'Ik fiets 's nacht nog altijd niet graag alleen' Misdaadmeter Delta mag afvalbedrijf Indaver verkopen Advocaat moet stalker Roep bijstaan commentaar ■1 ZEELAND 27 CLINCE - Nog altijd fietst de negentienjarige Joell Bogaert bij nacht en ontij niet graag al leen. Hij was getuige van een gewelddadige overval na een feestje bij hem thuis in Clinge. Drie van zijn kameraden gingen rond drie uur in de morgen op de fiets naar huis. Ze hadden nog maar een paar trappen gedaan, toen een au to met een Belgisch kenteken naast hen stopte. Dion Weemaes is een van drie vrienden van Joell. „Twee mannen kwamen uit de auto en vroegen om sigaretten. Die hadden wij niet. We zeiden dat ze beter naar de nachtwinkel over de grens konden rijden. Vervolgens haalde een van de mannen een pistool tevoorschijn en eiste dat we hem al onze spullen gaven. Een van ons kreeg een klap met dat pistool. Een an der werd tegen de grond gewerkt. Ik heb het toen op een lopen gezet. Zo hard als ik nog nooit had gerend. Via allerlei paadjes ben ik toen naar huis gelopen." Joell: „Ik kon niets doen. Ik zag het door het raam gebeuren." De jongens hebben er zeker de eerste periode behoorlijk last gehad van de over val. De wekelijkse stapavondjes in Hulst hiel den ze een tijdje voor gezien. Daarna probeer den ze de draad weer op te pakken. „Maar in het begin fietste ik expres zonder licht in het donker, zodat ik niet op zou vallen", zegt Dion. Anderhalfjaar na de overval zegt hij stoer ner gens meer last van te hebben. Bijstand van het bureau Slachtofferhulp hoefde hij niet. „Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn, maar ik had er geen behoefte aan." Hoewel hij geen direct slachtoffer was van de straatoverval, wil Joell wel toegeven dat hij nog altijd kampt met de naweeën. „Als je een onbe kende auto ziet rijden, ben je extra alert. Ik fiets in het donker ook niet alleen naar huis. Dan blijf ik liever ergens wat langer wachten, zodat ik wel samen met iemand kan fietsen." De Misdaadmeter slaat in Zeeland mooi naar beneden uit. De meeste Zeeuwse gemeenten zijn veili ger geworden. Kapelle zit zelfs in de Nederlandse top. Tijd om tevreden achterover te leunen? Helemaal niet. Om twee redenen. De misdaadcij fers geven weliswaar een goed beeld van de criminaliteit en daarmee van de veiligheid, maar ze zijn grillig. Eén actieve bende kan de cijfers in een deel van Zeeland overhoop gooien. Deze statistieken zijn dus dagkoersen. Verder zijn de cijfers een schrale troost voor de mensen die toch slachtoffer zijn. Wie zich na een inbraak thuis niet meer veilig voelt, of wie niet meer door het donker durft omdat hij een overval heeft meegemaakt, is nu niet ineens opgelucht. Daar is meer voor nodig. Bijvoorbeeld het vertrouwen dat de slechte erva ring een incident was. Om dat vertrouwen te kweken moet de misdaad onverminderd ste vig worden bestreden. Maar ook minister Ronald Pias- sterk (Binnenlandse Zaken) en po litiecommissaris Maarten Siderius zijn door hem bedreigd, aldus offi cier van justitie Wilfred Suijker- buijk. Roep werd per mail, brief en telefoon benaderd. En op gaysi- te.nl riep de man op om de politie chef om te brengen. Ook loofde hij een bedrag van twee ton uit aan diegene die 'dit varken kapot maakt dat deel uitmaakt van het kabinet'. September vorig jaar bepaalde de rechtbank dat de man een advo caat nodig heeft om hem bij te staan en te kijken of het Open baar Ministerie en de rechtbank het wel goed doen. Alle advocaten die met de man werkten hebben echter bedankt voor het nog lan ger bijstaan van de verdachte. V. zelf liet gisteren ook de recht bank weten dat hij geen advocaat nodig heeft en geen advocaat wenst te spreken. Desondanks vindt de rechtbank dat deze man, die mogelijk aan een ernstige stoornissen lijdt, een advocaat no dig heeft. Want er moet iemand zijn, zo zei de rechtbankvoorzit ter, die er namens u op toeziet dat het proces ordelijk verloopt en dat er goed op uw belangen worden gelet. Het OM wil dat de man wordt opgenomen om te weten te komen hoe ernstig zijn geeste lijke problemen zijn. Daarover wordt maandag, in het bijzijn van een raadsman, beslist. Leden van de commissie bestuur gaven gisteren een positief advies, zij het van de meesten met een kanttekening: Delta moet de op brengst uitsluitend gebruiken om haar schulden te verminderen. Die wens van Statenfracties wordt ingewilligd, want het ener giebedrijf liet eerder weten dat het noodzakelijk is financieel ge zonder te worden. Delta beurt niet alleen 416 miljoen voor Inda ver, maar is ook af van een gecon solideerde schuld van 120 miljoen euro van het afvalbedrijf. Samen met de verkoop van windenergie park Kreekrak (opbrengst 65 mil joen) wordt de Delta-holding vol ledig schuldenvrij. Toch hangen er donkere wolken boven het bedrijf. De energie markt is de komende jaren verlies gevend en daarnaast beslist de Ho ge Raad eind juni of Delta zijn netwerkbedrijf moet afsplitsen. Het bedrijf wordt in dat geval zo kwetsbaar dat het in onderdelen moet worden verkocht. Er wordt dan ook overleg gevoerd met mi nister Kamp van Economische Za ken over wat er dan moet gebeu ren met de kerncentrale. DINSDAG 12 MEI 2015 Theo Ciele Joell Bogaert kampt nog altijd met de naweeën van de overval, foto Camile Schelstraete Woninginbraken N. Beveland Vlissingen Middelburg S.-Duiveland Veere Reimerswaal Tholen Terneuzen Borse e 10 20 30 40 50 60 Autodiefstallen N. Beveland vlissingen S.-Duiveland Tho en Terneuzen Middelburg Reimerswaal Kl Bedreigingen door Frank Balkenende Borsele Vlissingen N.-Beveland Goes Terneuzen S.-Duiveland Middelburg Sluis Reimerswaal Hulst Borsele Tholen Veere Kapelle 24 10 15 20 25 30 35 MIDDELBURG - Twee Bredase advo caten moeten aanstaande maandag ervoor zorgen dat Johan V. een goede raadsman heeft. Deze inwo ner (57) van Rijen stalkte en bele digde René Roep toen deze nog burgemeester van Vlissingen was. Alle advocaten die met de man werkten hebben be dankt voor het nog langer bijstaan van de verdachte. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta mag zijn afvaldochter Indaver ver kopen aan de Antwerpse logistieke dienstverlener Katoennatie. Zijn grootste aandeelhouder, de provin cie, gaat daarmee akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28