Wat doet een pedicure? Weetjes Likdoorns en eelt Teennagels wrni De kindercoach GEZOND 17 HI wéé mi de ramen nog een tijdje open. Met een klei ne frees behandelt ze het eeltlaagje om de wratjes. „Het klinkt naar tandarts", zegt Jan na. En dan, gierend en kronkelend: „Hie! Het kietelt!" Mevrouw Van Loon (73) komt al veertig jaar bij pedicures, waarvan de laatste zes jaar bij Pedicure Georgette. Zij heeft altijd last ge had van ingroeiende teennagels: „Ik ging er mank van lopen, of hield op de terugweg van een feestje mijn schoenen in mijn hand. Zelfs de aanraking van een laken deed al te veel pijn." Ze geeft toe dat het een combinatie is van aanleg en verkeerde schoenen. „En ik had een hekel aan mijn grote dikke tenen. Die nagels knipte ik zo kort mogelijk." „Daarmee is de nagelwortel beschadigd", vult Diepenbroek aan. „Dat heeft de groei beïnvloed." De laatste tijd gaat het goed. Van Loon ver zorgt haar nagels consequent, twee keer per dag, met een kwastje en olie. En eens per acht weken verheugt zij zich op een bezoek aan de Bierkaai, waar Diepenbroek haar na gels glad freest, voorzichtig vijlt, inkort, de hoekjes losmaakt, drukvrij legt door er klei- ne rolletjes gaas onder aan te brengen en vervolgens de nagelriemen ietsje terug duwt. De afrondende voetmassage betekent een traktatie. Als Diepenbroek aan het einde van de mid dag haar praktijkruimte grondig reinigt, zegt zij dat het bijzondere van haar werk de combinatie is van voetverzorging, het ver helpen van klachten en het leren kennen van heel verschillende mensen. „We voeren hier intieme gesprekken. Ik vind het mooi om te horen hoe al die le vens lopen." *Om redenen van privacy zijn de namen met een sterretje gefingeerd. Een pedicure verzorgt voe ten en behandelt voetproble men. Zij, meestal is het een vrouw, kan adviseren over schoeisel, persoonlijke hygië ne en huidverzorging. In een standaard behandeling doet zij je nagels, verwijdert eelt en eventuele likdoorns. En indien nodig bewerkt zij in gegroeide en verdikte teenna gels, schimmel- (of kalk)na- gels en kloven. Pedicure Georgette, Bierkaai 7,4331 IJ Middelburg, tele foon: 06-21890331, e-mail: info@pedicure-georgette.nl, website: www.pedicure-georgette.nl Nagels beschermen de huid eronder. Knip ze dus niet te kort. En zo veel mogelijk rechtknippen; dat voorkomt ingroeien en eeltvorming. Wie last heeft van overmati ge transpiratie: loop veel op blote voeten; draag geen ny lon of polyester kousen maar katoen of wol; vermijd gym pen waarin veel kunststof is verwerkt, en: niet poederen, want dat gaat klonteren en kriebelen. Schimmelnagels niet te vaak lakken; dan ver kleuren ze nog meer. Een likdoorn - of eksteroog - is een pijnlijke eeltplek die zich meestal op de voet be vindt. Het is wigvormig en enkele millimeters groot, komt meer voor bij vrouwen dan bij mannen omdat vrou wen vaak te nauwe schoenen dragen. Eelt is een plaatselij ke verdikking of verharding van de huid - eigenlijk een beschermlaag - en wordt ver oorzaakt door constante wrij ving of druk. Vooral onder te nen, voetzolen en hielen kan het danig in de weg zitten. Bij ingroeiende teennagels spelen de volgende factoren een rol: zweet,- plat- of knik- voeten; het dragen van te krappe schoenen; nagels te kort knippen, het oplopen van een verwonding en smal le of iets gedraaide tenen. Een nagel die zich in je vlees boort, veroorzaakt veel pijn. Genezing duurt lang. Een schimmel- (of kalk)na- gel is een dikke, gelige of groenverkleurde brokkelige nagel. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door een infectie die vooral in teennagels groeit. Schimmelnagels ko men veel voor. Ook in combi natie met een infectie van de huid (voetschimmel). Maar een verdikte nagel kan ook een groeistoornis zijn vanwe ge slechte vaten, ouderdom of psoriasis (jeukende huid aandoening). In de Praktijk lopen we vol gende week voor het laatst een dagje mee. Deze keer met Nienke Kanngiesser. In haar praktijk 'Blije Ik Kinder coach' laat zij ons meekijken hoe zij kinderen begeleidt die niet lekker in hun vel zit ten. Heeft u een vraag voor haar? Stuur dan een brief naar: PZC, Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Of mail: gezond@wegenermail.nl, on der vermelding van 'In de praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord kan dan misschien nog net bij de ze laatste aflevering komen te staan. DINSDAG 12 MEI 2015 r r. Pedicure Georgette Diepenbroek kijkt ner gens nergens van op. Ze behandelt likdoorns, eelt, schimmelnagels, kloven en ingegroeide teennagels, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18