Wilhelminapolderbol niet langer maagdelijk wit ski iÉilMlit Ringrijden op de solex ludiek toetje Gewonde bij ongeluk op jaarlijks spektakel Aagtekerke op N59 Nieuwerkerk 30 SCHOUWEN-DUIVELAND m Stoomtreinfeest met werkende Scheldekraan De rat heeft het naar zijn zin in Zeeland. De knager is er steeds vaker te zien. Zeker nu preventief gif leggen uit den boze is. OOSTKAPELLE - Ratten zorgen voor overlast in Oostkapelle. Dorpsbe woners signaleren ze in de omge ving van de vijver de Halve Maan bij de kerk en bij woningen aan de Halve Maanstraat. Bijtsporen aan aardappelen en ap pels zijn de stille getuigen van een rat in het schuurtje van Si mon Maljaars in Oostkapelle. „Aan die bijtsporen kan ik zien dat het geen muizen waren. Ik hoorde dat anderen ook ratten hebben gezien bij de vijver. Daar zitten ze blijkbaar veel. Mijn buur man heeft een val gezet, maar daar trapte helaas geen rat in." Buurman Jaap de Hullu probeer de inderdaad met een klem de bruine rat te vangen die hij in zijn houtstapel zag. „Maar ze zijn razendsnel. Ik zag 'm de hele tuin doorfietsen. Ik heb er wel drie muizen in gehad. Die rat alleen niet. Toen er een merel in vastzat, heb ik de klem weg gedaan. Dat mag toch niet de bedoeling zijn." Ongediertebestrijder Peter Traas krijgt veel meldingen van ratten- overlast in de provincie. Zowel bij particulieren als bij bedrijven. „We hebben nu zo'n 45 klemmen staan bij een bedrijf bij Domburg. Daar haal ik er wekelijks tussen de dertig en vijfendertig uit. Het is bijzonder dat ze er nu zijn. Meestal zoeken ze in een koude periode de beschutting van gebou wen op. Het gaat over het alge meen om de bruine rat. Gelukkig, want de zwarte is veel lastiger te bestrijden." Hij merkt dat er een duidelijke toename is. „Dat komt ook omdat er niet langer preventief gif wordt gebruikt. Alleen in heel speciale situaties mag dat nog. Dat heeft te maken met een wetswijziging per 1 januari dit jaar. Gif was jaren lang een grijs gebied. Nu is dat duidelijk vastgelegd. De meeste gemeenten doen dat ook niet meer. Ik ben ook geen voorstan der van gif. Dat doodt ook andere dieren als de bosmuis, een be schermd diertje." Hoog gras aan vijver- en slootran- den, voedselresten en het overda- RATTENTIPS BESTRIJDER dige voeren van eenden trekken ook ratten aan volgens Traas. „Het zou goed zijn als gemeenten bor den plaatsen met een voerverbod van eenden in verband met rat ten. Sluit je schuurtje goed af en haal restanten van vogelvoer nu weg. Als er toch ratten zijn, ge bruik dan een rattenbox met klem. Voor zo'n twintig euro koop je die. Ze zijn meerdere ma len te gebruiken en ook veilig voor kleine kinderen." De rattenplaag die een Vlissingse woonwijk onlangs teisterde is voorbij. Daar is overigens wel een bestrijdingsmiddel ingezet, naast een eendenvoerverbod. Voor de gemeente Veere heeft ratten van gen met klemmen en vallen, de prioriteit. Gif wordt alleen in uit zonderlijke gevallen toegepast en dan slechts binnenshuis. De bollen, die op negen plekken in de Wilhelminapolder staan, vormen samen het land art-kunst- werk Like sum setting three meters above sea level van de Duitse Mi chael Beu tier. Het is in het najaar van 2013 geplaatst ter ere van het 200-jarig bestaan van de Konink lijke Maatschap Wilhelminapol der (KMWP), eigenaar van het kunstwerk. Daar ging zes jaar voorbereiding aan vooraf. De bol len waren omstreden vanwege de kosten (ruim een half miljoen eu ro) en omdat ze een inbreuk zou den zijn op het open landschap. Een actiegroep maakte vergeefs bezwaar tegen de plaatsing ervan. Maar hoewel ze dus ruim ander half jaar ongemoeid zijn gelaten, is de onderste bol van het setje aan de zeedijk - ondanks een an- ti-grafittilaag - niet langer maag delijk wit. „Ik had het inderdaad 6 Jfv eerder verwacht", zegt KMWP-di- niet verwijderd. „We houden er recteur Vincent Coolbergen. Hoe- rekening mee dat het vaker zal wel hij liever had dat het niet was voorkomen, dus zolang het geen gebeurd, wordt de verf voorlopig haatdragende of kwetsende tek sten zijn doen we dat niet." Het bedrijf weet nog niet of het aangif te gaat doen bij de politie wegens vernieling. GOES - Stoomtrein Goes-Borsele laat met Hemelvaartsdag spoor- stoomhijskraan 39 van de Vlis singse scheepswerf De Schelde in werking zien. Bert van Hoepen, directeur van Koninklijke Schelde Groep, zet de machine donderdag om 10.00 uur in werking. De hijskraan uit 1946 kwam re cent als schenking van een zuster vereniging uit Hoorn. De eigen versie van de kraan die de SGB in ongerestaureerde staat had, no. 38, is nu onderwerp van een red dingsactie in Vlissingen. De demonstratie is deel van het vierdaagse treinevenement 'Spo ren naar het Verleden', ditmaal met het thema 'treinen en indus trie'. Van donderdag 14 tot en met zondag 17 mei zijn machines te zien zoals stoomlocomotieven, stoomtrekkers, stoomwals, stoom- brandspuit en smederijmachines. Het SGB-terrein in Goes is die da gen open van 10.00 tot 18.00 uur. Ander pronklstuk is 'Ome Cees- je', de bijnaam van een dieseltrein tje uit 1927 die de tramlijnen op Zuid-Beveland bedienden. De SGB bouwt twee replica's van de ze treinen. „Het solex-ringsteken was vorig jaar een groot succes", zegt be stuurslid Elbert Simonse van de Stichting Solexrace Aagtekerke. „Dit jaar staat het daarom weer op het programma. De Ringrij- ders Vereniging Aagtekerke stelt het materiaal beschikbaar." Lachend: „Nee, de ringrij-toppers doen niet mee. Althans, die heb ben zich nu nog niet ingeschre ven. Het zijn over het algemeen le ken. Een enkeling heeft wel wat ervaring als ringrijder. Het is meer een leuke, gezellige afslui ting van de solexrace. Na afloop van de manches, zo rond een uur of vier, begint het ringrijden op de Porrenaerstraat. Iedereen die zich bij ons heeft ingeschreven, kan meedoen. Je hoeft dan trou wens niet per se in de solexrace zelf mee te rijden." Wethouder Chris Maas geeft za terdag om 14.00 uur het startsein voor de dertiende race. Er wordt gereden in twee klassen: Ludiek en Special. De eerste is de groep deelnemers die verkleed op de so lex kruipt. Dat is tevens de groot ste cluli deelnemers. Simonse: „We hebben gemiddeld zo'n vijf tig deelnemers per jaar. Ongeveer tien doen mee in die special-klas- se. Dat zijn ook de echte techneu ten met een geprepareerde solex. Een topsnelheid van 53 kilometer halen die wel." De Specials rijden voor een beker, de Ludieken voor originaliteits- prijzen. De race kent een vaste kern deel nemers. De rest komt uit de hele provincie, maar ook Brabant en het buitenland. Het ongeval gebeurde rond 14.15 uur. Een auto en een brommobiel raakten bij de aanrijding betrok ken, waarna de brommobiel te gen een verkeersbord tot stilstand kwam. De Veiligheidsregio Zee land meldde dat een persoon in een van de bij het ongeval betrok ken voertuigen vast was komen te zitten, en dat de brandweer ter plaatse was geroepen om deze in zittende te bevrijden. Dat lukte nadat het voertuig open was ge knipt. De inzittende is daarna per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Over de ernst van de verwondin gen en de oorzaak van het onge val zijn nog geen nadere medede lingen gedaan. Bij een ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk is maandag middag een persoon gewond geraakt. rat ging de hele tuin door 'Die door Annemarie Zevenbergen Een (tijdelijk) eendenvoerverbod. Maai gras aan sloot- en vijverkan ten en in de tuin. Zorg voor een nette leefomgeving zonder etensresten. Sluit schuurtjes met voedselvoor raad goed af. Ventilatieopeningen met gaas, niet groter dan vijf millimeter. Een speciale box met klem is een oplossing als er ratten zijn. door Luc Oggel WILHELMINADORP - Het heeft nog opvallend lang geduurd, maar de 'bollen' in de Wilhelminapolder zijn dan toch ten prooi gevallen aan vandalisme. Afgelopen week einde is een deel van het kunst werk aan de zeedijk bij het Goese Sas voorzien van grafitti. Polder Peil Michael Beutler Een grafittispuiter heeft zich afgelopen weekeinde uitgeleefd op een van de bollen van het land artproject in de Wilhelminapolder. foto Johan van der Heijden door Annemarie Zevenbergen AAGTEKERKE - Keihard knallen met een opgevoerde solex of verkleed het parcours over; de jaarlijkse so lexrace staat zaterdag weer cen traal in Aagtekerke. Met als ludiek toetje ringrijden op de solex. NIEUWERKERK - Brandweerlieden hebben maandagmiddag samen met ambulancepersoneel iemand bevrijd, die bekneld was geraakt in een auto die betrokken was bij een aanrijding op de N59 bij Nieuwer kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49