66 Het past bij deze tijd om in een hoge functie fitheid uit te stralen 16&17 In de Praktijk IsÜÊI Dinsdag 12 mei 2015 Pedicure kijkt nergens van op Een topfunctie met werkweken van vijftig, zestig uur? Alle reden om te gaan hardlopen. Nee, geen half uurtje joggen. Wie iets wil voorstellen, loopt marathons. „Een sympathieke manier om fit heid en leiderschap uit te stralen." n een topfunctie kun je eigenlijk niet meer met een dikke bierbuik komen aanzetten. Het is not done; je staat er mee voor gek. „Fit en vitaal, dat is de norm aan de top", meent Koen Breed- veld, hoogleraar sportsociologie. „Deed je vroeger zaken met een si gaar en een glas wijn, nu trek je de hard loopschoenen aan. Rennen is bon ton: zeg maar het nieuwe golfen." Nou ja. Elitair is anders. Vijftig miljoen mensen in Europa doen aan hardlopen blijkt uit het boek Running Across Europe. Het is onderhand een echte volkssport dus. Maar opvallend genoeg zijn hoogopgelei den in de meerderheid. En volgens Breed- veld, schrijver van het boek, zitten daar veel mensen tussen met topfuncties. Dat roept vragen op. Waar halen ze de tijd en energie vandaan met werkweken van zestig uur? Wat drijft hen, vier uur 's och tends, om for a run te gaan? „Heel simpel: als ik niet kan hardlopen, word ik superchagrijnig", zegt Marcel Lub ben (47), CEO van biotechnologiebedrijf Reverdia. En dus loopt hij op businesstrips in Amerika, want toch vroeg wakker door de jetlag, wel eens tegen vieren door de stad. „Hardlopen is al twintig jaar vanzelf sprekend in mijn leven. Het houdt me ge zond; helpt om de dingen een plek te ge ven. Tijdens een ontspannen duurloop val len losse puzzelstukjes vanzelf in elkaar: door de cadans en het ritme denk ik logi scher na." „Een presentatie werk ik tijdens het hardlo pen uit", zegt Robert Shuter (47), CEO van Vodafone Nederland. Gemiddeld loopt hij vier, vijf keer per week. „Ik zie dat niet als inspanning of last, maar als een manier om lekker in de natuur te relaxen. Tijdens het hardlopen kan ik zaken nog eens rustig overdenken. Iets wat gedurende de dag niet lukt met een drukke baan en jonge kinderen." Tijd om te lopen vinden beide bestuurders wel. Lubben: „In het weekend plan ik de lange afstanden; doordeweeks zijn er altijd wel twee avonden dat ik even weg kan. An ders zet ik de wekker gewoon een uurtje eerder." „Dat ene uurtje tussen 6.15 en 7.15 uur 's ochtends is ideaal", vindt Shuter. „Het mooiste moment van de dag, niets of nie mand neemt dat van me af Ik ben vroeg ge noeg terug om de kinderen naar school te brengen en ben ook op tijd op mijn werk." Een overvolle agenda met allerhande reis schema's, het maakt hardlopen juist voor topmannen en -vrouwen de ideale sport, denkt Breedveld. „Het enige wat je nodig hebt, zijn hardloopschoenen en een broek je. Je kan het overal doen, wanneer en hoe lang je zelf wilt. Hardlopen levert boven dien snel, hoog rendement op. Niet onbe langrijk voor mensen die gewend zijn doe len te bereiken. Ook past het in deze tijd fitheid uit te stralen in een hoge functie." „Ik denk dat mensen liever een energieke leider zien dan iemand die junkfood eet", beaamt Lubben. „En als je jezelf sterk en energiek voelt, straal je dat ook uit. Ik praat ook veel over hardlopen op het werk om aan te geven hoe belangrijk het voor mij is. Maar ik zal medewerkers nooit verplichten om hetzelfde te doen." Hardlopen werkt aanstekelijk en een be stuurder die marathons loopt, functioneert zeker als vliegwiel, denkt Breedveld. „Bin nen de zakenwereld zie je steeds meer mensen die elkaar uitnodigen mee te doen aan hardloopevenementen. Maar de tien mijl, daarmee maak je geen indruk. Het moet op zijn minst een halve of hele mara thon zijn. In Londen, Boston, New York, de grote handelssteden van de wereld. Wie een marathon loopt, laat zien: 'Kijk, ik sta voor ambitie, weet doelen te stellen en heb genoeg discipline om ze te bereiken'. Het is een symbolische, sympathieke manier om leiderschap uit te stralen." Lubben hoeft daarvoor overigens niet naar New York, maar loopt dit jaar de Maas tricht Marathon, over de oude Romeinse handelsroute vanuit Rimburg (gemeente Landgraaf). Het wordt zijn tweede. „Een beetje scherpe tijd neerzetten, is voor mij best belangrijk", zegt hij. „Maar minder dan toen ik jonger was en alleen korte af standen liep." In die zin ziet hij parallellen tussen de hardloper en de bestuurder Lubben. „Vroe ger was ik gericht op snel resultaat boeken. Als bestuurder moet ik ons bedrijf op de lange termijn beter en sterker maken. Daar voor heb je een langere adem nodig, moet je geduldig zijn en consistente inspanning leveren voor het gewenste resultaat. Van die flow kan ik nu genieten. De marathon is in die zin een mooie metafoor." Zakendoen is geen sprint, maar een mara thon, zegt ook Shuter die meer dan 50 ma rathons liep, de snelste in 3.20 uur. „En ie dereen die weieens een marathon liep, weet dat die laatste tien kilometers geen pretje zijn. Dan strip je alle onnodige bal last af, haal je het uiterste uit jezelf, in de weet dat je het zult halen. Zo is het ook in zaken. Soms is de weg naar de eindstreep zwaar en uitputtend. Toch zijn het uitein delijk juist die allermoeilijkste uitdagingen waar je het meest trots op bent." Nog een voordeel van zo aan een marathon meedoen is dat je niet kunt verliezen. Uitlo pen is al knap genoeg, al helemaal met zo'n drukke baan. foto Getty Images door Ingrid Beckers Koen Breedveld reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15