16 GEZOND 13:00 ten dat ze naar een pedicure gaan. Ze wrijft zijn voeten in met desinfecterende lotion. Daarna freest zij het eeltlaagje rond de link doorns iets weg en pakt een mesje. „Wat doe je nu?" vraagt hij. „Ik ga ze uitlepelen. Net zoals je aardappels pit. Het doet geen pijn. Daarna frees ik alles weer mooi glad, en plak ik er huidvriendelij- ke pleistertjes op." Als Pieter na een tijdje opgelucht naast de stoel staat, vertelt zij dat zij heel voorzichtig werkt. Mocht hij er na een week toch nog last van hebben, dan kan hij terugkomen: daarvoor brengt zij hem niets in rekening. „Toen ik mijn praktijk net begon, keek ik veel naar voeten in slippers en sandalen", grinnikt Diepenbroek, en pakt haar agenda. „Dan zag ik 's zomers op terrasjes goed ver zorgde mensen, modieus gekleed, die hun voeten vergeten. Ik focuste op vreemde te nen, verkleurde nagels, hielen die over slip pers puilen." Ze neemt de rinkelende telefoon aan, luis tert aandachtig, bladert een paar dagen ver der en noteert de afspraak. „Voordat u bij mij komt, raad ik u wel het volgende aan", zegt ze tot besluit. „Knip uw teennagels niet, want dan krijg ik ze niet meer in de juiste vorm. Neem liever geen voetbad; eelt wordt er te zacht van en is dan niet goed te verwijderen. Gebruik daarom ook maar geen likdoornpleisters." Haar meeste klanten komen eens in de zes weken. Sommige bezoeken haar eens per jaar. Hoogzwangere vrouwen verschijnen iets vaker, omdat zij zelf niet meer bij hun voeten kunnen. „Dan ligt de nadruk vooral op het verzorgende aspect", vertelt Diepen broek. Haar oudste klant is zevenentachtig. De jongste is Janna (8)*, met wratjes die een pe dicure niet kan weghalen, maar wel mag het eelt eromheen worden aangepakt. Moe der neemt plaats aan tafel en drinkt een kop thee. Janna huppelt naar de stoel. Vol ver trouwen strekt zij haar tenen uit en vraagt: „Komen hier wel eens stinkvoeten?" Soms wel, lacht Diepenbroek. Ze zegt dat zij dan haar mondkapje hoger optrekt, en aan haar klant vraagt of die wel eens last heeft van overmatige transpiratie: „Ook geef ik iemand een geurend voetbadje." Maar na afloop moet ze wel met een lucht verfrisser door haar praktijk, en gooit ze ook Niet iedereen bekommert zich om zijn voeten. En niet iedereen raakt andermans voeten aan. Voor een pedicu re is het echter dagelijkse kost. Soms krijgt ze een week lang lastige likdoorns. En dan weer veel ingroeiende teennagels. Ook bellen spon taan toeristen aan, met over tollig eelt, diepe kloven en schimmels. Je voeten laten doen, is intiem. Je voelt je na afloop herboren. Zij is pedicure en ontvangt haar klanten in haar praktijk op de eerste verdieping van een monumentaal pand aan de Bierkaai in Middelburg. „Je moet dus nog wel enigs zins mobiel zijn om in mijn stoel te belanden", lacht Georgette Diepen broek (57). Maar wie dat lukt, kan zich op maandag, dinsdag of woensdag door haar la ten verwennen tijdens een behandeling die gemiddeld vijfenveertig minuten duurt. „Er komen zo'n zeven klanten per dag", vertelt zij. „Ook wel eens 's avonds." Zij kijkt na al die jaren nergens meer van op: likdoorns, eelt, ingroeiende- of schimmelnagels en klo ven. Omdat er geen wachtkamer is, regelt zij het zo dat iedereen meteen naar boven kan en zij daar intussen alle schilfers, schraapsels en nagelreepjes alweer heeft op geruimd en de apparatuur ontsmet; spatel- tjes, mesjes en boortjes. „En ik wil graag tijd hebben voor iedereen." Dus kookt ze water voor thee, zet het koffieapparaat stand-by, vult de glazen pot met voeten dropjes en schuift de nocturnes van Chopin in de cd-speler. Pieter (45)* komt voor het eerst. Hij strom pelt de trap op. Hij heeft gebeld of hij even tussendoor mag; hij moet naar een beurs in Duitsland. Als hij plaatsneemt in de behan- delstoel en zijn schoenen en sokken uit trekt, ziet Diepenbroek in een oogopslag dat hij likdoorns tussen zijn tenen heeft. Ze geeft hem een kop koffie, doet haar mond kapje voor, trekt haar handschoentjes aan en buigt zich aandachtig over zijn voeten. „Heb je meer mannen?" vraagt hij. Haar ogen lachen. Veertig procent van haar clientèle is man, vertelt ze. Maar er zijn er waarschijnlijk niet veel die van elkaar we- door Jacoline Vlaander De afrondende voetmassage is een traktatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17