Elasticiteit vinden leerlingen altijd lastig Stuur je examenfoto! ZEELAND 35 EINDEXAMENS Voor havisten stond op de eerste examendag economie op het programma. MIDDELBURG - Voor economiedo cent Jeroen Rotte van SSG Neha- lennia in Middelburg is de exa mentijd bijna net zo spannend als voor zijn leerlingen. Want: komt de stof die hij in de lessen behan deld heeft, aan bod in het exa men? Of zijn er onaangename ver rassingen? Hij kon gisteren opgelucht adem halen. „Het examen was goed te doen", zei Rotte na afloop. „Er zat niet al te veel leeswerk in en het begon al met een leuke opdracht over afval. Die was bovendien lek ker actueel." De opgave ging over een gemeente die inwoners meer laat betalen naarmate ze meer af val produceren. Rotte denkt dat zijn leerlingen op gave 3 moeilijk vonden. „Elastici teit is altijd een moeilijk onder werp." Ook opgave 7 was pittig. „Daarin kwam de verkeersvergelij- king van Fisher aan bod. Leerlin gen moesten een wiskundige for mule terugbrengen naar concrete argumenten. Dat is moeilijk." De één na laatste vraag van het examen was een eitje. „Die zat ook in het examen van 2014. Dus als ze daarmee geoefend hadden, dan hadden ze het antwoord moe ten weten." 22.000 KLACHTEN BIJ LAKS OP EERSTE EXAMENDAC VLISSINGEN - De PZC wil samen met scholieren een beeldverslag te maken van de eindexamens in Zeeland. Daarvoor hebben we dus jouw hulp nodig! We willen je vragen een foto in te sturen van je eindexamenperiode. Het mogen allerlei foto's zijn: je bureau vol studieboeken, een blik in het examenlokaal, de berg pa pieren na afloop, een welverdiend relaxmomentje, het napraten met je klasgenoten of een selfïe met je beste vrienden. Stuur je foto's (in zo hoog mogelij ke resolutie) naar e-mailadres web@pzc.nl. Zet erbij door wie en waar de foto is gemaakt. Als je het leuk vindt, mag je er ook een tekstje bij schrijven. Wij plaatsen de leukste foto's op onze website en/of het Insta- gram-account van de PZC. En mis schien komt jouw foto wel in de krant! De scholier met de aller beste, gekste, of leukste foto wint een Bol.com cadeaubon ter waarde van 50 euro. me acht." In tegenstelling tot Sha- nia heeft Michael weinig tijd be steed aan de voorbereiding. „Ik heb alles zondagavond één keer doorgenomen. Toen dacht ik: 'het zit wel goed'." Vraag 14 over het effect van een belastingmaatregel op inkomens, vond Michael lastig. „Je moest de stelling afmaken van een eco noom die tegen de maatregel was. Daarbij mocht je een maximaal aantal woorden gebruiken. Ik vond het lastig om alle argumen ten in die ruimte op te noemen. Maar ik wist het antwoord wel." Shania vond die vraag ook moei lijk. „Je moet eerst bedenken wat de stelling inhoudt en daarna zelf uitleg geven. Ik snapte de stelling al niet goed." In de laatste vraag van de exa mens kregen de havisten vier gra fieken over 'werkloosheid als ge volg van loonstarheid op de ar beidsmarkt' voor hun kiezen. Mi chael kwam er niet uit. „Er ston den heel veel lijnen. En van elke lijn moest je oorzaak en gevolg be palen. Multiple choice-vragen vind ik sowieso lastig. Ik heb bij deze vraag grafiek 2 gekozen, maar ik wist het niet zeker." Vandaag heeft Michael een lastige dag: Nederlands. „Ik heb veel ge oefend met die leesteksten. Ik zie er tegenop. Ik wil de zes houden, omdat ik voor Engels een vijf heb. Laten we het beste hopen." MIDDELBURG - De kop is eraf voor Shania Latuny (16) uit Middel burg. De havo-scholiere van de SSG Nehalennia in Middelburg is opgelucht dat het eerste examen, economie, achter de rug is. „Je moest zó veel stof in je hoofd stampen. Ik ben blij dat ik dit vak gehad heb." Shania vond het economie-exa men 'redelijk te doen'. „Ik heb de punten opgeteld van de vragen waarvan ik denk dat ik ze goed heb. Ik zou aan een voldoende moeten komen." Ze was ruim op tijd klaar, net als de meeste leerlingen. „Ik heb som mige vragen niet ingevuld, maar daarvan wist ik de antwoorden toch niet, dus het had geen zin om langer te blijven zitten." De re- kenvragen in het examen vond ze pittig. „Terwijl ik normaal gespro ken best goed ben in rekenen. Je moest aan de hand van getallen- schema's bijvoorbeeld indexcij fers berekenen. Moeilijk." Michael Kluijfhout (16) uit Koude- kerke had maar anderhalf uur no dig voor de 28 opgaven. Het exa men ging, zoals verwacht, 'wel goed'. „Economie is een sterk vak van me. Ik sta gemiddeld een rui- Eindexamens DINSDAG 12 MEI 2015 De warmte op de eerste landelijke zomerdag heeft gisteren niet tot problemen geleid tijdens de eer ste eindexamendag voor scholie ren. Dat zei een woordvoerster van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). Het LAKS kreeg gisteren ruim 22.000 klachten binnen. De meeste klachten kwamen van vwo-leerlingen over het examen Nederlands. De examenkandida ten vonden dat de teksten 'lastig of saai' waren. De meeste klachten gingen over tekst 2. Havo-scholieren vonden het exa men economie 'lastig'. Natuur- en scheikunde leidden bij vmbo'ers niet tot problemen. Vandaag staat voor de vmbo'ers een beroepsgericht examen en het examen Frans op het program ma. Havisten buigen zich over kunst en Nederlands. Voor vwo' ers staat tehatex en management organisatie op het programma. Bekijk alle nieuwtjes, reacties en video's over de examens in Zee land op www.pzc.nl/eindexamen Twitter mee met #examenzld door Cornelleke Blok Shania Latuny vond het havo-examen economie 'rede lijk te doen', foto's Lex de Meester Michael Kluijfhout uit Koudekerke heeft er vertrouwen in dat hij het economie-examen goed gemaakt heeft. Imara Boeije uit Middelburg, die vwo-examen doet, stuurde deze foto in van haar voorbereidingen voor de exa mens. „Koffie, muziek en een afstreeplijstje helpen mij altijd!" 1 ^-11 Sits3 Sr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36