De Voogd is aan sterk seizoen bezig bekerwinnaar 40 SPORT Duitsland Haile Gebrselassie kondigt opnieuw het einde van zijn loopbaan aan. De concurrenten roemen hem ook als mens. NIJMEGEN - Haile Gebrselassie kon digde afgelopen weekeinde het einde van zijn loopbaan als atleet aan. Vijf jaar geleden deed hij dat ook al eens, maar nu lijkt zijn be sluit definitief. Geen nood, de atletiekwereld hoeft de brede grijns van de 'klei ne keizer' van Ethiopië niet te gaan missen. Want Haile Gebrse lassie zal altijd blijven lopen. Des noods tot hij erbij neervalt, maar niet meer voor titels of records. Maar lopen zal hij. Want 'een dag niet lopen is voor mij als een dag niet eten' verkondigt de inmid dels 42-jarige atleet immers stee vast. Hij kondigde zijn vertrek zondag aan na de Great Manchester Run. Geheel op zijn eigen manier, ter wijl niemand erop voorbereid was. Nadat hij eerst de wedstrijd over tien kilometer had gelopen (hij werd zestiende), startte hij ook nog in de tien kilometer voor re creanten. Om zijn steun te betui gen voor het charitatieve doel van de wedstrijd. Daarna liet hij de in terviewer van de Britse omroep BBC versteld staan met zijn op merking: 'Ik ben erg blij dat ik hier nu kan stoppen. Ik wist dat dit mijn laatste wedstrijd zou wor den.' Meteen nadat het nieuws bekend was gemaakt, buitelden op inter net alle kenners over elkaar heen om die ene vraag te beantwoor den: is Haile de beste atleet uit de geschiedenis? Is hij beter dan bij voorbeeld Abebe Bikila, Miruts Yifter of Kenenisa Bekele? Gebrse lassie zelf zal er niet wakker van liggen. Voor hem is het antwoord duidelijk. Zonder Abebe Bikila zou er geen Haile Gebrselassie zijn. Als atleet tenminste. Mis schien wel als timmerman of als boer, maar zeker niet als hardlo per. Op de site van Time legde hij zijn opvattingen als volgt uit: 'Voor Abebe Bikila waren er geen Afri kaanse lopers. Althans geen van wie de rest van de wereld ge hoord had. Nadat Bikila voor het eerst blootsvoets olympisch kam pioen op de marathon werd (Ro me i960) zeiden ineens veel Afri kanen: hij is een van ons. Als hij het kan, kunnen wij het ook. In de westerse wereld geloofde ook niemand dat de mens kon vlie gen. Dat veranderde pas nadat de ge broeders Wright hun eerste vlieg tuig de lucht in brachten.' Bikila is ook de man die aan de basis staat van Gebrselassies loopbaan. In 1988, op vijftienjarige leeftijd, liep hij in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba zijn eerste mara thon. Stiekem, want zijn vader had hem verboden aan atletiek te doen, nam hij deel aan de Abebe Bikila Marathon. Hij liep op gewo ne schoentjes met plastic zolen. Het bloed stond in zijn schoenen, maar hij kon niet opgeven. 'Er wa ren geen volgauto's om mij terug te brengen. Ik moest wel doorlo pen.' De laatste vijfjaar heeft Haile Ge brselassie nauwelijks nog aanspre kende resultaten geboekt. Afgezet tegen de toppers tenminste. Hij won natuurlijk nog wel hier en daar stratenlopen over tien kilo meter of mijlen. Maar afgezien van de vierde plaats op de mara thon van Tokio (2022) is zijn ere lijst, die trouwens al uitpuilde, be hoorlijk blanco gebleven sinds hij in 2010 in New York moest uit stappen met een knieblessure. Desondanks bleven de uitnodigin gen en de dollars binnen stromen bij de man die altijd en overal her kenbaar was en is door de big smi le op zijn gezicht. Hij kan nog zo kapot zitten in een wedstrijd, die grijns ('ik heb altijd plezier in het leven') verdwijnt nooit. 'Zijn lach laat de atletiek- sport lachen', vertelde zijn mana ger Jos Hermens meer dan eens over zijn pupil. Daarnaast is Gebrselassie altijd be scheiden gebleven, ook al stapel den de bezittingen in zijn geboor teland zich op. Hij heeft er onder andere een koffieplantage, een au tobedrijf, hotels en ander onroe rend goed. Maar sterallures zijn hem vreemd. Hij kan nog zo'n pijnlij ke nederlaag geleden hebben, voor de pers of wachtende fans maakt hij altijd tijd. Wat dat be treft kunnen veel voetbalsterren nog iets van hem leren. Wat Gebrselassie vooral groot maakt als atleet, is zijn veelzijdig heid. De 'Tsjechische locomotief Emile Zatopek, een van de eerde re grootheden, liep in zijn loop baan 22 wereldrecords. Bij Haile Gebrselassie staat de teller inmid dels op 24. Zowel indoor als bui ten op de baan en de weg. En va riërend van 2500 meter tot en met de marathon. Nog steeds is hij ook nog wereld recordhouder op de twintig kilo meter en bezit hij het werelduur record (21.285 kilometer). Is zijn hele erelijst lang genoeg om de beste atleet van de wereld ge noemd te worden? Misschien zeggen de woorden van de Britse Paula Ratcliffe, die onlangs in de marathon van Lon den afscheid nam van de wed strijdsport, wel meer dan al die prestaties op een rijtje: 'Een groot atleet, een grote concurrent maar bovendien een groot mens!' Het was één van de 58 doffers en duivinnen die hij voor dit con cours had ingekorfd. De Voogd is bezig aan een ijzersterk seizoen. In de regio (samenspel 5) liet hij tot nog toe de kruimels over aan de concurrentie, ook zaterdag had hij er zes in de top tien. Provin ciaal was er tot zaterdag echter nog geen succes. De 38-jarige De Voogd heeft toch al een aardige staat van dienst op gebouwd. Hij won twee jaar terug onder meer provinciaal de vlucht vanuit Ruffec. Daarnaast was er provinciale winst vanuit Chateau- roux. Hij werd vorig jaar echter ook ge troffen door slechte weersomstan digheden bij het concours vanuit Auxerre. „Ik had al m'n duiven in gekorfd, maar slechts enkele heb ben de thuishaven bereikt." Eén van die was de blauwe dui ven die nu Sens won. Vorig jaar werd de jonge duif zevende pro vinciaal op Meaux. Voor De Voogd moet het seizoen eigenlijk nog beginnen. „Op de vlucht vanuit Bourges hoop ik te pieken, maar in de duivensport heb je niet alles in de hand, dus blijft het bij hoop." Het was trou wens spannend zaterdag, want ook een duif van de combinatie De Kooning uit Lewedorp en een duif van de gebroeders Scheele uit Terneuzen kwamen met snel heden van boven de 1597 meter per minuut naar huis. BERLIJN - VfL Wolfsburg en Borus- sia Dortmund krijgen binnenkort een flinke som geld op hun bank rekening bijgeschreven. De twee clubs staan tegenover elkaar in de finale van het Duitse bekertoer nooi en de winnaar van die ont moeting gaat met liefst 3,5 mil joen euro naar huis. Nooit eerder ontving de winnaar van de DFB Pokal zoveel geld. Voor de verlie zer ligt 2,5 miljoen euro klaar. Van het bedrag voor de winnaar komt 2,15 miljoen euro voort uit de tv-gelden. Ook de inkomsten uit de kaartverkoop zijn doorbere kend in het prijzengeld. Het Olympiastadion in Berlijn, waar de finale op 30 mei wordt ge speeld, is uitverkocht. Niet alleen een groot atleet door Ciel Hendrix Een dag niet lopen is voor mij als een dag niet etenverkondigt Haile Gebrselassie steevast, foto Alexander Klein/AFP door Fred Rabout YERSEKE - Een blauwe jaarling dui- vin bezorgde Danny de Voogd uit Yerseke de provinciale winst op het midfondconcours vanuit Sens. Met een snelheid van 1597 meter per minuut had ze de 370 kilome ter afgelegd. De uitslagen zijn: Sens: Samenspel 1 (1574 m/m): 1. H. de Poorter, 2. H. Calon, 3, 7,10. H. Mookhoek&Zn, 4. E. de Wever, 5. T. de Jonge, 6. M. Buijsse, 8. Comb, de Wever, 9. A. Dusarduijn. Samenspel 2 (1597 m/m): I,3,4,5,6,8. Gebr. Scheele, 2,7. Gebr. Dekker, 9. Q. Dieleman, 10. Comb. Moes/van Alphen. Samenspel 3 (1595 m/m): 1. C. Koe ne, 2,6. P. d'Hondt, 3,9. Gebr. Van Beveren& Kids, 4. Th. Casteels, 5. W. van Houte, 7. K. Vergauwen, 8. A. Thijs&Zn, 10. G. Schalkens. Samenspel 4 (1597 m/m): 1. Comb, de Kooning, 2. H. Koks, 3,9. D. Wagen aar, 4,5,6,7,8,10. Comb. R&L. Traas. Samenspel 5 (1597 m/m): 1,2,4,6,8,9. D. de Voogd, 3. A. Mieras, 5. P. Neels, 7. Fl. Steketee, 10. Comb. Grootjans. Samenspel 6 (1568 m/m): 1. A. Scherpenisse, 2. J. den Hengst, 3. J. Moerland, 4. K. Bouman, 5. L. v.d. Hoek, 6,10. A. Capelle, 7. D. Noom, 8. Comb. Lohman, 9. J. Capelle. Samenspel 7 (1585 m/m): 1. K. Min- derhoud, 2,9. Comb, de Ridder, 3. Joh. van Belzen&Zn, 4. C. Schroevers, 5. Comb. Wielemaker, 6. L. van Wal lenburg (Mbg), 7. Comb. Antheunisse, 8. M. de Ridder, 10. Comb. J&K. van Belzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42