Ambulancepersoneel voert stiptheidsacties Staten nog aan zet over Sloeweg Examenstress Noord-Beveland boekt meeste vooruitgang op Misdaadmeter. Vlissingen is nu het onveiligst. 26 ZEELAND MISDAADMETER Opvallende cijfers dinsdag De kop is eraf voor een boel eindexamenleer lingen. Gisteren be gonnen vwo-leerlin- gen met Nederlands (altijd pit tig), havo-leerlingen met econo mie (berucht struikelvak) en vm- bo-leerlingen met na- tuur-/scheikunde (voor de bolle bozen). Ook was er voor andere vmbo-leerlingen een examen Ne derlands. Na vraag t konden ze op sommige scholen niet verder met hun digitale examen. Een foutje in het systeem. Het liep vast. Ik weet niet hoe ze thuis kwamen deze kinderen. Ik weet wel hoe mijn jongste hierop zou hebben gereageerd. Het zou aan duidelijkheid niets te wensen hebben overgelaten. Ze vertrouwde me toe dat ze wat gespannen was terwijl we een examen economie oefenden. Ze had net de vraag 'fout' beant woord waarom het goed voor de economie was als er in ruime ma te werkende waterpompen in ontwikkelingslanden zouden zijn. Ze antwoordde dat mensen dan gezonder zouden zijn en meer tijd beschikbaar zouden hebben: FOUT. Het juiste ant woord was omdat dan de land bouwproductie omhoog kan. Wat een onverbiddelijk vak is dat economie toch. Ik zei haar dat haar antwoord wat mij betreft een prima antwoord was en dat ze zich geen zorgen moest ma ken omdat ze dat diploma ge woon ging halen. Maar ondertus sen begon ik opeens te twijfelen aan de juistheid van de examen data en tijdstippen. Was ik nou degene om haar bij te staan in de planning? Ik, die me destijds meldde voor het Frans examen terwijl het geschiedenis bleek te zijn. De zenuwen gierden door mijn keel en ik zag het al voor me. Ik had het bloedje beroofd van een levensjaar vanwege mijn chaotische inslag. Ik vroeg haar nogmaals naar de data. „Ja, die had jij toch opgeschreven in de agenda." Ja, slikte ik. Toen het oe fenexamen was afgerond en ze naar boven vertrok voor wat wel verdiende ontspanning bladerde ik koortsachtig door onze agen da, alle mailtjes van de school en checkte nog drie keer de website. Ja, het klopte. Examens, wat een zenuwentijd en wat zal ik blij zijn als ze weer voorbij zijn. Er is verschil van mening over on der meer de mogelijkheid om na het 55e jaar geen nachtdiensten meer te draaien, het loongebouw en arbeidsrechtelijke consequen ties als iemand een fitheidstest niet doorstaat. Patiënten zullen volgens de Zeeuwse actieleider Kees van Schelven geen nadeel on dervinden van de acties. Van Schelven: „We stoppen met over werk en gaan ons strikt houden aan de cao en de wet- en regelge ving. Nu is het zo dat we om de roosters rond te krijgen soms dub bele diensten draaien of overwer ken. Dat gaan we deze week niet doen. Wat zou kunnen gebeuren, is dat een patiënt die tegen het af lopen van een dagdienst moet worden opgehaald voor vervoer van het ziekenhuis naar het ver pleeghuis, te horen krijgt: sorry, maar dat redden we niet meer, u zult moeten wachten tot de vol gende ploeg aantreedt. Maar spoedritten blijven we natuurlijk gewoon doen. De patiëntenzorg komt niet in gevaar." De actievoerders zullen verder de administratieve afwikkeling van ritten niet op de computer doen, maar via papieren formulieren. Van Schelven: „Dat gaat extra tijd kosten, en tijd is geld voor onze werkgever." Volgens cao-onderhandelaar Mar co Dons van de CNV komen am bulanceverpleegkundigen er over de hele linie (basissalaris en aan vullende arbeidsvoorwaarden) slechter af dan verpleegkundigen die onder de ziekenhuis-cao val len. Hij wijst erop dat het steeds lastiger zal worden om ambulan ceverpleegkundigen aan te trek ken, vanwege de slechtere belo ning. „Als dit zo doorgaat, zullen er in Zeeland op den duur steeds minder ambulances kunnen rond rijden, bij gebrek aan personeel. Nu al staan er vacatures langdurig open die niet vervuld kunnen worden." Terwijl de vakbonden FNV en CNV de voorstellen van de werk gevers als 'schofferend' omschrij ven, noemt bestuurder Michiel Wildschut van de Regionale Am bulancevoorziening Zeeland hun eisen 'extreem'. Beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar: Wildschut stelt dat het geen en kel probleem is om vacatures in te vullen. Ook zegt hij dat de belo ning van ziekenhuis- en ambulan ceverpleegkundigen helemaal niet zo verschilt, als eenmalige uit keringen worden meegenomen in de vergelijking. „Zorgverzekeraars knijpen al jaren de budgetten af. Dat is de realiteit en wij hebben daarmee te dealen." Als dit zo doorgaat, zullen er in Zeeland op den duur steeds minder ambulances kunnen rondrijden. VLISSINGEN - Negen van de der tien Zeeuwse gemeenten zijn ge daald op de AD Misdaadmeter, de jaarlijkse ranglijst van onveiligste gemeenten. Daaruit valt op te ma ken dat het aantal misdrijven er sterker afneemt dan in andere ge meenten. De grootste vooruitgang boekte Noord-Beveland, vorig jaar nog de onveiligste Zeeuwse gemeen te. Noord-Beveland daalde van de 46e naar de 108e plaats. Ook Schouwen-Duiveland en Terneu- zen deden goede zaken. Hulst vestigt negatief de aandacht op zich, door bijna honderd plaat sen te stijgen op de lijst, van de 268e naar de 173e stek. Hulst is ook de enige Zeeuwse gemeente waar het aantal misdrijven vorig jaar toenam. Dat is vooral toe te schrijven aan het gestegen aantal mishandelingen (van 46 naar 76) en vernielingen (van 157 naar 238). Vlissingen voert, net als twee jaar geleden, de lijst met onveiligste Zeeuwse gemeenten aan. Vlissin gen scoort op vrijwel alle soorten delicten hoog. Goes is nu de op een na onveiligste Zeeuwse ge meente in de Misdaadmeter, ge volgd door Middelburg. Behalve Hulst en Vlissingen (van 48e naar 34e plaats) stegen ook Veere (+43) en Tholen (+13) op de ranglijst met onveiligste gemeen ten. Weliswaar zagen ook zij het aantal misdrijven afnemen, maar minder dan andere gemeenten. Op de lijst met veiligste gemeen ten behoort Kapelle - vorig jaar nog 12e - deze keer in elk geval tot de landelijke topdrie, samen met Korendijk en Zuidhorn. In het tv-programma De Nationale Mis daadmeter op NPOi wordt van avond de 'winnaar' bekendge maakt. Opvallende zaken die uit de Misdaadmeter naar voren ko men: De misdaad in Zeeland daalt op alle fronten, maar vooral het aantal woninginbraken (-29 procent) en straatroven (-22 pro cent). Het aantal woninginbraken nam vorig jaar in Zeeland al leen in de gemeente Tholen toe (van 47 naar 50). Het aantal woninginbraken halveerde in 2014 op Schou wen-Duiveland: van 210 naar 106. Vooral in Burgh-Haamste- de, Nieuwerkerk en Renesse nam het aantal spectaculair af. Het aantal inbraken in schu ren steeg opvallend op Noord-Beveland, met name in Kamperland. Het aantal vernielingen steeg uitzonderlijk in Hulst (van 157 naar 238), vooral in de kernen Clinge, Hulst, Sint Jansteen en Terhole. Het aantal vernielingen ging vorig jaar vooral op Schou wen-Duiveland en in Veere fors omlaag. De minste misdrijven waren in 2014 in de kernen Driewe gen (Borsele), Sint Kruis (Sluis) en Noordwelle (Schouwen-Dui veland), met ieder één delict. En dat het niet nodig was de Sta ten eerder in te lichten, omdat er tot die tijd vanuit gegaan werd dat het beschikbare budget van 58 miljoen euro voldoende was. Verschillende partijen zinspeel den op de mogelijkheid van een eigen onderzoek of zelfs een en quête van de Staten. Dat zou aan het licht kunnen brengen waar om er 'geen samenwerking was tussen de projectorganisatie en be stuurders', zoals Van Heukelom gisteren aangaf. En dat bij een pro ject zoals de provincie, aldus pro jectmanager Ton Vrijdag, 'in om vang en complexiteit tientallen ja ren niet meer had gehad'. „Mis schien was het wel een té groot project voor de provincie." Op 3 juli, als het interne onder zoek dat loopt klaar is, moet blij ken of het blijft bij een kosten- overschrijding van 19 miljoen eu ro. En of er consequenties zijn voor de aanpak van de Zeeuws- Vlaamse Tractaatweg. De provin cie hoopt de Sloeweg nog steeds - wel met flinke aanpassingen - op te leveren in juli 2016. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten GOES - Het Zeeuwse ambulanceper soneel voert deze week stiptheids acties voor een betere cao. De on derhandelingen met werkgever Am bulancezorg Nederland (AZN) zijn na tien overlegrondes vastgelopen. Hulst boet in aan veiligheid door Rolf Bosboom Bekijk alle cijfers op www.pzc.nl MISDAAD PER GEMEENTE (cijfers zijn afgeronde aantallen incidenten per 10.000 inwoners voor het jaar 2014 Vernielingen Mishandelingen Vlissingen Middelburg S.-Duiveland Terneuzen N.-Beveland Tho en Borsele Reimerswaal Vlissingen Middelburg Terneuzen S.-Duiveland Veere N.-Beveland Tho en Reimerswaal Borsele 20 40 60 80 100 10 20 30 40 50 door Frank Balkenende en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Op 26 mei spreken Provinciale Staten verder over de Sloeweg. Dan blijkt of de fracties genoegen nemen met de verkla ring van gedeputeerde George van Heukelom dat Gedeputeerde Sta ten niet vóór 18 april op de hoogte waren van de ernst van de situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27