'Wat levensvreugd voor geacht publiek' Weitjerock haalt nog meer grote Honden en katten namen naar weiland bij IJzendijke vergiftigd bij Sint Kruis 28 ZEEUWS-VLAANDEREN OLDTIMEREVENEMENTEN Ze mogen de garage weer uit: oldtimers brommen en snorren vrolijk rond bij allerlei evenementen. Vermaak in de grensstreek door Ariël Meeusen In wekelijks afleveringen be lichten we vermaak en vertier in de grensstreek. Van de perio de van voor de oorlog tot de he dendaagse popmuziek. Van daag: Paolo Soprani. Pa-o-lo So-pra-ni is hier weer met zang en muziek. Wij bren-gen wat le vens-vreugd aan het ge-acht pu-bliek. U weet als U dit wijs-je hoort dan zijn wij weer pre-sent. En brengen ie-der op zijn beurt weer wat a-mu-se-ment, -ment, -ment'. Precies op de maten van de club-mars van Accordeonveree- niging Paolo Soprani. Vernoemd naar de beroemde Italiaanse accor deonbouwer. Het clublied schal de wekelijks door de achterzaal van het café van Oene de Vries ('s Lands Welvaren) in de Noord straat in Terneuzen. Het bestuur werd gevormd door wat lokale middenstanders en de muzikan ten speelden op accordeons van klein tot groot. De kasteleins vrouw zong erbij en dochterlief speelde ook mee. Er waren wel meer familiebanden. Zo speelden maar liefst vijf broers Wieles mee. Fiek Galle was pianist en or kestleider was Emiel Eeckhaut. Paolo Soprani werd veel gevraagd. In tegenstelling tot andere groe pen, die vaak opsplitsten, draafde steevast het hele orkest op: dertig mannen en vrouwen. Ze reisden naar Hulst, Axel, Hoek, Oostburg én traden regelmatig op in het wat chique Concertgebouw in Ter- neuzen, om de bekenden in hun thuisstad op een avondvullende show te vergasten. Tijdens een be zoek van koningin Juliana aan Ter- neuzen moest de club marcheren als een harmonie. Clublid van het eerste uur Rinus van Driel: „Een bevriend clublid vertelde me la ter, dat hij urenlang had lopen oe fenen in de tuin. Het valt immers niet mee om de bekende num mers al lopend te spelen. We heb ben vooraf heel wat uurtjes moe ten oefenen. Marcheren als mond harmonicavereniging of als een fanfare, is niet zo'n probleem. Maar zo'n accordeon? Dat is ande re koek! Die weegt niet alleen zwaar, maar je moet je beide han den gebruiken om er een leuk rie deltje uit te krijgen." Dat blijkt wel als je wat meer in het reper toire spit. „De door Emiel Eeck- hout geschreven musettewals Le vensblijheid, ging van een Engel se wals in een paar minuten over in een Samba en dan weer terug. Je moest je koppie er goed bij hou den", lacht van Driel, „anders werd het niks." De naar moderne muziek verlangende jeugd wilde echter lossere muziek en liever dansen op de muziek van de be vrijdingsbandjes, die zo bleven he ten tot in de jaren '50. Wie heimelijk een oldtimer wil bezitten, krijgt vooral kriebels in de ze periode van het jaar. De oldti merevenementen en -ritten bele ven komende maanden hun hoog tepunt. Ook de verkopers van old timers merken de toenemende be langstelling. „Zo gauw de zon be gint te schijnen, wordt het hier drukker", zegt Gertjan Bilderbeek van Djoek VW uit Hulst. Gertjan verkoopt Volkswagens en is gespecialiseerd in luchtgekoel- de Kevers, Karmann Ghia's, bus sen en cabriolets, die allemaal on gekend populair zijn „Het is de laatste jaren een gekkenhuis. Men sen kopen een oldtimer ook als in vestering, omdat de auto zijn waarde behoudt." Albert de Schepper van The Cool VW uit Kloosterzande ziet ook in het voorjaar de klandizie toene men. „Dit is de drukste tijd, als al le oldtimers uit de stalling ko men. Maar het hele jaar door is het eigenlijk druk." The Cool VW houdt zich vooral bezig met de in koop en verkoop van klassieke Volkswagenbussen gebouwd tus sen 1950 en 1990. Dat oldtimers niet aan populari teit verliezen, bewijst ook het Old timer Festival in Axel met Hemel vaart, waar jaarlijks tien- tot vijf tienduizend mensen zich komen vergapen aan klassieke auto's. Al honderdvijftig voertuigen zijn aangemeld. Op internet is de in schrijving gesloten. „We laten er maximaal tweehonderd toe op het Hofplein, dus wie donderdag nog wil meedoen met een oldti mer, moet op tijd zijn", zegt secre taris Hans de Ruiter. Last van de motorrijtuigenbelas ting voor oldtimers, die vorig jaar werd ingevoerd, heeft de stich ting niet. De Ruiter: „Voor auto's die ouder zijn dan veertig jaar, geldt die belasting niet. Bij ons zijn de echte klassiekers te zien die veelal veertig jaar of ouder zijn. De alleroudste komt zelfs uit 1910." 'Nieuwere' oldtimers werden nog al eens als dagelijkse auto ge bruikt, vanwege het belasting voordeel. Ook reden veel mensen in hun oldtimer op diesel of LPG-gas. Nu moeten de auto's in de winter maanden binnen blijven, mogen de exemplaren tussen de vijfen twintig en veertig jaar uitsluitend op benzine rijden en betaalt de ei genaar één kwartaal belasting per Wie al zeurt over motorrijbelasting, moet geen oldtimer kopen jaar. Wie wél het hele jaar in zijn oude auto wil rijden of op iets an ders dan benzine, betaalt het vol le pond aan belasting. Dat is min der interessant, gezien het vaak hoge verbruik van de oude vier wielers en omdat het voordeel van minder of geen belastingkos- ten wegvalt. De auto's die ouder zijn dan veertig jaar, mogen overi gens wel op diesel of LPG blijven rijden. Djoek VW en The Cool VW on dervinden geen problemen door de belastingmaatregel. „Mensen die daarover zeuren moeten niet in een oldtimer stappen. Je maakt met zo'n auto veel meer onder houdskosten dan bij een nieuwe re auto", zegt Gertjan. „Ik merk er ook niets van, de oldtimers die ik verkoop, zijn voor liefhebbers", zegt Albert. De echte autofanaten nemen de belasting voor lief, merkt ook Tom de Ridder uit Hoek. Hij is se cretaris van de Classic Vehicle Club Zeeuws-Vlaanderen en ziet het aantal leden al jaren rond de vijfenzeventig schommelen. Het rijplezier weegt niet op tegen dat ene kwartaal motorrijtuigenbelas ting per jaar. „Het kost je honderd twintig euro. Alleen de mensen die in een oldtimer reden om geen belasting te hoeven betalen, hebben hun auto weg gedaan." Behalve The Van Jets uit Oos tende, vooral in België bekend van hits als The Future, Down Be low en Danger Zone, en zZz (de single Ecstasy werd gebruikt voor de soundtrack van de film Philei- ne zegt Sorry en het nummer Grip in een autoreclame) komen DJ Suyano, Shady Greys, Steen worpwinnaar PEER, Keaton, Ra dio Topkaas en De Duts'n naar WeitjeRock. De twee laatste acts moeten, net als de al eerder gecontracteerde Katinka Polderman, de lach over het weiland aan de Krabbegatweg laten schallen. Op de melodie van I'm gonna be (500 Miles) van de Proclaimers zingen De Duts'n de lof over 500 Kroketten. De Vlaam se medewerkers van Radio Top kaas begeven zich onder het pu bliek om hen actief aan het festi val te laten deelnemen. De Shady Greys komen er op uit drukkelijk verzoek van de Wei tjeRock Best Friends, die graag bij zondere, hardere rock en blues ho ren. De achttien bands, artiesten en dj's die het podium bestijgen, zor gen voor een uiterst gevarieerd programma dat muziek- én festi valliefhebbers moet trekken, ver wacht de Stichting WeitjeRock. Met het aantrekken van Will and the People houdt de stichting woord om ook een band van bui ten de Benelux aan te trekken. Voor alle informatie en tickets - in de voorverkoop achttien euro - www.weitjerock.nl. De Sint Bernhard van de aan de Heirweg wonende familie Pijcke overleed vorige week maandag al. Ben Pijcke stuurde het kadaver, op aanraden van zijn dierenarts, naar onderzoekers van de Gentse universiteit. „Die bevestigen dat het om vergif ging, waarschijnlijk carbofuran. Maar het onderzoek is nog niet helemaal afgerond." De hond van de familie Pijcke snoep te van een karkas dat een roofvo gel liet vallen in hun tuin. Pijcke vond meer dode dieren - een egel en enkele vogels - op het land in de buurt. Hij deed aangifte van de vergiftiging bij zowel de gewone als de milieupolitie. Van een familie uit de buurt aan de Kleine Boomdijk bezweken eind vorige week een hond en twee katten. De familie deed geen aangifte, want 'de dieren ko men er toch niet mee terug'. De politie had gistermiddag nog geen aangiften gehad van meer vergiftigde dieren in de regio. ziet ze als de Accordeonvereeniging Paolo Soprani, foto collectie Meeusen door Sophie Stockman Gertjan Bilderbeek Het Oldtimer Festival in Axel trekt jaarlijks tien- tot vijftienduizend bezoe kers. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Naast topgroepen als Will and the People, The Deafen Mintzkov komen ook The Van Jets en zZz zaterdag 25 juli naar Wei- tjeRock. Met de onthulling van nog acht acts, na de al bekende acht, heeft de organisatie het program ma voor het IJzendijkse rockfesti val rond. door René Hoonhorst SINT KRUIS - In de polders tussen Sint Kruis en Aardenburg zijn vori ge week twee honden en twee kat ten vergiftigd. De dieren hebben waarschijnlijk van vergiftigde kada vers gegeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63