Ringsteken is ludiek toetje van solexrace a Ik heb alles bij de Schelde meege maakt. De jaren zeventig waarin alles kon, maar ook het RSV-debacle Southpark Festival is geld meer dan waard 66 ledereen knikt: ja, dat gaan we doen. Maar ik moet steeds hetzelfde verhaal vertellen 28 WALCHEREN MONUMENT „Het solex-ringsteken was vorig jaar een groot succes", zegt be stuurslid Elbert Simonse van de Stichting Solexrace Aagtekerke. „Dit jaar staat het daarom weer op het programma. De Ringrij- ders Vereniging Aagtekerke stelt het materiaal beschikbaar." Lachend: „Nee, de ringrij-toppers doen niet mee. Althans, die heb ben zich nu nog niet ingeschre ven. Het zijn over het algemeen le ken. Een enkeling heeft wel wat ervaring als ringrijder. Het is meer een leuke, gezellige afslui ting van de solexrace. Na afloop van de manches, zo rond een uur of vier, begint het ringrijden op de Porrenaerstraat. Iedereen die zich bij ons heeft ingeschreven, kan meedoen. Je hoeft dan trou wens niet per se in de solexrace zelf mee te rijden." Wethouder Chris Maas geeft za terdag om 14.00 uur het startsein voor de dertiende race. Er wordt gereden in twee klassen: Ludiek en Special. De eerste is de groep deelnemers die verkleed op de so lex kruipt. Dat is tevens de groot ste club deelnemers. Simonse: „We hebben gemiddeld zo'n vijf tig deelnemers per jaar. Ongeveer tien doen mee in die special-klas- se. Dat zijn ook de echte techneu ten met een geprepareerde solex. Een topsnelheid van 53 kilometer halen die wel." De Specials rijden voor een beker, de Ludieken voor originaliteits- prijzen. De race kent een vaste kern deelnemers. De rest komt uit de hele provincie, maar ook Brabant en het buitenland. De solexrace zet Aagteker ke zaterdag weer op de kaart. Deelnemers komen van overal. MIDDELBURG - Een koopje is het: een hele dag muziek en gezellig heid voor 2,50 euro. Toch maakt Southpark Festival in Middelburg zich zorgen: is entree heffen het begin van het einde? Het begon als een eenvoudig mul ticultureel wijkfeest. Een veld, kraampjes, hapjes, drankjes, mu ziek en buurtbewoners van Mid delburg-Zuid die elkaar beter le ren kennen. En: gratis. In elf jaar is Southpark Festival uitgegroeid tot een evenement met bovenstedelijke allure, waar landelijk bekende artiesten optre den en mensen van Walcheren en daarbuiten op afkomen. Maar: niet meer gratis. Toegang kost dit jaar 2,50 euro voor iedereen van tien jaar en ouder. Op deze keuze, die lang werd uitgesteld, is niets af te din gen. Subsidies en sponsorinkom sten dalen al jaren. In 2013 waren het nota bene artiesten als Miss Montreal die spullen veilden om geld op te brengen voor het evene ment. Eigenlijk is het dus gekker dat bezoekers al niet veel langer moeten betalen. Het is voor Southpark Festival wel te hopen dat die bezoekers dat ook erkennen. En dat ze zater dag 20 juni dus weer met duizen den naar het Meiveld komen en die 2,50 euro neertellen. Willen zij die prijs niet betalen, dan is de echte prijs nog hoger: geen South park Festival meer. Een goede evaluatie moet uitwij zen of entree heffen inderdaad het begin van het einde is. Ook de gemeente Middelburg - die het festival met 15.000 euro subsi die steunt - is daarnaar be nieuwd, zegt wethouder Saskia Szarafinski. „Is het nog dat wijk feest voor ontmoeting, verbin ding en creativiteit, of is het een commercieel popfestival voor de hele stad? En waarom geven wij er als gemeente geld aan? Waar om is het dat ons waard? We moe ten samen evalueren of het evene ment nog voldoet aan wat wij be langrijk vinden." Dat heeft er alles mee te maken dat de gemeente nadenkt over haar eigen taken: wat doet zij zelf, wat laat ze burgers doen en waar gaat het geld van de gemeente dan naartoe? Meer zelfredzaam heid van burgers wordt gezien als Goede evaluatie moet uitwijzen of entree heffen echt begin van het einde is voor Southpark Festival. een sterkte. Southpark Festival heeft overduidelijk laten zien waartoe vrijwilligers in staat zijn. Het zou erg zuur zijn als zij het slachtoffer worden van hun eigen succes. Dat mag de gemeente niet laten gebeuren. Wie eigen initia tief wil stimuleren, moet dat ook belonen. Southpark Festival is goed voor het imago van Middelburg. „Fok king gezellig hier. Ik denk dat ik hier kom wonen. Weet iemand nog een huis of appartementje?", riep Gers Pardoel in 2012. Bezoekers moeten niet alles gratis willen. En de gemeente moet niet voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. door Annemarie Zevenbergen AACTEKERKE - Keihard knallen met een opgevoerde solex of verkleed het parcours over; de jaarlijkse so lexrace staat zaterdag weer cen traal in Aagtekerke. Met als ludiek toetje ringrijden op de solex. 'Ik ben slechts een Willem Murre Gedicht Mannen Tussen Staal Koninklijke voetstappen van krachtige helden zijn met de Scheldewerf verdwenen dit staat in het geheugen gegrift échter de voetstappen van nu ze lijken mee te dragen wat verdween opeens alle hens aan dek dit is waarop het 'verlangen' wacht op de 'rotonde' is de droom daad geworden beeldig staan ogend de verloren voetstappen van noeste Mannen tussen staal' turend naar het domein van roemrijk verleden denkend aan de struggle for life de 'strijd' om het bestaan gedicht W.C.M Willem Murre Willem Cornells Murre in zijn ketelpak op de nieuwe rotonde bij het Scheldeterrein in Vlissingen. Ergens daar moet het monument komen voor de Mannen tussen Staal. „Tussen staal hè, niet van staal." foto Ruben Oreel ANALYSE door Maurits Sep Herinnert U rich dé, KcmpcntcriuU Vliuif Op dc rotonde het heloofdc ■umcntr Moet kunnci

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29