g Griekenland: weer een cruciale vergadering hollands nieuwe. BUITENLAND 9 mm Mdri China 'oliekampioen' China heeft in april de Verenig de Staten ingehaald als 's we relds grootste importeur van ruwe olie. China importeerde in april van dit jaar 7,4 miljoen vaten olie (van 159 liter) per dag, tegen 7,2 miljoen per dag voor de VS. Bestand in Jemen De opstandelingen in Jemen stemmen in met een Saudisch voorstel voor een humanitair bestand van vijf dagen. De Houthi's riepen ook op tot een dialoog onder leiding van de Verenigde Naties, om zo het conflict te kunnen beëindigen. Rellen rond Erdogan Een bezoek van de Turkse pre sident Erdogan aan de Duitse stad Karlsruhe is gisteren uitge lopen op een gewelddadige confrontatie tussen aanhan gers en tegenstanders van de Turkse staatsman. Daarbij raak ten meerdere mensen gewond. Zwarte dozen Airbus De zwarte dozen van het zater dag gecrashte militaire vlieg tuig in het Spaanse Se villa zijn veiliggesteld. De dozen moeten duidelijkheid verschaffen over het ongeluk. Bij de crash met de Airbus A400M kwamen vier van de zes crewleden om. Het probleem is al maanden on veranderd. De Grieken hebben nog recht op 7,2 miljard euro uit een hulpprogramma van de euro landen en het Internationaal Mo netair Fonds (IMF). Maar die wil len dat geld alleen uitbetalen als de regering in Athene een aantal pijnlijke hervormingen uitvoert. Veel daarvan zijn voor de Griekse regering onbespreekbaar, maar on danks die onverzettelijkheid raakt de staatskas leeg. Hoeveel geld minister Yanis Varoufakis van Financiën nog ach ter de hand heeft, houdt hij angst vallig voor zich. Vandaar dat de af gelopen tijd druk gespeculeerd werd over de vraag wanneer de schatkist echt leeg zou zijn. Keer op keer werden afspraken ge maakt en deadlines gesteld, en steeds werden die niet nageko men en gehaald. Maar het was de Griekse regering zelf die in april zei dat de euro- groepvergadering van vandaag cruciaal is. Morgen moet de rege ring immers 760 miljoen euro aan het IMF terugbetalen. Daarvoor zou geen geld zijn, zei de regering destijds. Inmiddels zegt Athene aan al zijn verplichtingen te zul len voldoen. Maar later deze maand moet ook ruim 1,5 miljard euro aan salaris sen en pensioenen voor ambtena ren worden betaald. Dat beide be talingen zonder problemen kun nen doorgaan, lijkt onwaarschijn lijk als er geen akkoord komt. Diverse ministers van Financiën uit de eurolanden hebben al laten doorschemeren dat een deal er vandaag niet inzit. En ook Varou fakis geeft dat toe. „We zullen een nuttige discussie hebben waarin we de vooruitgang bevesti gen, en dat zal zeker een stap zijn in de richting van een definitieve overeenkomst", zei hij eerder de ze week in Brussel. Minister Yanis Varoufakis van Financiën houdt angst vallig voor zich hoeveel hij nog in de staatskas heeft Dat alle betrokkenen die vooruit gang erkennen, is een lichtpuntje. Vooral op het punt van privatise ringen, de begroting en belastin gen zouden de partijen elkaar ge naderd zijn. Maar hervorming van het pensioenstelsel en de ar beidsmarkt, harde eisen van voor al het IMF, blijft voor de Grieken onbespreekbaar. Griekenland hoopt dat een posi tieve tussenevaluatie vandaag de Europese Centrale Bank zal doen besluiten dat Griekse banken meer staatsobligaties mogen aan houden, zodat Athene extra lenin gen kan uitgeven om de ergste nood te lenigen. De regering weigert te zeggen wat de scenario's zijn voor het ge val er geen financiële verlichting komt. Intussen gaat Athene wel door met het terugdraaien van door de vorige regering uitgevoer de bezuinigingen. Woensdag nam het parlement een wet aan die het mogelijk maakt 13.000 ontsla gen ambtenaren weer in dienst te nemen. Internetten, bellen en sms'en met extra korting! MAANDAG 11 MEI 2015 Bij hollandsnieuwe komt alles uit hetzelfde tegoed. Of je nu internet, belt of sms't. Het maakt ons niet uit. Ook ben je vrij om elke maand gratis je bundel aan te passen aan jouw persoonlijke wensen. Tot en met 17 mei a.s. profiteer je bovendien van extra korting op je bundel! Bestel dus nu een supervoordelig Sim Only abonnement of combineer deze met een toestel. Dan krijg je lekker veel MB's, minuten of sms'jes met korting tot wel 9 euro per maand! Hink-stap direct over op hollandsnieuwe.nl a J 1 m n q ft - e«g n'oB HH Toestellen al verkrijgbaar vanaf 4 euro per maand (o.b.v. 24 mnd). LONDEN SANAA KARLSRUHE SEVILLA afgeslacht Afrikaanse olifanten, foto Getty Images door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - Hoeveel deadlines kan Griekenland nog laten verstrijken zonder dat het failliet gaat? Die vraag dringt zich op nu er vandaag in Brussel weer een vergadering van de ministers van Financiën van de eurolanden is, en er weer geen uitzicht is op een akkoord over de uitbetaling van leningen in ruil voor hervormingen. De Griekse minister Yanis Varoufakis gisteren, foto Angelos Tzortzinis/AFP ~b/m»n/sMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9