GEZOND 19 1 uur zitten, 2 minuten lopen Reuma: 't mag iets minder zijn Smaakreceptoren op het hart DINSDAG 12 MEI 2015 Uit het verkeer kennen we de vuistre gel '2 uur achter het stuur, 1 kwartier rusten' die moet bijdragen aan min der verkeersongelukken. Voor het ver beteren van de dagelijkse gezondheid kan daaraan worden toegevoegd: '1 uur zitten, 2 minuten lopen'. Uit tal van studies is gebleken dat veel en langdurig zitten niet gezond is. Het vergroot de kans op hart- en vaatziek ten en diabetes en daarmee de kans op vroegtijdig overlijden. Amerikaan se onderzoekers concluderen nu uit een 3 jaar durend onderzoek onder ruim 3200 mensen dat wie ieder uur minstens 2 minuten wat heen en weer loopt (100 tot 500 stappen per minuut) zijn risico op vroegtijdig over lijden vermindert met ongeveer 30 procent. Alleen opstaan uit je stoel is niet voldoende, blijkt uit de gegevens van de studie. Deze resultaten onder strepen volgens de onderzoek dat het niet per se nodig is om fanatiek te sporten om gezond te blijven. Met vaak op de dag jezelf een beetje in spannen, kom je ook een aardig eind. Bron: Clinical Journal of the American Society of Nephrology Bijna twee van elke drie mensen met reumatoïde artritis ('reuma') die medi cijnen gebruiken uit de klasse van de zogeheten TNF-antagonisten kunnen met minder medicijn toe. Dit blijkt uit een Nijmeegse studie uitgevoerd onder 180 mensen met reuma bij wie de ziekte (door de medicijnen) goed onder controle was. Van hen mochten er 120 proberen het gebruik van de (dure) TNF-antagonisten stapje voor stapje te verminderen door de tijd tus sen de injecties steeds wat te vergro ten. Zodra de ernst van de ziekte toe nam, moesten zij de frequentie van de injecties weer opvoeren totdat de ziekte onder controle was. Uiteinde lijk kon 20 procent van de testgroep helemaal stoppen met de behande ling en kon 43 procent toe met min der vaak injecteren. Hoewel zij min der medicijnen gebruikten, hadden zij niet vaker een ernstige 'opflakkering' van de reumaklachten dan de 60 men sen die hun medicijn op de vaste fre quentie bleven toedienen. Bron: BMJ foto Seoterra Australische onderzoekers hebben een vreemde ontdekking gedaan. De hartspier bevat namelijk 12 smaakre ceptoren. Dat zijn structuren die het mogelijk maken 'smaak' of'geur' waar te nemen. Toen de onderzoekers aan een muizenhart een bittere stof toe voegden, was het hart amper meer in staat samen te trekken, melden ze. De onderzoekers willen nu verder uitzoe ken wat de functie van die receptoren op de hartspier is. Mogelijk is het weer een fraai voorbeeld van het prin cipe dat in ons lichaam dezelfde struc turen en moleculen in verschillende weefsels en organen een totaal ande re functie kunnen hebben. Bron: FASEB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20