66 We waren keihard. 66 Wat denk je dat mijn vriendin zegt als ik zes weken met vrouwen in de onderzeeër zit? 6 BINNENLAND ONDERZEEERS reportace De onderzeeboten zijn de grote trots van de Nederlandse marine. Maar de nieuwe generatie ziet het werk onder water niet zitten. Dus is het tijd voor een cultuuromslag. Man doodgestoken na vrijgezellenfeest Een 27-jarige Ossenaar is in de nacht van zaterdag op zondag overleden aan zijn verwondingen nadat hij was neergestoken op de Udense Markt. Met een groep vrien den had hij juist een vrijge zellenfeest achter de rug. Toen dat was afgelopen, ont stond door onbekende re den de fatale vechtpartij. Bijeenkomst met Wilders afgelast Het schrappen van een bij eenkomst met PW-leider Geert Wilders heeft geleid tot boze reacties onder zijn Amerikaanse geestverwan ten. „Dit is wat terroristen laat zien dat terrorisme werkt", klaagde activiste Pa mela Geiler op haar site. Wilders zou in augustus spreken in Palm Beach. ïmjs Politie stuit op hennepkwekerij De politie heeft bij toeval een hennepkwekerij ont dekt in een huis in de Allard Piersonlaan in Den Haag. Agenten zochten daar een verwarde persoon. Per onge luk liepen ze het verkeerde huis binnen omdat daar de deur open stond. Daar trof fen ze drie mensen en een hennepkwekerij aan. Schapen zorgen voor kilometers file Een kudde schapen heeft gis teren voor overlast en vertra ging gezorgd op de A12 van Arnhem naar Utrecht. Ter hoogte van Maarsbergen lie pen de schapen langs de snelweg, eentje liep zelfs op de vluchtstrook. De rechter rijstrook werd afgesloten. Daardoor ontstond een file van 6 kilometer lengte. Aangeschoten copiloot gepakt Een copiloot is gistermiddag op Schiphol aangehouden, omdat hij met een slok op wilde vliegen. De man heeft een boete van 6000 euro ge kregen. De politie kwam de aange schoten piloot op het spoor na een tip. Het is niet be kend voor welke maatschap pij de piloot werkte. GLASGOW - Er is paniek aan boord van de onderzeeboot Zr. Ms. Wal rus. Een onbekend schip is in aan tocht, en het zou wel eens de vij and kunnen zijn. „Priority switch!", roept luitenant ter zee Sjors, die de leiding heeft. „Ze mo gen ons niet zien!" Om hem heen in de donkere com mandocentrale kijken mannen ge spannen naar kleine schermen, terwijl ze onafgebroken getallen oplezen. Sjors (zijn achternaam wil hij niet in de krant) luistert, geeft dan het bevel om vaart te maken. De boot schiet voelbaar vooruit. Daarna wordt het minu tenlang stil. Sjors tuurt door de periscoop. „It's okay", zegt hij dan. „Ze hebben ons niet gezien." De vijand is een denkbeeldige. En Sjors is niet de baas van de Wal rus - nóg niet. Hij is één van de beoogde nieuwe commandanten van de Nederlandse onderzeebo ten en wordt getest tijdens de Submarine Command Course (SMCC), een opleiding die zo zwaar is dat bijna de helft het niet haalt. De druk is enorm: elk fout je kan fataal zijn. Sjors heeft al da gen nauwelijks geslapen, moet constant in de gaten houden waar de vijand is en op basis van bere keningen bepalen waar zijn boot zich bevindt. Achter Sjors staat bovendien zijn examinator, de teacher, die hem tij dens zijn vier maanden durende examen coacht en hem voortdu rend op de proef stelt. „Verdom me, we hadden al moeten vertrek ken!", schreeuwt hij dan door de kleine commandocentrale. Of: „Ben ik de enige die denkt dat het hier een bende is? Organize Het zijn spannende momenten in de piepkleine ruimtes van de Wal rus, waar het leven toch al niet eenvoudig is. Ruim vijftig man nen zitten hier wekenlang bij el kaar. Ze slapen op stapelbedjes, weggestopt in kleine hutjes, of zelfs op matrasjes tussen de enor me torpedo's in de boegbuiska- mer. De ruimtes zijn zo klein dat iedereen elkaar permanent in de weg loopt. Ondanks de drukte is VERVANGEN ONDERZEEBOTEN het stil: elk geluid kan de aan dacht van de vijand trekken. „Stil te is het belangrijkste woord aan boord", zegt John Weyne, die vier jaar lang commandant was op één van de vier Nederlandse onder zeeërs. „Dat betekent: de kok die niet al te enthousiast op z'n pan nen moet slaan. Maar ook: je ge reedschap stil wegleggen na een operatie. Een videootje kijken? Pri ma, maar op de laagste volume stand. Alles kan leiden tot herlei ding." Het klinkt als een spannend jon- Dat is niet meer van deze tijd gensboek, maar veel jongens zijn niet meer te porren voor het le ven onder water. De jongeren van nu zien vooral nadelen. Ze zijn veel van huis, kunnen onder wa ter niet internetten of appen, en vinden het salaris te laag. 'Zolang mijn baas net doet of ik veel ver dien, doe ik net of ik heel hard werk', staat op een bordje aan de muur van de cafetaria. Veel be manningsleden geven toe dat ze aan een carrièreswitch denken. „Ik vind het mooi werk, maar ik moet steeds aan m'n vriendin uit- UDEN PALM BEACH foto ANP DEN HAAG MAARSBERGEN SCHIPHOL Jongensboek ook voor door Peter Groenendijk Hugo Ammerlaan, commandant Onderzeedienst Matroos die niet blij is met veranderend personeelsbeleid Defensie wil nieuwe onderzeeboten laten bouwen, om de huidi ge vier te vervangen. Totale kosten: meer dan 2 miljard euro. Maar het is nodig, zegt minister Hennis: de huidige boten, ge bouwd in de jaren '80, zijn over tien jaar niet meer inzet baar. De onderzeeboten zijn een 'unieke kwa liteit' van het Neder landse leger, vindt de Hennis. Daar is de krijgsmacht het mee eens. Nederland beschikt over expeditionaire niet-nucleaire onder zeeërs, die veel stil ler zijn dan de mees te andere en daar door in het diepste geheim hun werk kun nen doen. Ze kunnen afluisteren Een van de vier Ne derlandse onder zeeërs. foto Evert-Jan Daniels/ANP en inlichtingen inwin nen op plekken waar verder niemand kan komen. Weinig is bekend over wat die missies precies inhouden. De onderzeedienst heet om meerdere rede nen 'de stille kracht' van Defensie: er komt simpelweg niets naar buiten over wat de boten doen en presteren. Bekend is slechts dat Nederlandse onder zeeboten cruciale in formatie afluisterden tijdens de oorlog in voormalig Joegosla vië, en in de strijd te gen piraten voor de kust van Somalië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6