66 Fosfor verbranden is geen hocus pocus. Daarvoor gebruiken we bekende techniek 66 We zullen ook proberen een deel van de fosfor terug te winnen als grondstof ZEELAND 33 ®<s> Ötï<* der Engelhardt spreekt daarom niet van het opruimen van afval stoffen, maar van het terugwin nen van tijd, kennis en een klein beetje geld. Ook de kennis die met Plan 9890 wordt opgedaan, kan worden vermarkt. Elders in de wereld lopen fosforfabrieken mogelijk tegen dezelfde proble men aan en kunnen ze deze ken nis goed gebruiken. „Daarom zien we dit project als een stukje tafel zilver. Er is interesse voor onze op lossingen", verklapt Engelhardt. Medio 2016, dat is nog maar een jaar te gaan. Toch zeggen Engel hardt en De Cock dat die deadline geen probleem is. Over een jaar is de boel veilig. De mouwen moe ten de komende wel worden opge stroopt. Zo moet onder meer het afvalwaterstation worden gerevi seerd om de afvalstromen goed te beheren. Verder is het noodzake lijk de fosfor in leidingen en va ten naar één plek te verpompen. Ook moet er een verbrandingsin stallatie op in het ovenhuis wor den gebouwd, inclusief een aange paste filterpers. Engelhardt: „Elk stukje werk vereist een apart werkpakket en een milieuvergun ning. Veiligheid, ook voor de om geving, staat immers voorop. Ie dereen werkt er keihard aan." Kenmerkend voor dat veiligheids bewustzijn is dat Van Citters Be heer meldingen van onveilige si tuaties beloont. „We hebben een meldingensysteem en elke maand belonen we een team dat op dat punt goed heeft gepresteerd. Daar naast houden we nauw contact met dorpsraden en bedrijven in de omgeving." In de eerste fase wordt niet de ge hele fabriek ontmanteld, maar slechts een aantal delen. Dat is mede een kwestie van geld. Ook is er in de eerste fase tot mei 2016 geen sprake van een bodemsane ring. Engelhardt verwacht overi gens dat de verontreiniging van het terrein mee zal vallen. De tweede fase wordt wel een uit daging. Een volledig geschoond terrein gaat naar schatting nog eens 35 miljoen euro kosten. De snelheid van een totale bodemsa nering hangt af van het tempo waarin Van Citters Beheer stuk ken van het 57 hectare grote ter rein kan uitgeven. Met de inkom sten kan de ZSP-dochter beetje bij beetje de bodem saneren en de overgebleven fabrieksinstalla- ties ontmantelen. Modulaire uit gifte van het terrein is kansrijk, zegt Engelhardt. „Er is belangstel ling voor vestiging op het Therm- phos-terrein. Dan moet je denken aan bedrijven in de nieuwe indus trie zoals recycling en biobased, productie op basis van groene grondstoffen." In die zin krijgt het Thermphos- terrein een tweede leven. Waar om ook niet? Elet ligt strategisch aan diep vaarwater, er is veel wa ter beschikbaar voor bij productie processen noodzakelijke koeling en vlakbij staat de Sloecentrale, de gasgestookte energiecentrale die voor de helft eigendom is van Delta. Energie is dus om de hoek beschikbaar. Engelhardt verwacht volgend jaar al een eerste kavel uit te geven. „Dit stuk havenge bied heeft in onze ogen veel po tentie." En misschien kunnen ex-Therm- phossers die nu nog voor Van Cit ters Beheer werken, straks met een bij de nieuwkomers aan de slag. Dat zou voor hen een opste ker zijn na het jammerlijke faillis sement van de laatste Europese fosforfabriek. DINSDAG 12 MEI 2015 Thermphos in 2012, kort nadat de recht bank in Middelburg het faillissement had uitgesproken, archieffoto Ruben Oreel Carl de Cock, projectleider VCB TWEEDE FASE Carl de Cock, projectleider bij Van Citters Beheer BV Carl de Cock, projectleider VCB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34