66 Bedrijven die actief zijn in de nieuwe, groene industrie hebben interesse voor dit terrein 66 Veiligheid, ook voor de omgeving, staat voorop, ledereen werkt er keihard aan 32 ZEELAND EERSTE STAP VOOR SANERING VOORMALIGE FOSFORFABRIEK Eind deze maand begint de daadwerkelijke schoonmaak van de fabriekinstallaties van de voormalige fosforfabriek van Thermphos. Daarna is de weg grotendeels vrij voor de komst van nieuwe bedrijven. Er is nu al belangstelling. ktober 2014. Na maanden soebatten sluiten de curatoren van Thermphos een akkoord met grond eigenaar Zeeland Seaports (ZSP) en de provincie over de over dracht en sanering van het 57 hec tare grote terrein. Ruggengraat van die papieren handdruk: Zee land Seaports neemt de lasten die rusten op het terrein over en krijgt als bruidschat 35 miljoen eu ro mee uit de boedelopbrengst van Thermphos. Daarnaast draagt de provincie 3,5 miljoen euro bij om de projectorganisatie mogelijk te maken en op te starten. Met dat geld kunnen fabriek, op slagtanks en leidingen fosforvrij worden gemaakt en ontdaan wor den van laagradioactieve stoffen. De gezuiverde leidingen kunnen blijven liggen en ook de bodem blijft onaangeroerd. Mei 2016 moet die klus zijn geklaard. Dan kan het verscherpt (milieutoe zicht vervallen en zullen de be- heerkosten worden gereduceerd tot een tiende van de huidige kos ten (nu 400.000 euro per maand). Nu moet de saneringsvennoot schap nog een ploeg van 40 men sen op de been houden, de vol waardige bedrijfsbrandweer van 12 profs en vijf vrijwilligers in de fabrieksploegen meegerekend. Straks kan het met een handvol medewerkers, dus zonder bedrijfs brandweer en wachtploeg. Gezien de torenhoge beheerkos- ten is van meet af aan alles uit de kast getrokken om de kosten te verminderen. Zo is de koeling van de installatie met vele duizenden liters zeewater en een navenant hoog stroomverbruik overboord gezet. „Dat kostte goud. We heb ben per onderdeel bekeken hoe we de fabriek zo efficiënt moge lijk kunnen verwarmen. Daarmee hebben we de energiekosten flink kunnen verlagen", zegt Dick En gelhardt, bestuurder van Van Cit ters Beheer BV, de vennootschap die havenbedrijf Zeeland Seaports oprichtte voor de sane ring van het Thermphos-terrein. Van Citters Beheer, dat de leiding heeft over het proces, verricht de werkzaamheden uit onder de naam Plan 9890. Het project is te volgen via Twitter en Facebook. Voor de daadwerkelijke uitvoe ring is Decontamination Services in de arm genomen, een samen werkingsverband van Sagro en Mourik Services. De provincie die ook nog voor 4,5 miljoen euro borg staat, kijkt over de schouder mee. Ze is bovendien het bevoegd gezag als het gaat handhaving van de milieuvergunning. De eerste stap die Van Citters Be heer zette, was het samenstellen van een zo sterk mogelijk te sane ringsteam. Van de 40 medewer kers werkte de overgrote meerder heid vroeger bij Thermphos. Dat personeel bezit een schat aan erva ring en kennis. Ze hebben ook hart voor de zaak. Mourik Servi ces bracht tevens de knowhow in van zijn dochteronderneming Pe- trogas uit Gouda. „Die kennis en ook de inbreng van Petrogas laat het toe dat we stap voor stap zet ten om zo tot een optimale aan pak te komen. Stap voor stap om dat we zorgvuldig en veilig te werk willen gaan", onderstreept Carl de Cock, projectleider bij Van Citters Beheer BV. Op het terrein bevindt zich nog zo'n 2500 ton fosforhoudend af val. Dat zit in fosforslik, leidingen en opslagtanks. Ook is er lichtra- dioactief materiaal aanwezig. Een eerste stap wordt binnenkort ge zet: de fosforovengasleiding wordt schoongemaakt. Via een speciale methode wordt het fosfor slik 'geneutraliseerd'. Wat betreft lichtradioactieve stof fen maken Engelhardt en De Cock zich weinig zorgen, omdat vervoer en opslag aan strenge wet- en regelgeving zijn gebon den. „In de fabriekinstallaties be vinden zich lichtradioactieve meetbronnen. Die kun je er zon der problemen uithalen en even tueel verkopen. Ons team is uitge rust om alle noodzakelijk hande lingen binnen de wettelijke ka ders uit te voeren. Er zitten drie stralingsdeskundigen bij, en ook de aannemer en Van Citters Be heer zijn op dat punt geen groen tjes. Overigens heeft de laagener- getische radioactiviteit geen in vloed op de eerste fase van de schoonmaakoperatie. Er is afge sproken dat we bereikbare meet bronnen er in de eerste fase uitha len. De rest komt later aan bod." GEEN HOCUS POCUS Het team bestudeert de beste aan pak van de verschillende stoffen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld ook om een gevaarlijk goedje als as best, maar de belangrijkste compo nent blijft het giftige fosfor. Om de fosfor die nu een soort paraffi- ne-achtige substantie is, uit de in stallaties te halen, moeten de lei ding andermaal worden opge warmd, zegt De Cock. „Fosfor ver branden is geen hocus pocus: we gebruiken daarvoor de techniek zoals die ook eerder toegepast werd. Het kan dus met de bestaan de techniek en deeltechnieken. De installatie is nooit helemaal af gekoeld. Bovendien is de stroom- productie nog intact. We kunnen dus aan de slag. We gaan overi gens niet alles verbranden, we zul len ook proberen een deel van het fosfor te winnen als herbruikbare grondstof." Om de fosfor uit het slik te win nen, moet het team het over een andere boeg gooien. De fosforpro- ductieoven is uit de race en een heropstart is nadrukkelijk geen doel. De Cock: „Daarom doen we laboratoriumtesten om het fosfor op een andere manier te scheiden van het slik of de sludge, zo je wilt. Dat is mogelijk met een fil terpers. We starten daarvoor nu een proefproject op." Van fosfor wordt onder meer kunstmest gemaakt. De stof is in die zin ook belangrijk voor de voedselproductie. VCB-bestuur- Er zij n al klanten voor een plek op terrein Thermphos Dick Engelhardt, bestuurder door Frank Balkenende Dick Engelhardt, bestuurder van Van Citters Beheer BV Dick Engelhardt, bestuurder O ZEEWATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33