Asielzoekers laten kabinet een uur zweten 4 IN HET NIEUWS PROTEST GREENPEACE reportace Nederland beschermt het zeeleven slecht, vindt Greenpeace. Dus stort de milieuclub keien in zee. Bermbom in Mali: militairen ongedeerd KLAVERBANK - Een high five op het schip Arctic Sunrise. Duiker en bioloog Peter van Bragt is door het dolle heen. Hij heeft een rood- gevlekte kroonslak in zijn hand. Een minuscuul beest. „Voor mij bestaat er niks mooiers dan een zeenaaktslak", roept Van Bragt ter wijl het zilte water uit de plooien van zijn duikpak gutst. De slak lag net nog ontspannen op de bodem van de Klaverbank. Het is een glooiend gebied op de bodem van de Noordzee, op 160 kilometer uit de kust van Den Helder. De Klaverbank geldt als een kraamkamer voor het leven in zee. Het wemelt er van de bijzon dere weekdieren. Er groeit dode- mansduim, de enige koraalsoort die van nature in Nederland voor komt. Verder vertellen de duikers die op de Arctic Sunrise klauteren over de zee-egels beneden. Er ligt zelfs een haaienei. Die veelvoud aan soorten maakt de Klaverbank uniek, zegt Pavel Klinckhamers, campagneleider Oceanen bij Greenpeace. „De Eu ropese Unie is het met ons eens dat we dit deel van de Noordzee beter moeten beschermen. Neder land doet niets." Tijd voor actie, vindt Greenpeace. Vanaf vandaag storten de activis ten 'een leuke voorraad' loodzwa re keien op de bodem van de Kla verbank. Óm zo bescherming af te dwingen, want vissers kunnen aan die keien hun netten kapot- trekken. „Vandalisme? Welnee. Dit soort keien komt van nature voor op de Klaverbank. Boven dien geven we de coördinaten door van de plek waar we de stenen achterlaten. Iedere visser kan er dus rekening mee houden. Wie er toch een in de netten krijgt, heeft zitten slapen." Een vergelijkbare actie leidde in 2011 tot een hoog oplopende ruzie tussen Greenpeace en vissers over kapotte netten. De rechter bepaal de toen dat de activisten de ste nen moesten weghalen. Elke nieu we steen op de bodem komt de ac tivisten op een hoge boete te staan. De zaak werd uitgevochten tot aan de Raad van State. Die stel de Greenpeace in het gelijk. De frustratie bij de vissers is er nog. „De Klaverbank is belangrijk voor de vangst van bijvoorbeeld tong, schol en tarbot. Wij zijn be reid om een kwart van het gebied met rust te laten. Dat vinden de milieuclubs niet genoeg", ver zucht Andries de Boer uit Urk, woordvoerder van de Nederland se platvisvissers. „Onze vloot is bijna gehalveerd. Met de meeste vissoorten in de Noordzee gaat het prima. Maar vissen trekken van het ene gebied naar het ande re. Je kunt niet complete stukken zee afsluiten. Bovendien weten we uit ervaring dat een gebied dat wordt gesloten voor de visserij nooit meer open gaat. Al moeten we ervoor naar Brussel: we geven onze visgronden niet op." Klinckhamers tuurt uit de ronde raampjes van de kombuis. „Vis sers roepen altijd dat je bij wijze van spreken over de schol naar En geland kunt lopen. Dan hebben we het over één soort vis. De Noordzee is gereduceerd tot mo notone visproductievijver. „90 procent van de haaien en de roggen is weg. En de uitdrukking 'bij de vleet' kan bij het vuilnis. Want de vleet is bijna uit de Noordzee verdwenen." Nog dit jaar besluit de Tweede Ka mer over het beschermen van de Klaverbank, verwacht Jan van Die pen van het ministerie van Econo mische Zaken. „Tot die tijd mag er gevist worden." De keien op de zeebodem moeten de Kamerle den overhalen de Klaverbank uit te roepen tot verboden terrein: dus niet boren naar olie. Geen zandwinning. Weg viskotters. „Als we niet eens in staat zijn om ons rijkste zeegebied te bescher men dan kunnen we bij de ande re Nederlandse natuurgebieden helemaal inpakken", zegt Klinck hamers terwijl zijn kofïiemok door de deining bijna van tafel vliegt. Op het dek van de Arctic Sunrise jubelt bioloog Van Bragt over een schelp die zojuist van de bodem is gehaald. „Mensen gaan naar Egypte om met een snorkel op hun kop naar koraal te kijken. Ter wijl het hier net zo prachtig is on der water. Ik weet wat het pro bleem is: een krabbetje heeft na tuurlijk een aaibaarheidsfactor van niks. Dat wil niet zeggen dat de politiek niks hoeft te doen. Hier leven soorten die je nergens anders in Nederland vindt. In de Oosterschelde zie je vrijwel geen inheemse soorten meer. Alles is vernacheld. Hier ziet alles er pre cies zo uit als 15.000 jaar geleden. Dit is de laatste ongerepte wilder nis van Nederland." DEN HAAG - Nederlandse militai ren in Mali zijn gisteren voor het eerst op een bermbom gereden. Niemand raakte gewond. Het ge pantserde voertuig waarin ze za ten, een Bushmaster, raakte be schadigd. Het incident gebeurde tijdens een patrouille in de omge ving van Kidal in het noordoos ten van Mali. De Bushmaster wordt zo snel mo gelijk afgevoerd naar het Neder landse kamp in Gao, waar de meeste van de 450 Nederlanders verblijven. Nederlandse militai ren doen al een jaar mee aan de VN-vredesmissie in Mali die de veiligheid in het Afrikaanse land moet herstellen. Er zit geen minister of staatssecre taris, laat staan een premier, in zit tingszaal 5 bij de Raad van State. Toch gaat het op deze maandag voortdurend over hen. De hoge rechters buigen zich over de zaak van zes uitgeprocedeerde asielzoe kers in Amsterdam die noodop vang eisen, maar het kabinet vreest dat zijn 'bbb-akkoord' on der vuur komt te liggen. Na ne gen dagen bakkeleien tussen PvdA en WD over opvang van il legalen was er vorige maand een deal. Gemeenten moeten stoppen met opvang. Er komen vijf loca ties, in plaats van tientallen. Wie niet meewerkt aan vertrek zal 'dwang' voelen. Weiger je, dan sta je op straat. Het was een compromis tussen twee partijen die fundamenteel anders denken over opvang (cou lant versus streng). Toch zeurde er iets op de achtergrond: de nog lopende rechtszaken die illegalen hadden aangespannen. Al na een dik uur klinkt bij de Raad van State het voor het kabi net verlossende woord: de illega len trekken hun zaak in. „Vrijdag hebben ze te horen gekregen dat zij, vanwege specifie ke kanten aan hun zaak, toch voor lopig opvang krijgen in Amster dam. Dus heb ik de zaak laten val len", verklaart advocaat Pim Fi scher. „Ze hebben geen belang meer." Achter hem op de gang passeert de 'tegenstander'. Het legertje aan juristen van VVD-staatssecretaris Klaas Dijkhof. Ze weigeren com mentaar, maar kijken tevreden: weer een rechtszaak minder om zich druk over te maken. Want zo lang de hoogste rechters geen 'las tige' uitspraken doen, kan het ka binet doorgaan met bedenken hoe het de zorg aan illegalen wil optuigen. De kans is groot dat pas in oktober een akkoord openbaar wordt over hoe illegalen worden opgevangen, hoe lang en onder welke voorwaarden. Pas als het akkoord eenmaal is ingevoerd en de eerste illegalen op straat ko men, zijn de eerste knetterende rechtszaken te verwachten, denkt Fischer. Nee, voorlopig even geen crisissfeer voor het kabinet-Rutte. vissers pesten Met keien door Cerben van 't Hof door Tobias den Hartog DEN HAAG - Het was gisteren even billenknijpen voor het kabinet-Rut- te, want zijn zwaarbevochten bed-bad-broodakkoord stond ter discussie voor de rechter. Al snel konden de leiders van VVD en PvdA opgelucht ademhalen. De zaak bij de Raad van State is inge trokken. De eerste horde is geno men. Na een uur klinkt het voor het kabinet verlossende woord: de illegalen trekken hun zaak in Duikers op de Arctic Sunrise. Greenpeace gaat keien in zee gooien om zeldzame zeedieren te beschermen tegen vissers, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4