Vooral vis krijg aandacht op eerste gemalendag Opruiming gaat hand in hand met burenpraatje in Goes-Oost BEVELANDEN en THOLEN 21 Bezoekers konden terecht bij de gemaal Maelstede bij 's-Graven- polder, Poppekinderen tussen Middelburg en Veere en Loohoek bij Poortvliet. Die zijn alle voor zien van een vispassage, een voor ziening waar veel bezoekers in geïnteresseerd zijn, zo bleek zater dagmiddag bij Maelstede. Dat ge maal is twee jaar geleden voor zien van zo'n passage, vertelt ope rator Marin Steijn de bezoekers. Een investering van vijf ton, waar voor een buis van to a 15 centime ter doorsnee door de dijk is 'ge prikt'. Een speciale installatie zorgt ervoor dat de vissen met zoetwaterbellen kunnen worden gelokt. Met flitsende lampen wordt bereikt dat de vissen niet het gemaal in zwemmen en eindi gen als vismeel. Steijn heeft zestien 'installaties' onder zijn hoede, waaronder ne gen poldergemalen. „Vroeger woonde naast elk gemaal een ma chinist. Tegenwoordig hoef je er niet meer zo vaak te zijn. Ik kan vanuit huis met de iPad het ge maal bedienen. Niet dat dat nodig is, want de peilbesluiten zijn met alle betrokken partijen vastge steld en daar mag je niet zomaar van afwijken", legt hij uit. Rond 15.00 uur hadden zo'n vijf tig mensen zich door Steijn laten voorlichten over de trek van de glasaal en de schieraal, de historie van het gemaal en -voor de lief hebbers- de technische details van de installaties. Het is de eerste keer dat het water schap meedoet aan de gemalen dag. Volgens dagelijks bestuurder Luc Mangus is een goed middel om burgers te laten zien waar het schap zoal mee bezig is. „In ons nieuwe bestuursakkoord hebben we ook opgenomen dat we dat meer willen laten zien." Eerder stelde het waterschap ook wel eens poldergemalen open in het kader van de waterschapsdag. Van Stee steekt de meeste ringen Joeri van Stee uit Kapelle won zaterdag met 28 van de 30 ringen de meiwedstrijd- van de Ringrijders Vereni ging Zuid Beveland. De pol lepel was voor Annaliza Lan- gebeeke. Overige winnaars: Gerben Cabboort (beker oudste rijders), Christianne Jansen (jongeren), Levi de Witte (gastrijders), Elisa Hengstmangel (debutan ten), Angelina Cevaal (versie ringen koudbloeden) en Die- derik van der Maas (idem warmbloeden). Man schopt agente bij aanhouding Een 22-jarige man heeft vrij dag vernielingen aangericht in het huis van een familie lid waar hij niet mocht ko men vanwege een contact verbod. De politie kwam te laat, maar trof de man later aan in de Beukenstraat in Goes. Bij zijn aanhouding schold hij de agenten uit. Ook schopte hij een agente. Zij deed daarvan aangifte. Drie op zeven cafés negeren rookverbod Drie van de zeven gecontro leerde horecagelegenheden in Reimerswaal zijn zater dagavond beboet wegens overtreding van het rookver bod. Dat meldde wijkagent Theo de Bie op twitter. Hij verleende op de achter grond bijstand bij de contro les door de NVWA. Sinds ja nuari mag in geen enkel ca fé meer worden gerookt. Goese dj Alanzo B wint dj-contest Dj Alanzo B uit Goes heeft zaterdag de dj-contest van het Structure Festival ge wonnen. Daardoor mag hij draaien op het festival dat op 29 en 30 mei gehouden wordt bij de skihal in Ter- neuzen. Hij haalde het voor het Belgische duo Thunder- buds, dj DVW uit Terneu- zen en James Portland. De 'route' is een initiatief van Ly- dia Clarisse en de wijkvereniging Goes-Oost. Het idee is overgeno men van de fïetsrommelroute die al enige jaren in Wolphaartsdijk wordt gehouden. „Ik wilde graag zelf wat spullen verkopen en heb met de wijkvereniging contact ge zocht. Die was heel enthousiast. Ook hebben we heel veel mede werking van de gemeente Goes gekregen, die een budget heeft voor wijkactiviteiten." Clarisse heeft heel wat spulletjes verkocht en zegt tegelijk leuke contacten t hebben gehad met wijkgenoten. De Leliestraat is één van drukste straten. In sommige stukken doet een heel rijtje mee, bijvoorbeeld bij Ana Zlovic die haar huis getui ge de tekst op het woonkamer- ledereen is enthousiast: de mensen in de wijk, de kerken en de gemeente raam heeft omgedoopt tot 'one day only pop-upstore'. Vrolijke muziek klinkt door de straat en zoals bijna overal doet heel het ge zin mee. „Wat ik niet verkoop, gaat naar het goede doel." Haar buurvrouw de 81-jarige me vrouw Van Belzen, is maar wat blij met de Rommelroute. „Ik stond jaren op rommelmarkten, tot ik geen vervoer meer had. Nu kon ik gewoon thuis blijven, al kan ik lang niet alles kwijt omdat ik niet genoeg tafeltjes heb." Op haar raam prijkt een lange handgeschreven lijst met grotere spullen die binnen staan. „Die laat ik maar gewoon een paar maanden hangen", besluit ze. Volgend jaar is er waarschijnlijk weer een rommelroute in de wijk. MAANDAG 11 MEI 2015 'S-CRAVENPOLDER-Tientallen men sen hebben zaterdag een kijkje ge nomen in één van de drie polderge malen die waterschap Scheldestro- men had opengesteld op nationale Molen- en Gemalendag. KAPELLE GOES REIMERSWAAL TERNEUZEN Ana Zlovic was één van de ruim tweehonderd Goesenaren die meedeed aan de eerste Rommelroute in Goes-Oost. foto Johan van der Heijden door Joeri Wisse GOES - Het leek wel grote voor jaarsschoonmaak, zaterdag in Goes-Oost. Zo'n tweehonderd ge zinnen hadden alles wat ze niet meer nodig hadden in hun voor tuin gezet. Meubelstukken, maar ook vooral veel boeken, speelgoed, kleding en andere spulletjes wer den op de eerste Rommelroute te koop aangeboden aan de buren. Initiatiefneemster Lydia Clarisse Operator Martin Steijn van het waterschap legt de bezoekers uit hoe de pompen van gemaal Maelstede werken, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68