'Overkant' van de werf staat met lege handen bd store Transparante Middelburgse moskee doorbreekt vooroordeel over islam' Culturele impuls voor het eiland WANDELSCHOENEN 66 Ik heb me laten vertellen dat ze in 1998 de appels hier met een boot konden oogsten 20 BEVELANDEN en THOLEN GEMALENDAG Scheldestromen geeft dit jaar ruim vijf miljoen euro uit om meer water uit Bevelandse polders te pompen. EINDELOOS EILAND FESTIVAL Het contract waarmee Scheeps werf Reimerswaal eind 2016 kan verhuizen naar Vlissingen-Oost is weliswaar getekend. En voor de resterende tijd dat de werf op en kele honderden meters van hun huizen gevestigd is, ligt er een nieuw bestemmingsplan klaar dat volgens de gemeente iedereen hel derheid geeft tot waar het geluid van de bedrijven mag klinken. Over dat plan overheerst echter te leurstelling bij Marga en Rob Lins sen. „Bij Schore wordt het geluids scherm verhoogd, daar komt een extra laag containers bovenop op de bestaande geluidswal. Voor ons betekent dat alleen maar extra lawaai, het geluid wordt straks nog meer weerkaatst en komt over het vlakke water met de zuidenwestenwind naar ons." Urenlang getimmer op staal, la waai van hydrojetten, gebrom van stationair draaiende scheepsmoto ren en een scheepshoorn die mid den in de nacht wordt getest. Over de geluiden die de families in hun woningen, tuinen en slaap kamers horen, kunnen ze een boek vol schrijven. En daar kan nóg een boek aan worden toege voegd over hun pogingen om de werf via instanties als de gemeen te, provincie en RUD Zeeland aan de regels te laten houden. De huizen aan de oostelijke kant van het kanaal vallen volgens het nieuwe bestemmingsplan buiten de 'contouren' waarin geluid har- Europese Topmerken Outdoor Travel www.bdstore.com Middelburg der dan 50 decibel mag klinken. De bewoners zeggen dat dit niet strookt met de werkelijkheid en willen dat het geluid bij hun hui zen voor langere tijd wordt geme ten. Ze willen ook een geluids scherm aan hun kant en een be perking van de tijden dat er hard geluid wordt gemaakt. De betrokkenen zeggen te vrezen voor wat er komt wanneer de werf is verhuisd. Een andere werf ligt niet voor de hand. Maar de bu ren denken dat containeroverslag, een betoncentrale of een aanne mingsbedrijf wel reële opties zijn. Zulke bedrijven werken welis waar wellicht minder vaak 's nachts, maar brengen ook hinder met zich mee, denken de buren. De gemeente stelt dat met het nieuwe bestemmingsplan helder is welk bedrijf er mag komen. Een nieuwkomer moet in de mi lieucategorie passen én zich hou den aan de geluidscontouren. „Maar als dat weer niet wordt ge handhaafd, hebben we er hele maal niks aan", zegt Van Loo. De Opinieraad bespreekt dinsdag het plan. De buren hebben echter weinig vertrouwen in de gemeen te Reimerwaal. Zowel op bestuur lijk als ambtelijk niveau voelen ze zich absoluut niet gehoord. „Die zondagsrust waar ze hier zo de mond van vol hebben, daar zou den we ook wel eens van willen merken." Omwonenden scheepswerf Hansweert vrezen dat over last ook na verplaatsing van bedrijf zal aanhouden. SCHORE - Wie akkers, weilanden, dorpen en wegen droog wil hou den, kan nooit rustig achterover leunen. Zeker nu de buien steeds heviger worden, is er voor water schap volop werk aan de winkel om sloten, duikers en stuwen in optimale conditie te houden. Dat vergt volgens Luc Mangus, da gelijks bestuurder van waterschap Scheldestromen en verantwoorde lijk voor 'watersystemen' miljoe nen per jaar aan onderhoud en ca paciteitsuitbreiding. Vrijwel over al in de provincie doet het water schap dit door bestaande syste men aan te pakken. Zo niet in Maelstede-Dekker, één van de vijf tien beheergebieden waarmee het waterschap werkt in Zeeland. „Bij Schore zijn we momenteel bezig met de bouw van een compleet nieuw gemaal. Dat is tegenwoor dig vrij zeldzaam, omdat we vaak de capaciteit van bestaande gema len kunnen vergroten", legt Man gus uit. „In het waterplan dat we acht jaar geleden met de mensen uit de streek hebben gemaakt, bleek een extra gemaal tussen Schore en Hansweert noodzake lijk. Dit gebied is ontzettend ge voelig voor wateroverlast. Van mensen die de streek goed ken nen, heb ik begrepen dat ze hier in 1998, toen we een zeer natte zo mer hadden, met bootjes de ap pels in de boomgaarden konden oogsten." Anno 2015 kan het waterschap al lang niet meer alleen naar de af- voercapaciteit kijken. „In 2027 moet het water in de polders eco logisch en chemisch aan strenge, nieuwe richtlijnen voldoen. Om dat te bereiken doen we veel om te zorgen dat vissen van de Wes- terschelde naar de binnenwateren en terug kunnen. Veel vissen heb ben dit nodig om te kunnen paaien en te overleven." In het nieuwe gemaal bij Schore, dat 3,5 miljoen euro kost, wordt daar bij de bouw rekening mee ge houden door een aparte vispassa- ge aan te leggen. Ook het gemaal zelf is volgens Mangus een stuk 'visvriendelijker' in vergelijking met oude gemalen. Enkele kilometers verderop ver derop werkt het waterschap ook aan het verbeteren van het afvoer van polderwater in gebied 'Zak van Zuid-Beveland'. Bij Hoede- kenskerke wordt gemaal Groene- wege voor een bedrag van 2,2 mil joen ingrijpend verbouwd. De be staande pomplijn wordt volledig gerenoveerd en het waterschap bouwt er een extra pomp bij, waardoor de afvoercapaciteit van de polders sterk verbetert. Zowel de bouw van gemaal Scho re als de verbouwing van Groene- wege zijn naar verwachting in ok tober klaar. Dan begint het storm seizoen en valt er vaak veel regen. GEMAAL SCHORE WORDT DE VIJFTIGSTE VAN ZEELAND Toen de bouw van de moskee in 2006 werd bekendgemaakt, trok een stoet rechts-extremisten van af het station naar de Stromen- weg aan de rand van Middelburg om te protesteren tegen de komst van de eerste minaret in Zeeland. Het contrast met de vreugdevolle en harmonieuze opening van de moskee kon niet groter zijn. Alle sprekers benadrukten het belang van tolerantie en samenwerking. De bouw van de moskee liep door uiteenlopende redenen veel vertraging op. In 2013 vond het eerste gebed plaats. Nu is het ge bouw, dat behalve een gebeds ruimte ook vooral een cultureel centrum is, helemaal klaar. Veel buurtbewoners namen de kans om de moskee van binnen te zien. Na de openingshandeling kon iedereen binnen een kijkje nemen, werd uitleg gegeven en was er een maaltijd waar ieder een kon aanschuiven. De gebedsruimte van de moskee is transparant. En dat was precies de bedoeling, zegt architect Erdal Önder. „De islam wordt vaak ge zien als erg gesloten. Ik wil dat vooroordeel graag doorbreken." Het heeft ook een heel praktisch voordeel. „Doordat er veel dag licht binnenvalt, voelt het in de gebedsruimte erg aangenaam." Veel licht komt binnen door de glazen koepel op het dag. „Een rond dak in een maanvorm, om dat de maan het symbool is van de islam. Het gebouw heeft ook een ronding richting Mekka." WISSENKERKE - Het Eindeloos Eiland Festival, of kortweg EEF, beleefde afgelo pen weekend haar primeur. Op en om camping Wilgenoord in Wissenkerke waren drie dagen lang tal van activiteiten te beleven op het gebied van kunst, cultuur, muziek en natuur. Onder meer het optreden van Gregory Page (foto) viel goed in de smaak bij het publiek, foto Johan van der Heijden door Joeri Wisse HANSWEERT - De families Linssen en Van Loo uit Hansweert zijn er al les behalve op gerust dat er binnen kort een einde komt aan hun slape loze nachten. Lr-— Schap pompt milj oenen in extra gemalen door Joeri Wisse Luc Mangus, waterschap Het in aanbouw zijnde polderge maal in het buitengebied bij Hans weert en Schore wordt het vijftig ste in het beheer van Waterschap Scheldestromen. De vijftig poldergemalen voeren samen water af uit een stelsel van sloten en waterlopen die bij elkaar 11.996 kilometer lang zijn. Die waterlopen zijn verbonden door allerlei andere waterbouw kundige kunstwerken. Zo beheert het waterschap 945 stuwen en 103 op-/onderbema- lingen waarmee het waterpeil in polders wordt gereguleerd. Het aantal duikers, ondergrondse verbindingen tussen sloten in Zee land schat het waterschap op 63.000 stuks. door Maurits Sep MIDDELBURG - De nieuwe Yildirim Beyazit Moskee in Middelburg is za terdag onder grote belangstelling officieel geopend door de Turkse ambassadeur Sadik Arslan, burge meester Harald Bergmann en verte genwoordigers van de islamitische, joodse en christelijke gemeen schappen in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67