De Ronde van Italië komt met de schrik vrij Zwemmer Piet Schop grossiert in titels r Minnaard wil rond Tourfinish graag KHHHHHh Hoogwaardig kunstgras 38 SPORT GIRO D'ITALIA le Belgische wielrenner liet vier jaar geleden in de Ronde van Italië het leven. Stad Rapallo staat er op ingetogen wijze bij stil. „Hij is slechts even buiten be wustzijn geweest", liet Tredici we ten. „Daarna is hij steeds helder en stabiel gebleven. Hij klaagde over pijn in het gezicht, maar kon verder alles bewegen." Pozzovivo (AG2R) schoof onder uit in de afdaling van de Barbage- lata, een col van de tweede catego rie. De schrik sloeg iedereen di rect om het hart. De herinnering aan wat er gebeurd was in 2011 drong zich op. „Ik draag mijn ze ge mede op aan Domenico", zei de geschrokken ritwinnaar Mi chael Matthews na afloop. „Ik reed vier plekken achter hem toen het gebeurde. Ik zag hem lig gen en weet eigenlijk niet goed wat te zeggen. Behalve dat ik hoop dat hij okay is." Volgens Tredici is dat het geval. „Hij wordt vanavond verder on derzocht in het ziekenhuis van Genua, maar zoals ik het inschat, kun je zeggen dat zijn verwondin gen normaal zijn voor iemand die met zijn gezicht op het asfalt te recht is gekomen." Op het moment dat Pozzovivo viel, op 40 kilometer van de fi nish, maakte het voorste gedeelte van het peloton jacht op laatste van de vier koplopers. Op minder dan vijf kilometer werden ze in de kraag gegrepen. Ook al omdat Pieter Weening in de vlakke fina le als een pletwals de groep aan voerde. Orica wilde immers sprin ter Matthews in stelling brengen. In de roze leiderstrui gaf de Au straliër iedereen het nakijken en kon er weer gefeest worden bij Orica. LottoNL-Jumbo-kopman Steven Kruijswijk finishte na een pro bleemloze dag in de grote groep met klassementsrenners. De zwemmer van De Bevelanders was dit toernooi uitstekend op dreef. Schop pakte zeven Neder landse titels (50 en 100 vlinder slag, 50 en 100 vrije slag, 200 wis selslag, 50 rugslag en 50 school slag) en behaalde twee keer zilver (400 en 800 vrije slag) en een maal brons (1500 vrije slag). Op al le onderdelen verbeterde Schop ook het Zeeuwse record voor 65-jarigen. Marijke van Hoek van De Zeeuw- se Kust (DZK) werd Nederlands Master kampioen op de 200 schoolslag bij de 55+, behaalde zil ver op de 100 schoolslag, en won op de 100 en 200 vrije slag brons. Jan Brink (DZK) mocht viermaal het podium betreden om zilver op te halen in de categorie 50+ (200,400, 800 en 1500 vrije slag). Sandra de Bruijne (Onderdak) ver raste iedereen met brons op de 50 vlinderslag in de 35+ categorie. Bi- anca Hertogh-Buijsse uitkomend voor Scheldestroom verbeterde het Zeeuws Record 40-jarigen op de 50 vlinderslag. Rudolf Degen- aar uit Brouwershaven werd in de leeftijdscategorie 75+ kampioen op de 1500 meter vrije slag. Ver der was er zilver op de 800 meter. Bij de estafettenummers greep Degenaar nog eens twee gouden plakken en een zilveren medaille. RAPALLO/SESTRI LEVANTE - Vier jaar geleden was het volop feest in Rapallo. Het pittoreske haven stadje aan golf van Genua wacht te blij de aankomst van de derde etappe van de Giro d'Italia af. Maar toen werd het plots akelig stil aan de Lungomare Vittorio Ve- neto. De vrees dat Wouter Weylandt in de afdaling richting Rapallo het le ven had gelaten, deed alles ver stommen. Letterlijk. Alleen de blij gillende winnaar Vicioso wist kennelijk nog van niets. Deze maandag is het weer feest in Rapallo. De derde etappe van de Giro gaat er van start. Zelfde zon nige weer, zelfde feestelijke roze uitdossing. Nu gaat het geluid niet uit. Bewust. 'We vinden het ongepast om Wouter in een sfeer van feest met een moment van stilte te herden ken', zegt een woordvoerster van de organisatie. De stad Rapallo doet dat liever op ingetogen, intieme wijze met de uitgenodigde familie van de ren ner. „Ik ben het er helemaal mee eens", zegt zus Elke Weylandt. „Je kunt niet eeuwig herdenkingsmo menten houden rond een wed strijd." Elke Weylandt is sinds kort pers chef bij Trek, de ploeg van Wou ter. Bizar, maar toevallig begint ze aan haar eerste Giro in de plaats die Wouter nooit bereikte. „Het is goed zo", zegt ze. De Italiaanse verslaggevers die haar vragen om een van de Italiaanse renners van het team te spreken weten kenne lijk niet wie ze precies is. Haar vrienden weten dat wel. En kelen rijden dit jaar de Giro of zit ten in koers als ploegleider. Zoals Bert de Backer van Giant. Na af loop van de etappe bezoekt hij sa men met ploegleider Addy Engels de plek des onheils. „Bert was er nog nooit geweest en ik ook niet na die dag", zegt Engels. Hij zat toen in koers. „Gelukkig gebeurde het voor me." De klap kwam des te harder aan. DERDE ETAPPE „Misschien had mijn besluit om te stoppen met fietsen en ploeglei der te worden ook een beetje te maken met de dood van Wouter." De dood in de koers blijft onwer kelijk, vindt hij. „Omdat je beseft dat het ons allemaal kan overko men." Iljo Keisse was er niet bij in 2011. „Ik weet niet of ik het wel gewild had. Het zou het leed misschien nog ondraaglijker hebben ge maakt", zegt de renner van Etixx. Keisse kreeg het in die dagen be hoorlijk voor zijn kiezen. „Ik ben pas 32 jaar en heb al drie van mijn vrienden verloren." Daarnaast zat hij midden in een pijnlijke dopingsoap. Wel ge schorst, niet geschorst, Keisse werd er zot van. „Gek genoeg rela tiveert de dood van Wouter dan plots alles." De sterfdag, 9 mei, blijft een pijn lijke confrontatie met de werke lijkheid. „We sturen elkaar dan een berichtje. Ook Elke en haar fa milie. Ondertussen weet je ook niet goed meer wat je elkaar nog moet zeggen." Op Wouters verjaardag zoeken Keisse en zijn vrienden elkaar steeds op. Vorig jaar bakte de moe der van Weylandt nog pannenkoe ken voor het stel. Hij zou die dag dertig zijn geworden. De ouders van Weylandt lopen stilletjes en onopgemerkt door de feestelijke drukte van de Giro. Va der Erik zucht een keer diep en pakt de hand van zijn vrouw. Iljo Keisse vindt het niet erg dat Rap allo zijn vriend deze roze maan dag in stilte herdenkt. „Het is alle maal zo dubbel. Aan de ene kant ben ik blij dat we niet meer over de Passo del Bocco gaan, maar voor bepaalde renners zou het ook wel goed zijn dat we langs dat punt komen. Al staan ze daar door maar tien tellen stil bij het gevaar dat je als renner loopt als je op weg gaat naar de finish." Een verzorgd gazon zonder onderhoud! Bestellen doe je op sweetdeal.nl Voor de coureur van de Belgische formatie Wanty-Groupe Gobert is de Tour de France voorlopig een ver-van-zijn-bedshow. Zijn ploeg is niet voor de grootste wedstrijd van het jaar uitgenodigd. „Als ik wél thuis ben, zal ik zeker gaan kij ken. Want het is wel heel speciaal dat de Ronde van Frankrijk hier in Zeeland aankomt. Maar ik hoop dat ik dan in de bergen zit." Bij Wanty wordt er - zo liet de 26-jarige Bevelander weten - niet al te ver vooruit gepland. Hij weet dus nog niet precies wat hij over anderhalve maand doet. „Nu is al leen nog maar van de komende twee, drie weken mijn program ma bekend." Minnaard volgt al lange tijd bijna alles rond de Tour. „Maar van de etappes in de eerste week krijg ik meestal niet zo veel mee", zei hij, wetend dat de rit naar Zeeland ook in het openingsweekeinde zit. „Op tv kijk ik dan alleen de fina les. In de aanloop gebeurt er meestal toch heel weinig. Of het moet een dag zijn waarop ze al leen maar over kasseien gaan... Dan ga ik er wel de hele tijd voor zitten. Maar geef mij de etappes in nog 54 dagen TOURVOLGER de tweede en derde week maar." Minnaard rijdt vanaf vandaag de Bayern Rundfart, een vijfdaagse etappewedstrijd in het zuiden van Duitsland. Hij is op het laatste mo ment opgeroepen als vervanger van de Belg Boris Bron, die in de door Ad Pertijs SESTRI LEVANTE - En weer moest dokter Tredici zich na afloop van de derde Giro-rit melden voor een persconferentie. Vier jaar geleden was hij de man die de wereld moest vertellen hoe Wouter Wey- landt aan zijn einde was gekomen. Dit keer verzekerde hij alle aanwe zigen dat de even angstaanjagende val van Domenico Pozzovivo in niets vergeleken mocht worden met de dodelijke crash van Wey- landt. Ook al lag de Italiaan er even net zo roerloos bij als de Belg in 2011. door Leo van den Ouden EINDHOVEN - Piet Schop heeft bij de Nederlandse Master kampioen schappen zwemmen op de 50 me ter vlinderslag een Nederlands Mas ters Record 65+ neergezet. Hij reali seerde een tijd van 34,87 secon den. Weylandt vooral in stilte herdacht door Ad Pertijs Derde etappe, Rapallo - Sestri Lev- ante: 1Matthews (Aus) 136 km in 3.33.53, 2. Felline (Ita), 3. Gil bert (Bel), 4. Lagoetin (Rus), 5. Ti- ralongo (Ita), 6. Paolini (Ita), 7. Ga- vazzi (Ita), 8. Battaglin (Ita), 9. Sanchez (Spa), 10. Monsalve (Ven), 36. Kruijswijk, 39. Clement, 64. Slagter, 75. Weening 3.18, 92. Keizer 10.05,129. Hofland 17.18, 130. Lindeman, 138. Tjallingii, 172. Van der Lijke 22.12,173. Flens, 174. Boy van Poppel, 176. Stamsnijder. Algemeen klassement: 1. Mat thews 8.06.27, 2. Clarke (Aus), 0.06, 3. Gerrans (Aus) 0.10,4. Cha ves (Col), 5. Kreuziger (Tsj) 0.17, 6. Contador (Spa), 7. Rogers (Aus), 8. Tiralongo 0.23, 9. Aru (Ita), 10. Rosa (Ita), 23. Clement 0.35, 38. Kruijswijk 0.46, 50. Slagter 1.03, 77. Weening 8.11, 85. Keizer 10.51,115. Hofland 17.58,135. Tjallingii 22.37,149. Van Poppel 23.37,157. Lindeman 24.51,161. Van der Lijke 26.13,172. Flens 27.41,181. Stamsnijder 29.22. Michael Matthews verstevigde zijn leidende positie in het klassement. foto EPA 53% korting jr. 5 door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Als het aan Marco Minnaard ligt, is hij er niet bij als op 5 juli de Touretappe finisht op Neel- tje Jans. „Ik zou namelijk graag de Ronde van Oostenrijk rijden", legde de profwielrenner uit Wemeldinge gisteren uit. „Die is net in die week."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67