Rechtszaak Renesse 'is ongelooflijke puinhoop' maaskant De gemeente gaat crowdfunden RUYTER JAARMARKT Wie is toch de dichtende man in ketelpak bij bepaalde gelegenheden in Vlissingen? WALCHEREN 29 Gesprek over slimme robots Herkansing voor verregende kleedjesmarkt reizen VRIJDAG 15 MEI 9.30- 16.SO UUR Maakt er meer vakantie van. VLISSINGEN - Er hoeft maar iets Schelde-gerelateerds in Vlissin gen te gebeuren, of Willem Mur- re verschijnt weer ten tonele. In zijn ketelpak, met moker en een helm op zijn hoofd. Die heb-je- hem-weer-blikken kunnen hem niks schelen. Als zijn monument er maar komt. Vorige maand nog, bij de opening van de Willem Ruysstraat over het Vlissingse Scheldeterrein. He le weg vol bobo's, ambtenaren en pers. En Willem Murre. Het bord met daarop de tekst 'Herinnert U zich déze nog, gemeenteraad Vlis singen? Op de rotonde het beloof de Mannen tussen staal-monu- ment!' is vast niemand ontgaan. Willem Cornelis Murre werd in 1939 geboren in Borssele, in een arm arbeidersgezin. „Noeste wer kers. Mijn vader was knecht bij een boerenfamilie, mijn oom Ar- jaan hoedde schapen met zijn hond Puk. Ik ben opgegroeid bij de Kaloot. Daar zagen we tijdens de Tweede Wereldoorlog de Ame rikanen overkomen. Toen ons huis vol kogelgaten zat, zijn we verhuisd. En daarna weer." Toen de oorlog voorbij was, lag het werk voor vader Murre niet voor het oprapen. Hij vertrok met zijn gezin naar de Noordoostpol der. „Ik zie mijn oma nog huilen. We kwamen in een heel andere wereld. De kinderen in mijn klas kon ik niet verstaan en we baden niet drie keer per dag, zoals op de reformatorische school in Borsse le, maar slechts één keer." Om een lang verhaal kort te ma ken: Willem Murre trouwde in Emmeloord een meisje van een dorp verderop, dat toevallig ook uit Zeeland kwam en zijn ouders gingen terug naar Zeeland. „Op een dag belde vader op. In de PZC stond een advertentie: arbei ders gevraagd bij de Schelde, geen diploma nodig. Toen zijn wij ook teruggegaan, met onze baby. Zus ter De Priester keurde me, we kre gen een diner en daarna werden we in een Mercedes rondgeleid langs drie huizen in Vlissingen, waar we tussen konden kiezen om te gaan wonen. De maandag erop kon ik aan de slag." Willem Murre met man-nummer 4782 kreeg, zoals alle diplomalo zen, een moker in zijn hand ge drukt om spanten op zijn plek te zetten. Hij volgde de bedrijfs- school en werkte zich op tot plaat werker en scheepswerker. „Dat heb ik tot het laatst gedaan. Ik heb alles bij de Schelde meege maakt. De jaren zeventig waarin alles kon, maar ook het RSV-deba- cle. Ik ben nooit bij de vakbond gegaan. Ik merkte al snel dat je het toch allemaal zelf moet doen. Gevaar heb ik nooit gelopen. Gek genoeg, want ik was niet bepaald een meeloper." Dat bleek. Niet lang na Murre's prepensioen in 2001 stortte hij zich op de Schelde- kraan, die destijds lag weg te roes ten langs de Koningsweg. Hij schreef er gedichten over, hing ze aan het hek waarachter de kraan lag, en als ze werden weggehaald, hing hij ze er opnieuw neer.En toen bedacht Murre dat er een mo nument moest komen. „Een mo nument om de arbeider te verhef fen. De gewone mens, die het éch te werk uitvoert, die wordt te veel vergeten. Die mens, die moet een plek krijgen." Een mens als Murre. „Die mens moet worden vereeuwigd in een figuratief en karakteristiek beeld. Niet zo'n Riekwell-ding zoals bij het stadhuis, maar robuust. Het silhouet van een schip, met de mannen tussen staal. Niet van staal hè, maar tussen staal. Klin knagels, zweetdruppels. Iedereen knikt: ja Murre, dat gaan we doen. Maar ik moet steeds hetzelfde ver haal vertellen. Inspreken bij de ge meenteraad, ik vind het nogal wat. Maar ik doe het wel. De eni ge die echt wat doet om het mo nument te bewerkstelligen is Wim Hirdes van de LPV. Maar ja, de gemeente heeft geen geld. Bur gers moeten crowdfunden. Ik ben geen directeur geweest van de Zeevaartschool en ik zit niet bij de Lion's Club. Ik ben slechts een arbeider. Een noeste, dat wel." R. is volgens het Openbaar Minis terie een van de drie mannen die op 12 april 2010 een overval pleeg de op een woning aan de Hoge- zoom in Renesse. Die avond dron gen drie mannen met veel geweld die woning van het bejaarde echt paar Davidse binnen, knevelden hen waarna ze vertrokken met en kele honderden euro's. Maanden na die overval werd R. aangehou den omdat zijn DNA zou overeen komen met het DNA dat is terug gevonden op de tape waarmee de bewoners werden gekneveld. De verdachte ontkent tot nu toe. De politie en het OM zijn er niet in geslaagd ook andere verdach ten aan te houden. De rechtszaak tegen R. werd de afgelopen jaren om verschillende redenen steeds aangehouden. De laatste keer ge beurde dat op 9 december 2014. De officier van justitie vroeg toen om aanhouding omdat de ver dachte niet was verschenen. Hij zei toen dat het belangrijk was de verdachte te zien en te horen. De rechtbank hield de zaak aan en be paalde dat de verdachte tijdens de volgende zitting, gisteren, moest verschijnen. Volgens het OM heeft de politie ook opdracht ge kregen de verdachte op te halen maar dat is niet gebeurd, zo stelde ook raadsman Serge Weening met verbazing vast. „De politie is maandagavond nog bij mijn cliënt geweest en dinsdagochtend stond hij te wachten maar is door niemand opgehaald." Suijkerbuijk constateerde ook dat de slachtoffers niet op de hoogte waren gebracht van de zitting. Jus titie heeft de slachtoffers van de overval gistermiddag meteen ge beld om uit te leggen wat er was verkeerd gegaan. „Ik was wel even teleurgesteld", zegt mevrouw Da vidse. „Maar het OM heeft zijn ex cuses aangeboden. Meer kun je niet doen." Op 20 juli wordt opnieuw gepro beerd deze zaak te behandelen. Ik was wel even teleurgesteld, maar het OM heeft zijn excuses aangeboden VLISSINGEN - Goed nieuws voor Willem Cornelis Murre: hij hoeft niet zelf te crowdfunden voor zijn monument. De gemeente Vlissingen gaat dat doen. De gemeente had een paar jaar ge leden al 75.000 euro, van een Eu ropese subsidie, apart gezet voor een kunstwerk met thema Man nen tussen staal. De gemeente kon het geld echter beter gebrui ken, voor restauratie van de Schel- dekraan, en kreeg vanuit Brussel toestemming voor deze uitzonder lijke manoeuvre. En nu komt het monument er als nog, bij de nieuwe rotonde in de Willem Ruysstraat. „Samen met CBK Zeeland selecteren we bin- MIDDELBURG - Poppodium de Spot in Middelburg houdt vandaag een Tegenlicht Meet Up met het the ma 'De Robot Als Mens'. Gastspre ker is Leen Breevoort, medeop richter van RethinkLabor, een uit zendbureau voor robots. De dis cussie over het verschil in accepta tie van intelligente robots in Azië en het Westen is gekoppeld aan VPRO's programma Tegenlicht. Vanaf 19.30 uur. BINNENSTAD VLISSINGEN nenkort een kunstenaar", zegt In- dra Paasse van de afdeling com municatie. „Van de provincie krij gen we subsidie voor de helft, de andere helft willen we door crowdfunding bij elkaar krijgen. Dat laatste is cruciaal, anders komt er ook geen beeld." De Schelde is volgens onroerend goed-directeur Bert van Hoepen niet te beroerd om bij te dragen. MIDDELBURG - De kleedjesmarkt die op Bevrijdingsdag in Middel burg letterlijk in het water viel door een enorme hoosbui, krijgt een herkansing. Volgens de Stich ting Evenementen Middelburg ge beurt dat op zaterdag 30 mei, ook weer op het Abdijplein. Door de enorme belangstelling op de dag zelf wilde de SEM graag een nieuwe markt houden voor de kinderen die spulletjes willen verkopen en de bezoekers die op koopjesjacht willen. De markt is van 8.00 tot 16.00 uur. Deelname is voor kinderen gratis. Aanmelden hoeft niet maar het aantal plaatsen is beperkt. '1 it ri/u Kroatië, Montenegro en Albanië Engelse Drop, Schotse Ruiten enierse Vergezichten Klassiek Italië, Rome en Toscane Flirsch am Arlberg maaskantreizen.nl DINSDAG 12 MEI 2015 noeste arbeider' door Wendy Wagenmakers door Emile Calon MIDDELBURG - Het is een ongeloof lijke puinhoop, zo verzuchtte giste ren officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk. Hij doelde op het feit dat door fouten in de voorbereiding de rechtszaak tegen Chaybert R. (28) uit Oost-Souburg weer niet door kon gaan. De rechtbank was het met hem eens dat door die fouten de strafzaak moest worden aange houden. Davidse, slachtoffer van overval door Wendy Wagenmakers r -1 (VRIJDAG NA HEMELVAARTSDAG) r MET STANDWERKERS CONCOURS! ANVR 3K Set m 12 dagen vanaf 599 12-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Dubrovnik, Kotor, Cilipi, Cavtat Budva Rivièra! Verblijf in goede middenklasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 6 juni, 5 sept., 3,17 okt. 12 dagen vanaf 999 12-daagse rondreis per Comfort-Class tou ringcar, o.a. Edinburgh, Loch Ness, Belfast, York, Giant's Causeway en Dublin. Verblijf in goede middenklasse hotels o.b.v. half-pension. Vertrek: 14juni, 19 juli, 30 aug., 27 sept. 10 dagen vanaf 599 10-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Siëna, Florence, Assisi en Rome. Verblijf in goede middenklasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 4,18 juni e.a 7 dagen vanaf 399 7-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Silvretta, Lech, Gross Walsertal, Zwitserland en Liechtenstein. Verblijf in goed middenklasse hotel op basis van half-pension. Vertrek: 7,21 juni, 12,26 juli, 2,9,23 aug., 6,20 sept. Maaskant Reizen organiseert al bijna 50 jaar verzorgde busvakanties, excursiereizen en rondreizen door heel Europa. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. Vraag de gratis brochure aan. info@maaskantreizen.nl I 0412 - 48 28 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30