WALCHEREN 31 Bijzondere deurgrepen en knoppen in rvs Bruidssalon in een rustieke boerenschuur Crowdfiinding voor vestiging Runnersworld Taxatiedag van oude boeken en handschriften Het Walcheren van. I/UVI „Alle nieuwe dingen beginnen in een laboratorium. Je moet niet bang zijn om te experimenteren. Ik ben een groot voorstander van telkens vernieuwen. En daarop la ten we op Walcheren wel steken vallen, met name in het toerisme. Waarom bouwen we steeds die zelfde eenvormige vakantiepar ken? Waarom bouwen we niet een nieuw Walchers dorp, waar toeristen terecht kunnen maar waar ook 'gewone' mensen wo nen? Waarom hebben we in onze waterrijke provincie nog steeds maar één drijvende woning, en dan ook nog in een woonwijk in Middelburg? Dat is toch absurd!" „Walcheren heeft allerlei oude ar chitectuur en dat vind ik mooi. Naar mijn smaak is er wel veel te weinig moderne architectuur, te weinig uitgesproken architectuur. Er wordt veel nieuw gebouwd, maar er zijn weinig statements. Terwijl Walcheren zich daar wel goed voor leent. We zitten hier in de luwte van alle grote gebeurte nissen. Daarom zit ik ook hier. Ik zit het liefst op een plek naast waar het gebeurt. Maar dan is het wel leuk als er op die plek span nende dingen gebeuren. Qua vormgeving is het hier saai." „Dat vind ik dan weer een heel leuk gebouw. Echt de moeite waard. Modern. Een aanwinst, ook in religieuze zin." „Ik ben ouderling en kerkrent- meester van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Walcheren heeft dui delijk een religieuze identiteit. Die moet ook niet verdwijnen." „Je hebt hier veel dingen bij el kaar: kust, duinen, polders, heg- genlandschappen, weideland schappen, wetlands. We doen er alleen te weinig aan om te laten zien dat dit een eiland is, of was. Politiek gezien ben ik tegen ei- landdenken, maar in onze identi teit doen we er juist veel te wei nig mee. Laat zien dat Zeeland uit verschillende eilanden bestaat." „Ja. Niet vanwege mijn voorou ders, maar omdat ik hier pas. En juist omdat ik ook vaak weg ben. Ik ben één van die mensen die weggaat om nieuwe dingen te ha len en naar Zeeland te brengen. Ik weet wat daarbuiten te koop is en waar ik hier van kan profiteren." „Ik ga graag naar plekken buiten Zeeland, maar Walcheren is de plek waar ik steeds terugkom en de basis van waaruit ik initiatie ven neem." „Overal waar je kunt ervaren dat Walcheren een eiland is. Dat is niet alleen aan de randen van het eiland, of aan de kust, maar ook vanaf het platteland. De Lange Jan is de spil van Walcheren en die kun je vanaf heel veel plekken zien." „Kwalitatief hoogstaande architec tuur. En spannend, omdat de ab dij een weergave is van de geschie denis van het eiland. Je ziet de ontwikkeling van stijlen, van vroeg-Romaans tot laat-Gotisch en Renaissance-motieven. Als je dat ziet, snap je dat er veranderin gen zijn geweest. Dat maakt het tot een Zeeuws gebouw. Er zijn al tijd mensen van buiten gekomen die hun invloed hebben gehad." „Waarom moet die altijd exclu sief zijn? Laat mensen er zo veel mogelijk van profiteren. Maak be woning mogelijk. Voor toeristen bijvoorbeeld. Zodat je met je boot je naar het huis moet in plaats van met de auto. Dan wordt het anders, leuker. Als mensen alleen naar natuur mogen kijken, krij gen ze er geen relatie mee." Ondernemersplein MIDDELBURG - Paul Walthuis in Middelburg heeft zich gevestigd als zelfstandig ontwerper van deurgrepen en -knoppen, sloten en ander deurbeslag in roestvrij- staal. Binnenkort volgt een nieuw ont werp in de stijl van de Zeeuwse knop. Walthuis werkt daarnaast aan een grafvaas. Zijn huiskamerraam aan het Oud Arnemuidsvoetpad dient als etalage, maar de ontwerpen zijn fotografisch uitgestald op de web site: ARNEMUIDEN - Net buiten Arne- muiden is in een boerenschuur aan de Binnendijk Bruidssalon Daisy gevestigd bij Koosjes High Tea Salon. Eigenaresse Mathilde Lievense laat aanstaande bruiden zoveel jurken passen als ze willen. Zij streeft in de collectie japons naar individualiteit, romantiek en be taalbaarheid voor zowel bruid als haar gevolg. De salon is enkel op afspraak te bezoeken. GOES - Marathonloopster Paola van Gilst en haar partner Ray mond van Gilst willen in septem ber een speciaalzaak voor hardlo pers openen, Runnersworld Goes aan de rand van de Goese binnenstad. Runnersworld is een keten van ruim dertig hardloop speciaalzaken. De ondernemers zoeken nog een ton financiering voor hun winkel en zoeken men sen die will investeren in ruil voor rendement. De actie begint vandaag via GOES - Taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Rotterdam- houdt maandag 18 mei van 13.00 tot 16.00 uur een taxatiedag in Hotel Terminus in Goes. De taxatiedag vervangt die op 1 mei niet door kon gaan. Molen dijk is op zoek naar oude en zeld zame boeken, handschriften, kloosterboeken en of oude bij bels. Molendijk is gespecialiseerd in geschiedenis, topografie, (sta tenbijbels en theologie. Taxatie gebeurt aan de hand van recente veilingcatalogi. Molendijk rekent vijf euro per aanbrenger voor waardeschatting of advies. DINSDAG 12 MEI 2015 naar meer vernieuwing Vraag In deze wekelijkse rubriek schetst een inwoner van Walcheren zijn of haar beeld van de regio. Vandaag: Johan de Koning, archi tect bij Laboratorium voor Archi- tektuur. door Maurits Sep LABORATORIUM ARCHITECTUUR MOSKEE RELIGIE LANDSCHAP ZEEUW WALCHEREN FAVORIETE PLEK ABDIJ NATUUR In de rubriek Ondernemersplein is plek voor berichten over be drijven. Opent u een nieuwe zaak, ver huist uw bedrijf, introduceert u een nieuw concept in de regio, heeft u een jubileum te vieren? Stuur uw persbericht naar: walcheren@pzc.nl www.fijnervs.nl Q www.bruidssalondaisy.nl Q www.crowdabout- now.nl/Runningstore-Goes Johan de Koning: „De Lange Jan is de spil van Walcheren." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32