Treinplasser had flesje water vast Hulp voor verkoper groene energie Ijsselmeer en FrieslandofTexel stjpjstipreizen.nl |§S BINNENLAND 7 Last-minute NIEUW: StipvandeDqg.nl leggen waarom we elkaar weer zes weken niet kunnen spreken", zegt een matroos. „Ik zit hier nog hooguit twee jaar." En dus is het tijd voor een cul tuuromslag. Zomaar een voor beeld: Sjors doet zijn examen voor de tweede keer. Een unicum. Want wie zakte, kon het tot voor kort voorgoed vergeten. „We wa ren keihard", zegt kapitein ter zee Hugo Ammerlaan, de comman dant van de Onderzeedienst. „Als je faalde, kon je meteen vertrek ken. Je werd zelfs belachelijk ge maakt, waardoor de meesten nooit meer een onderzeeboot wil den zien. En daar hadden ze dan jaren voor gewerkt. Ik wil dat niet meer. Het is niet van deze tijd. En bovendien: we hebben die man nen veel te hard nodig." En er is nog een verandering op komst: de nieuwe onderzeeboten, die Defensie de komende tien jaar wil laten bouwen als vervan gers van de huidige, moeten ook ruimte gaan bieden aan vrouwen. Tot nu toe was dat ondenkbaar: in de kleine ruimtes zou de aanwe zigheid van vrouwen leiden tot ongewenste spanningen. Maar De fensie denkt er inmiddels anders over. „Daar is geen discussie over, het gaat gewoon gebeuren", zegt Ammerlaan. Lang niet alle bemanningsleden zijn er blij mee. „Met vrouwen krijg je een heel andere sfeer", zegt een van de jonge matrozen bij een kop koffie in de cafetaria. Achter hem kijkt een schaarsge- klede pin-up vanaf de muur zwoel de ruimte in, verderop hangt een foto van Helga van Leur, die 'alle mooie jongens' een fijne vaart wenst. „Als je zes we ken op eikaars lip zit, moet je al les tegen elkaar kunnen zeggen. Vrouwen zijn daar niet zo goed in. En wat denk je dat mijn vrien din ervan vindt als ik straks zes weken in een afgesloten ruimte zit met vrouwen er bij? Die wordt niet blij, hoor." Commandant-in-opleiding Sjors heeft inmiddels heel even pauze. In de cafetaria ploft hij in een stoel, dodelijk vermoeid en stijf van de spanning: „Dit is de eredi visie van het varen. Natuurlijk is het zwaar. Maar wij zijn de stille kracht van de krijgsmacht, man. Hier, ver onder water, kunnen wij eraan bijdragen dat de wereld een betere plek wordt. We zijn hier niet om te vechten, we proberen juist te voorkomen dat er gevoch ten wordt. Wij zijn de ware paci fisten." Dat hij in de toekomst het bevel mag voeren over een van die vier onderzeeboten noemt hij een 'gi gantische eer'. „Ik ben straks ver antwoordelijk voor de veiligheid van alle jongens hier. En voor het zwaarste wapen dat het leger heeft. Wie kan dat zeggen?" Een paar weken later, twee dagen voor het einde van de lange trai ning, wordt Sjors bij zijn teacher geroepen. Hij is opnieuw gezakt - en nu definitief. Zijn varende car rière bij de Onderzeedienst is voorbij. „Het is keihard", zegt Am merlaan. „We vinden het alle maal vreselijk, voor hem en voor onszelf. Maar er mag geen grein tje twijfel zijn. Een zwaardere ver antwoordelijkheid dan de baas zijn over een onderzeeboot is er niet." Het beeld van de balorige man die al dan niet in beschonken staat met een grijns over een treinbank urineert leidde dit weekend op sociale media tot een golf van verontwaardiging. De fo to werd meer dan 20.000 keer ge deeld. Ook de NS is woest. „Dit is absoluut onbehoorlijk", zegt woordvoerder Ingeborg de Boer. Het vervoersbedrijf doet aangifte van vernieling en vandalisme. Joram zegt dat het een uit de hand gelopen grap was. „We kwa men terug van Koningsdag in Arnhem. Ik had natuurlijk wel een biertje gedronken. We wil den een grap uithalen. Ik had een flesje Extran met zo'n tuitje ge vuld met water en dat kneep ik leeg of ik stond te plassen. Hart- Sociale media fungeerden als moderne schandpaal. Jo ram wiste zijn accounts op Facebook en Twitter stikke stom van me en dat had ik nooit mogen doen, want er moe ten natuurlijk mensen kunnen zit ten." Jorams naam circuleert op inter net en het regent verwensingen. De sociale media fungeerden als moderne schandpaal. Joram heeft geschrokken gereageerd op alle commotie en heeft zijn accounts op Facebook en Twitter gewist. „Ik weet niet hoe het verder moet", aldus de aangeslagen Jo ram. „Ik heb de politie al gebeld, maar er was nog geen aangifte." De NS had overigens geen mel ding van de schoonmaakploeg ge kregen over een ondergepiste bank. De Boer: „We weten dat het in een dubbeldekker-intercity was. Meer niet. We hebben de fo to en doen daarmee aangifte. Ver volgens is het aan de rechter." USQUERT - Goed nieuws voor Ne derlanders met zonnepanelen. Zij kunnen net zo makkelijk een goedkopere energieleverancier vinden als gewone huishoudens. Energievergelijker Gaslicht.com neemt de opbrengst van zonnepa nelen mee in de zoekresultaten. Voor wie zonnepanelen op zijn dak heeft was het zoeken naar een voordeliger stroom- en gasle verancier vrijwel ondoenlijk. Ener giebedrijven bieden heel verschil lende terugleververgoedingen. „Huiseigenaren kunnen nu onli ne simpel invullen hoeveel stroom zij opwekken en welk deel daarvan zij terugleveren aan het net", vertelt eigenaar Ben Wol- dring. Daarnaast kunnen mensen die overwegen zonnepanelen te nemen berekenen hoeveel pane len voor hen zinvol zijn. „Omdat mensen zelf stroom op wekken, is een laag elektrici teitstarief veel minder interes sant", legt Woldring uit. „Belang rijker is een laag gastarief en lage vaste leveringskosten, het vastrecht." Mensen met zonnepa nelen kunnen volgens Gas- licht.com hetzelfde bedrag bespa ren als huishoudens zonder. Laatste plaatsen extra in prijs verlaagd! Xnormaal JéT nu v.a. Neem gratis mee en ont mooie Ned MAANDAG 11 MEI 2015 meiden door Ton Voermans EDERVEEN - De foto van een jonge man die in een treincoupé staat te plassen is 'in scène gezet'. „Ik had een flesje water vast", zegt 'trein plasser' Joram Tollenaar uit Eder- veen. De foto van Joram die op internet circuleert. door David Bremmer Voorjaarscruises! eeuwarden Franeker Sneek Medemblik Lelystad 3 dagen v.a. 99 4 dagen v.a. 110 Harlingen vertrek mei en juni keuze uit 3 prachtige routes: 3 dagen: Medemblik en Volendam of - 4 dagen: Sneek, Leeuwarden en Franeker of 5 dagen: Texel, Harlingen en Volendam 4 5 dagen ook te combineren als 8-daagse cruise ontbijt en lunch zijn inbegrepen en vanaf slechts 9 p.p. per nacht kunt u het dinerpakket bijboeken Enkhuizen Lelystad volépda zie stipreizen.nl/crrzv 5 dagen v.a. 149 boek online of bel met 088 - 70 70 600 |SMi||ji ifJvR Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. sgr v~y- De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7