Grote Kerk tjokvol met duurzaam voedsel 'Veiligheid Hulsterweg is niet verbeterd' ZEEUWS-VLAANDEREN 21 De stichting Duurzaam Groede hield een symposium over en een proeverij met duurzaam voedsel. Zeeuws-Vlaanderen is volgens de stichting steeds meer doorspekt met biologische voedselproducen ten. Toch weet de consument de gang naar de boer niet altijd te vinden. „Ongeveer tien procent van de consumenten gaat gere geld voedsel bij een boer halen", weet Ruud Muusze van stichting Duurzaam Groede. „En ik geef het eerlijk toe: ik kom er zelf maar een paar keer per jaar." Maar het is niet zo, dat de stich ting eist dat meer mensen duur zaam voedsel gaan eten. Muusze: „Dat moet toch echt vanuit de mensen zelf komen. We kunnen ze niet dwingen meer biologisch voedsel te kopen. We kunnen ze wel sturen." Dat werd tijdens het symposium vooral gedaan met verhalen over de aquacultuur die door het pro- ject Waterdunen geschapen wordt. 35 hectare aquacultuur wordt er gecreëerd, uniek in de Westerschelde. Muusze: „De Wes- terschelde herbergt veel eetbare producten. We mensen daar be wust van te maken." Dat de interesse in duurzaam eten groot is, was gisteren wel dui delijk. De Grote Kerk was tjokvol met mensen die wel eens wilden proeven van die duurzame sushi, pasta met zeekraal en kokkels, vis soep, salade van zeekraal of paté van het piëmontese rund. Of van de 'groeburger'. Verzonnen en be reid door Anneke Verherbrugge, die niet van de Groe, maar uit Bres- kens komt. Verwacht geen vlees in de 'groeburger'. Hij is namelijk gemaakt van wakame (een zeesla uit de Oosterschelde), lijnzaad, kikkererwt en cochayuyo. U zei? „Dat is een zeewier uit Zuid-Ame- rika, in dit geval Peru", vertelt Ver herbrugge. „Het lijnzaad vervangt het ei dat normaal in de burger zit. Ik wilde een vleesvervanger met lokale producten maken, dat is de groeburger geworden. Al leen de cochayuyo komt niet van hier." Verherbrugge is overigens zelf geen vegetariër. „Ik ga wel be wust met vlees om." Nadat we zelf de proef op de som hebben genomen, zegt Verher brugge dat het recept zich zal doorontwikkelen. „Mensen zeg gen dat ze de burger lekker vin den, maar sommige willen er extra zout in. Dat kan, maar te veel is ook niet goed. Het is de eer ste keer dat ik de groeburger laat proeven. Extra spannend dus!" Het was juist de bedoeling de weg via de herstructurering een stuk verkeersveiliger te maken. Op de Hulsterweg gold (en geldt) een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur, maar die li miet werd door menig weggebrui ker geregeld aan de laars gelapt. Eén op de vijf hield zich niet aan de snelheid, bleek uit metingen. De werkzaamheden aan de weg zijn twee weken geleden afge rond. Op vrijdag 22 mei komen inwo ners van Kuitaart en omwonen den van de Hulsterweg bij elkaar om hun gedachten over de resulta ten van de wegwerken te uiten, maar Han van den Bergs eerste in druk laat weinig tot de verbeel ding over. „Het is er allemaal niet op vooruit gegaan." De voorzitter van de dorpsraad laakt de hou ding van de provincie, de eige naar van de weg. „De provincie heeft niet naar ons geluisterd. We wilden bijvoorbeeld, voor de vei ligheid, de weg en het fietspad met een haagbeuk van elkaar scheiden. We verwachtten boven dien dat er dan minder hard gere den zou worden, omdat automobi listen zouden kunnen denken dat er achter zo'n haagbeuk een flits paal zou kunnen staan. De haag beuk is niet geplant. Bij de oude bushalte wilden we een strook groen tussen de weg en het fiets pad. Ze hebben het fietspad ge woon tegen de weg aangelegd." Het is een van de oorzaken waar door het voor fietsers onveiliger is geworden, vindt Piet Jansen-Ver- planke uit Kloosterzande. Hij heeft al meerdere keren bij de pro vincie aan de bel getrokken. „Vooral bij de kruising met de weg naar Lamswaarde. Daar zit, als snelheidsremmer, een slinger in de weg. Als een tractor of vrachtwagen met oplegger daar zo'n bocht moet maken, wordt hij gedwongen over het fietspad te gaan. Dat ligt direct tegen de weg aan. Het is wachten tot dat een keer fout gaat, met al die kinde ren die naar de school in Hulst fietsen." Die slinger stond vol gens dorpsraadvoorzitter Van den Berg niet op de originele teke ning. De provincie kon vanwege vakan tie van veel medewerkers niet rea geren. Post Zuiddorpe overhandigt petitie Vrijwilligers van de brand weerpost van Zuiddorpe overhandigen woensdag in het Terneuzense stadhuis een petitie voor behoud van de post aan burgemeester Jan Lonink. Lonink is tevens voorzitter van de Veilig heidsregio Zeeland. Die orga nisatie wil de post in Zuid dorpe sluiten, hoewel er ge noeg vrijwilligers zijn. Het korps haalde in het dorp vierhonderd ondertekende brieven op. De petitie wordt om 19.15 uur overhandigd. Om 19.30 uur begint de the mabijeenkomst 'Maatwerk in brandweerzorg'. Provenement van PKN-gemeente Axel De Protestantse gemeente Axel houdt op Hemelvaarts dag, 14 mei, weer een Pro venement, waarbij bezoe kers een ware culinaire we reldreis maken. Bij de kerk aan de Koestraat is ook een tweedehandsboeken- en speelgoedmarkt, is een am bulance van Stichting Ambu lance Wens Nederland te be zichtigen en kan de toren worden beklommen, van 11.30 en 16.00 uur. Goese dj Alanzo B wint dj-contest Dj Alanzo B uit Goes heeft zaterdagavond de dj-contest van het Structure Festival gewonnen. Daardoor mag hij draaien op het festival dat op 29 en 30 mei gehou den wordt bij de skihal in Terneuzen. Alanzo B haalde het voor het Belgische duo Thunderbuds, dj DVW uit Terneuzen en James Port land. Café-restaurant Syd ney was met tweehonderd bezoekers uitverkocht. Wandeltocht door Land van Hulst Wandelen langs vestingwal len, door bossen en uitge strekte polders. Het kan za terdag, tijdens de Omloop Vestingstad Hulst wandel tocht. Wandelsportvereni ging Zelden Rust heeft rou tes van 7,1421 en 28 kilome ter uitgestippeld. Bij contro leposten is er aandacht voor de inwendige mens. Start punt is het Reynaertcollege aan de Gildenstraat, tussen 7.30 en 15.00 uur. Reünie van lagere school Lamswaarde De werkgroep Reünie Lams waarde zoekt nog oud-leer lingen van de lagere school die geboren zijn tussen 1930 en 1971. De reünie wordt ge houden op zaterdag 26 sep tember in De Luifel in Lams waarde. Alle informatie en aanmeldingen zijn welkom bij Johan van Driessche via 0115-620182 of japvde@zeelandnet.nl. MAANDAG 11 MEI 2015 Anneke Verherbrugge serveert de enige echte 'groeburger'. „Lijnzaad vervangt het ei dat normaal in de burger zit. Ik wilde een vleesvervanger met lokale producten maken, dat is de groeburger geworden. Alleen de cochayuyo komt niet van hier." foto Camile Schelstraete door Bob Maes CROEDE - Niets dan lekkere geuren kwamen je gisteren tegemoet als je de Grote Kerk van Groede bin nenstapte. Wat wil je ook, met al die verschillende, stuk voor stuk biologische gerechten die er te proeven waren. De 'groeburger" is gemaakt van wakame (een zeesla uit de Oosterschelde) lijnzaad, kikkererwt en cochayuyo door Bob Maes KUITAART - Op het oog is de her- stucturering van de Hulsterweg in Kuitaart een goede zaak. Diverse snelheidsremmers, zoals een mid dengeleider en verkeersheuvels zijn er aangelegd. Maar volgens Han van den Berg van de dorps raad wordt er op de doorgaande weg nog vaak te hard gereden. De provincie plaatste in de Hulsterweg onder meer verkeersheuvels en een middengeleider TERNEUZEN AXEL TERNEUZEN HULST LAMSWAARDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70