passeren verder alle NS-topbestuurders van de afgelo pen decennia de revue: Jan Tim mer, Aad Veenman, Bert Meer- stadt en Timo Huges. Maar ook in specteur-generaal Jenny Thunnis- sen (toezichthouder ILT) en Arriën Kruyt (reizigersorganisatie Rover) komen aan bod. Via de parlementaire enquête wil de Tweede Kamer er onder meer achter komen hoe de aanbeste ding van de Fyra is verlopen en waarom is gekozen voor Ansaldo- Breda als bouwer. Verder moet duidelijk worden welke partijen betrokken waren bij de toelating van de Fyra-treinen en hoe is be sloten te stoppen met de Italiaan se treinen. Het eindrapport van de commis sie wordt eind dit jaar verwacht. De wereld is Kras 0900-9697 WOENSDAG 13 MEI 2015 foto Peter Hilz De Dienst Speciale Interventies werd in 2006 opgericht als overkoepelende dienst bij het korps landelijke politie diensten (KLPD), sinds 2013 de Natio nale Politie. Politie en leger werken sinds de oprichting van de DSI samen. Aanleiding voor de oprichting was een chaotisch verlopen arrestatie van leden van de Hofstad groep in Den Haag, eind 2004. Bij de eerste poging om die terreurver dachten in te reke nen, raakten leden van het arrestatie team zwaargewond door een handgra naat. Uiteindelijk rukten speciale le gereenheden uit. Zij hadden de hele dag nodig om de terro risten in de boeien te slaan. De DSI komt in ac tie bij onder meer vuurgevaarlijke ver dachten, explosiege vaar, nucleaire drei ging en als tegen standers op grote af stand uitgeschakeld moeten worden. door Edwin van der Aa DEN HAAG - Een hele rij (ex-)toppo- litici mag de komende weken uit leggen aan de parlementaire enquê tecommissie Fyra waarom de intro ductie van de hogesnelheidstrein is uitgedraaid op een fiasco. Prijzen perpei basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Laat u verrassen door de adembenemende schoonheid van Ierland met ons zéér uitgebreide aanbod aan rondreizen, fly-drives en stedentrips incl. vlucht, verblijf en ontbijt. Stedentrips Dublin en Belfast Proef van Iers bier, struin door musea, shop till you drop en bewonder prachtige architectuur! Keuze uit meerdere 3- en 4-sterren hotels Zie: Kras.nl/stedentripsierland Fly-drives Ierland Zie overweldigende natuur en bezoek prachtige steden! Keuze uit bed breakfasts en hotels. Inclusief all-in autohuur 0 eigen risico) Zie: Kras.nl/flydrivesierland Rondreis Hello Ireland Natuur, Dublin, dorpen en méér. Met o.a. Ring of Kerry, Connemara, The Burren Cliffs of Moher. Incl. NL-reisleiding en 100% vertrekgarantie Zie: Kras.nl/35669 Rondreis Grand Tour Ierland Een must voor natuurliefhebbers! Met vele prachtige natuurtochten o.a. Belfast en Dublin. Incl. NL-reisleiding en 100% vertrekgarantie Zie: Kras.nl/38691

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71