c V Scoutingleden ruimen afval vleugelbunker op M store Vrouwen van Nu Duiveland maken zich los van landelijke vereniging L WANDELSCHOENEN 20 SCHOUWEN-DUIVELAND NATIONALE MOLENDAG SA Markt culinaire streekproducten begint morgen onder de Beuze Het draaien van de wieken van molens klonk volop dit weekend. Voor velen een kans om er eens binnen te kijken. Milou Schmidt en Dymphena Delfsma vinden het helemaal niet erg om op te ruimen. Milou: „Het is wel leuk om een vuurtje te sto ken hoor, maar daar help je nie mand anders mee. Met deze op- ruimactie wel en dat vind ik wel belangrijk. Het hoort er ook een beetje bij vind ik, want met scou ting ben je veel met de natuur be zig." De twee meiden hebben in een uur tijd al best wel wat afval ver zameld. Ze hebben vooral oog voor de kleine stukjes zwerfvuil. Dymphena: „We hebben veel ZIERIKZEE - De eerste editie van de culinaire streekproducten- markt wordt morgen voor het eerst gehouden onder de Beuze in Zierikzee. Het evenement duurt van 10.00 tot 15.00 uur en wordt in de maanden mei, juni, juli en augustus iedere tweede dinsdag van de maand gehouden. De gemeente Schouwen-Duive- land wil door dit initiatief haar streekproducten op de kaart zet ten. Dit omdat veel restaurants het al doen en de authenticiteit stukjes glas, plastic en blikjes energydrink gevonden. Eén blikje lag er al zo lang, dat het uit elkaar viel bij het oprapen. In de bunker lagen ook luierdoekjes. Dat was wel vies. Volgens Zwetsloot is er rond de vleugelbunker vaak meer rotzooi te vinden dan op andere plekken in de omgeving. „Dit is een uit kijkpunt waar veel mensen even stoppen. Als ze dan even iets drin ken, kan het zijn dat ze de rotzooi laten liggen. Als ik er mensen zie, dan probeer ik ze er wel op aan te spreken. Dat het in de natuur komt is natuurlijk een slechte zaak. Het ziet er niet uit en boven dien kunnen vogels en herten kleine plastic deeltjes bijvoor beeld aanzien voor voedsel. Ook gebeurt het regelmatig dat er rot zooi in het gewei van een hert ver strikt raakt." De kinderen hebben plezier in het opruimen van de rotzooi en verbazen zich soms over wat ze aantreffen. Milou: „Ik kwam een potje met saus tegen voor bij een Mexicaanse wrap." van de producten tot extra bezoek jes aan het eiland kan leiden. „De markt is een mooie aanvulling op het bestaande aanbod en een be zoekje aan Zierikzee wordt op de ze manier extra aantrekkelijk ge maakt." Saskia van Velthoven, die eerder betrokken was bij het culinaire kookboek (H)eerlijk Schouwen-Dui- veland, heeft de organisatie van de eerste editie op zich genomen. Deelnemers zijn onder meer Fruit en Zo en De kleine Schorre. ZIERIKZEE - Een stevige windje bracht de wieken van menige mo len in beweging zaterdag tijdens Nationale Molendag. Op Schou- wen-Duiveland boden vijf mole naars nieuwsgierige bezoekers de kans om eens een kijkje achter de schermen te nemen. Bij stellingmolen Den Haas in Zie rikzee bleken vooral veel vakantie gangers daar trek in te hebben. Zo ook de familie Zomer uit Schalk haar bij Deventer. Moeder Claar- tje: „We zijn er vandaag met zijn zessen op uit getrokken speciaal voor Molendag. We zijn al in Scha- rendijke geweest en straks gaan we nog door naar Dreischor. Ik had thuis gelezen over Molendag en bedacht me dat het wel leuk zou zijn om daar ook iets mee te doen tijdens onze vakantie. De kinderen vinden het heel leuk. De wieken draaien vandaag als een dolle." De familie Zomer haakt net als een hoop andere belangstellen den aan als molenaar Peter Sim pelaar vertelt dat hij over ander halve week examen moet doen- om als molenaar aan de slag te kunnen. Met zijn 36 jaar is hij op vallend jong. Simpelaar: „In Zee land zijn de cursisten met een ge middelde leeftijd van 57 jaar zelfs jong. Ik trek dat gemiddelde wel naar beneden, maar je hebt er ook fanatieke jongens van twaalf jaar tussen die het vak willen leren." Simpelaars interesse voor molens is ontstaan doordat hij als bakker werkte en zich ging verdiepen in de authentieke wijze waarop meel wordt geproduceerd. Dat boeide hem zo dat hij besloot om Een van de redenen voor de ver zelfstandiging vormen de financi ën. Van de jaarlijkse contributie moet bijna de helft worden afge dragen aan de landelijke vereni ging, die op haar beurt ook weer een deel aan de provinciale afde- de opleiding tot vrijwillige mole naar te volgen. Na bijna twee jaar heeft hij voldoende ervaring opge daan in theorie en praktijk en is hij van plan om een theeschenke- rij te gaan runnen in Ovezande en de daarbij horende molen vrij willig en hobbymatig te onder houden. De familie van Raalten uit Zee- wolde stuitte toevallig op de open molen op de terugweg naar Flevo- lan. Vader David van Raalten luis tert aandachtig naar wat de jonge molenaar te vertellen heeft. „Heel leuk om hier eens te kunnen kij ken en dan ook nog een molenaar Je krijgt een gevoel bij hoe groot zo'n molen eigenlijk is ling afstaat. Met dat geld wordt zo wel landelijk als provinciaal geïn vesteerd in activiteiten voor de le den. Maar volgens bestuurslid Eva Bax heeft dit voor de afdeling Duive- land geen meerwaarde omdat de leeftijd van de vrouwen daar met 70 jaar ver boven het gemiddelde ligt en er dus nauwelijks of geen gebruik van die activiteiten wordt gemaakt. Bax: „Omdat we hier in een uit hoek wonen, is alles ver weg. Daarom zijn de reiskosten hoog en blijft van het contributiegeld nauwelijks iets over. Dan is het heel lastig als je bijvoorbeeld een tegen het lijf te lopen. Als je hier binnen staat, krijg je echt een ge voel bij hoe groot zoiets nu eigen lijk is. Ik vind het prachtig om te zien." Rond de middag zijn al tientallen mensen in de stellingmolen uit 1727 geweest. Molenaar Jeroen van Dijke verwacht net als in voor gaande jaren zo rond de 250 man te kunnen verwelkomen. Hij is blij met de belangstelling omdat hij veel tijd steekt in het onder houden van de molen en het ma len van tarwe. Elke week, op vrij dag en/of op zaterdag laat Jeroen in zijn vrije tijd de molen draaien en voert hij kleine onder- houdswerzaamheden uit. Groot onderhoud gebeurt door het ge meentebestuur, dat eigenaar is van het windgemaal. De familie Struijk uit Nieuwer- kerk komt niet van ver. Tijdens het boodschappen doen zag Chris tine dat de molen geopend was en besloot ze er samen met haar kinderen een bezoek aan te breng en. „Mijn schoonfamilie zit in het bakkersvak. Het leek me daarom wel eens leuk om een kijkje te ko men nemen. Het blijft interessant dat zoiets simpels als tarwe ma len door de wind tot stand komt." keer ergens een zaaltje wilt hu ren." Ook het aantrekken van nieuwe bestuurders is volgens Bax lastig omdat de communicatie met zo wel het landelijk als provinciaal orgaan veelal digitaal gebeurt en niet alle dames daarin zijn geïnte resseerd. „Als zelfstandige vereni ging wordt het op dat gebied ook een stuk eenvoudiger." Het besluit om zelfstandig verder te gaan is begin dit jaar al ge maakt tijdens een jaarvergadering waarbij een meerderheid van de stemmers hiertoe besloot. De wens werd eerder al uitgesproken door enkele leden. Europese Topmerken Outdoor Travel www.bdstore.com Middelburg Lekker draaien door steviee wind Milou (links) en Dymphena ruimen samen met andere scoutingleden de rotzooi rond de vleugelbunker op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy de Jong BURGH-HAAMSTEDE - De plastic zak jes met vuil stapelen zich langzaam op rond de vleugelbunker aan de Moolweg in Burgh-Haamstede. Zo'n tien kinderen van de scouting uit het dorp ruimden daar zaterdag de rotzooi op. Het is een tegenpres tatie voor de excursie door de Zee- peduinen die ze in maart kregen van vrijwillig boswachter Arno Zwetsloot. door Wendy de Jong door Wendy de Jong ZIERIKZEE - Vrouwen van Nu Duive- land splitst zich af van de landelijke organisatie en de provinciale afde ling van Vrouwen van Nu. Per 1 ja nuari 2016 gaat de vereniging ver der onder de naam: v.c. Samée, een samenvoeging van 'samen' en i'X„i een David van Raalten, bezoeker ^r— Bart en Erna van der Spek in Dreischor; even het maalproces controleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53