'Middelburg voert een hetze tegen bomen' Finn toch nog op televisie 30 WALCHEREN Stoomtreinfeest met werkende Scheldekraan Bouw nieuw wooncomplex Alexia gestart LPM wil dat raad besluit neemt over bomenkap De rat heeft het naar z'n zin in Zeeland. De knager is er steeds vaker te zien. Zeker nu preventief gif leggen uit den boze is. OOSTKAPELLE - Ratten zorgen voor overlast in Oostkapelle. Dorpsbe woners signaleren ze in de omge ving van de vijver de Halve Maan bij de kerk en bij woningen aan de Halve Maanstraat. Bijtsporen aan aardappelen en ap pels zijn de stille getuigen van een rat in het schuurtje van Si mon Maljaars in Oostkapelle. „Aan die bijtsporen kan ik zien dat het geen muizen waren. Ik hoorde dat anderen ook ratten GOES - Stoomtrein Goes-Borsele laat met Hemelvaart spoorstoom- hijskraan 39 van de Vlissingse scheepswerf De Schelde in wer king zien. Bert van Hoepen, direc teur van Koninklijke Schelde Groep, zet de machine donderdag om 10.00 uur in werking. De hijskraan uit 1946 kwam re cent als schenking van een zuster vereniging uit Hoorn. De eigen versie van de kraan die de SGB in ongerestaureerde staat had, no. 38, is nu onderwerp van een red dingsactie in Vlissingen. De demonstratie is deel van het vierdaagse treinevenement 'Spo ren naar het Verleden', ditmaal met het thema 'treinen en indus trie'. Van donderdag 14 tot en met zondag 17 mei zijn machines te zien zoals stoomlocomotieven, stoomtrekkers, stoomwals, stoom- brandspuit en smederijmachines. Het SGB-terrein in Goes is die da gen open van 10.00 tot 18.00 uur. Ander pronklstuk is 'Ome Cees- je', de bijnaam van een dieseltrein tje uit 1927 dat de tramlijnen op Zuid-Beveland bediende. De SGB bouwt twee replica's van deze treinen. Het is misschien wat zwaar uitge drukt, erkent secretaris Marianne Golsteijn van de Tuin van Zee land. „Maar dat gevoel krijgen we toch wel heel sterk." Daarom maakt ze de optelsom van het aantal bomen dat de ge meente sinds begin dit jaar heeft hebben gezien bij de vijver. Daar zitten ze blijkbaar veel. Mijn buur man heeft een val gezet, maar daar trapte helaas geen rat in." Buurman Jaap de Hullu probeer de inderdaad met een klem de bruine rat te vangen die hij in zijn houtstapel zag. „Maar ze zijn razendsnel. Ik zag 'm de hele tuin doorfietsen. Ik heb er wel drie muizen in gehad. Die rat alleen niet. Toen er een merel in vastzat, heb ik de klem weg gedaan. Dat mag toch niet de bedoeling zijn." Ongediertebestrijder Peter Traas gepakt en wil gaan omzagen. De vijf abelen bij de Punt zijn 'zon der duidelijke noodzaak' wegge haald, terwijl volgens haar met de stichting was afgesproken dat ze zouden blijven staan. In maart zijn voor en tijdens boomfeestdag 42 gezonde abelen verwijderd waardoor de President Roosevelt- laan niet meer die prachtige toe gangspoort is, vindt Golsteijn. Over de toekomst van de bomen aan de Loskade en de Maisbaai is met de omwonenden gesproken en die willen zelf dat ze allemaal vervangen worden. Vanwege de wortels die stenen uit de parkeer plaats drukken waardoor je ge makkelijk struikelt. En vanwege het uitzicht dat door de bomen wordt belemmerd. krijgt veel meldingen van ratten- overlast in de provincie. Zowel bij particulieren als bij bedrijven. „We hebben nu zo'n 45 klemmen staan bij een bedrijf bij Domburg. Daar haal ik er wekelijks tussen de dertig en vijfendertig uit. Het is bijzonder dat ze er nu zijn. Meestal zoeken ze in een koude periode de beschutting van gebou wen op. Het gaat over het alge meen om de bruine rat. Gelukkig, want de zwarte is veel lastiger te bestrijden." Hij merkt dat er een duidelijke toename is. „Dat komt ook omdat er niet langer preventief gif wordt gebruikt. Alleen in heel speciale situaties mag dat nog. Dat heeft te maken met een wetswijziging per 1 januari dit jaar. Gif was jaren lang een grijs gebied. Nu is dat duidelijk vastgelegd. De meeste Golsteijn: „Dat is een klein per centage van de bewoners en bij ons hebben zich ook veel bewo ners gemeld die zeggen: jullie doen toch wel wat hé? Als je alle bomen kapt waar mensen over klagen, dan staat er straks hele maal niks meer." Met die bomen langs het Kanaal door Walcheren is ook niet zo veel mis als de gemeente stelt, zegt Golsteijn. „Slechts ééntje is er slecht. En dat takken gemakke- Als je alle bomen kapt waar mensen over klagen, staat er straks niks meer gemeenten doen dat ook niet meer. Ik ben ook geen voorstan der van gif. Dat doodt ook andere dieren als de bosmuis, een be schermd diertje." Hoog gras aan vijver- en slootran- den, voedselresten en het overda- RATTENTIPS BESTRIJDER lijk kunnen afbreken? Ja. Abelen groeien snel en hebben dus min der dicht hout. Maar tijdens de stormwind van de laatste dagen is er geen tak afgebroken. Is het dus echt nodig dat ze weg moeten, of kiest de gemeente gewoon de ge makkelijkste weg? Dat mensen veilig over de parkeerplaats moe ten kunnen lopen, dat vinden wij ook. Wij willen ook graag mee denken over een alternatieve op lossing voor de geplande bomen- kap." Deze bomen staan trouwens op de gemeentelijke lijst van be schermde bomen, merkt Gol steijn op. Er moet dus sowieso een kapvergunning komen. „Wij zullen daar dan zeker bezwaar te gen maken." dige voeren van eenden trekken ook ratten aan volgens Traas. „Het zou goed zijn als gemeenten bor den plaatsen met een voerverbod van eenden in verband met rat ten. Sluit je schuurtje goed af en haal restanten van vogelvoer nu weg. Als er toch ratten zijn, ge bruik dan een rattenbox met klem. Voor zo'n twintig euro koop je die. Ze zijn meerdere ma len te gebruiken en ook veilig voor kleine kinderen." De rattenplaag die een Vlissingse woonwijk onlangs teisterde is voorbij. Daar is overigens wel een bestrijdingsmiddel ingezet, naast een eendenvoerverbod. Voor de gemeente Veere heeft ratten van gen met klemmen en vallen, de prioriteit. Gif wordt alleen in uit zonderlijke gevallen toegepast en dan slechts binnenshuis. De bouw van het appartementen complex, dat wordt ontwikkeld door Green Real Estate, is giste ren officieel begonnen. De eerste paal is geslagen door wethouder Chris Dekker van bouwen en wo nen. Hij deed dat op ouderwetse wijze, geholpen door de Was- schappelse Heiploeg. Appartementencomplex De Alexia komt naast Hof 't Seijs te staan. Ook in het nieuwe complex kunnen bewoners zorg inkopen bij Zorgstroom, dat ook zorg le vert in Hof 't Seijs. In De Alexia komen 24 apparte menten en 3 penthouses. Rond om het gebouw komt een parkeer terrein. Bewoners krijgen in de ei gen parkeergarage één parkeer plaats; wie een penthouse heeft, krijgt twee parkeerplaatsen. Bouwbedrijf Rijk B.V. uit Hein- kenszand zal de bouw verzorgen van De Alexia. MIDDELBURG - De bomen aan de Loskade en de Maisbaai mogen niet gekapt worden zonder dat daarover met de gemeenteraad van Middelburg is gesproken. Dat vindt de LPM. Die heeft schriftelij ke vragen gesteld over de bomen- kap en vraagt daarin om uitstel, zodat de raad er een besluit over kan nemen. Officieel hoeft dat niet, het college van B en W mag hierover zelf een besluit nemen. De LPM verzet zich tegen het weg halen van de bomen langs het Ka naal door Walcheren. Eenvoudi gere en boombesparende maatre gelen moeten mogelijk zijn, vindt de LPM. KAPELLENAAR OP CTV ZEELAND rat ging de hele tuin door 'Die door Annemarie Zevenbergen door Maurits Sep MIDDELBURG - Middelburg raakt in een paar maanden tijd 75 bomen kwijt. Vijf abelen bij de Punt. 42 Ab elen aan de President Roosevelt- laan. En dan nu ook nog eens 28 ab elen aan de Loskade en de Mais- baai. Voor Stichting Tuin van Zee land is het helder: „De gemeente Middelburg voert een hetze tegen abelen." M. Golsteijn, Tuin van Zeeland Een (tijdelijk) eendenvoerverbod. Maai gras aan sloot- en vijverkan ten en in de tuin. Zorg voor een nette leefomgeving zonder etensresten. Sluit schuurtjes met voedselvoor raad goed af. Ventilatieopeningen met gaas, niet groter dan vijf millimeter. Een speciale box met klem is een oplossing als er ratten zijn. MIDDELBURG - In de Middelburgse Griffioenwijk verrijst een nieuw ap partementencomplex. Omdat het naast het Amaliapark komt, krijgt het een ook koninklijke naam: De Alexia. KAPELLE - De presentatiewedstrijd van het NOS Jeugdjournaal wist hij net niet te winnen, maar dankzij CTV Zeeland maakte Finn de Mol (10) uit Kapel- Ie gisteren toch zijn debuut op televisie. Voor de commerciële zender mocht hij verslag doen van het begin van de bouw van de brede school in Kapelle. 's Avonds presenteerde hij zijn eigen jeugdjournaal, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31