Blije rijders van Orica pieken in ploegentijdrit 36 SPORT FORMULE 1 Rosberg stapt uit schaduw Hamilton Steenhuis verslaat op weg naar RiriPrcPD criof mot rpna prnn goud de ene na de andere topjudoka DlUCIdCll gadl I11CI ICII1 C1UJJ i ttbllNA htsiiJMA Limburger wordt bij Grand Prix in Spanje elfde en valt daarmee buiten de WK-punten. Weening kon dat nadat hij het laatste restje champagne naar bin nen had geslokt, alleen maar bea men. „We hebben geen klasbak tijdrijders, maar wel jongens die allemaal supersterk zijn. Iedereen leeft daarnaast serieus naar deze tijdrit toe", zei de man uit Harke- ma in het zonnige Sanremo. De voorbereiding op de ploegen tijdrit is van een andere orde dan bij de meeste andere teams, stelde hij. „De jongens die in de buurt van Girona wonen (Weening zelf huist in Lanaken) komen regelma tig bij elkaar om dit onderdeel te trainen. Daarnaast worden we ge acht op de dinsdag voor de Giro al hier te zijn. Niet om het parkoers een beetje heen en weer te rijden. Nee, er wordt dan hard getraind op formatierijden. De Giro duurt voor mij een halve week langer." Weening ziet zich niet als tijdrit specialist. „Ook zo'n misverstand bij de anderen. Een ploegentijdrit is heel iets anders dan een tijdrit. Het is een interval kunnen rijden binnen een interval. Je rijdt maxi maal en moet dan nog eens dertig seconden zien te versnellen." Ga er maar aan staan, weet ook Brian Nygaard, de Deense com municatie-directeur van Orica. Hij heeft veel ploegen van binnen gezien en weet wat het team zo bijzonder maakt. „Het is dat ty pisch Australische om alleen ex treem gefocust te zijn op het mo ment dat je de prestatie moet leve ren. Daarbuiten moet je juist ont spannen zijn. Daarmee spaar je de energie die je nodig hebt in bij voorbeeld de ploegentijdrit." Als voorbeeld haalde hij de ge wonnen ploegentijdrit in Nice in de Tour van 2013 aan. „We had den al een rit gewonnen op Corsi ca. Maak je niet druk jongens, zei den we. Het is onze overtuiging dat je met blije mensen verder komt. Happy people work harder. Teams die renners voortdurend onder druk zetten om maar te presteren, bereiken het tegenover gestelde. Je moet toe naar een sfeer dat ze elkaar niet willen la ten zakken, in plaats van dat je baas happy wil maken." Orica-Greenedge doet dat overi gens met een behoorlijk Italiaan se getinte staf. „Het is de oude kern van Mapei", zei Nygaard over het personeel van de ploeg. „De combinatie van Australische gedrevenheid en Italiaans vak manschap werkt perfect. Italianen hebben trouwens ook diezelfde opgewekte natuur als Australiërs. Wij tolereren het niet dat renners of personeel onaardig doen tegen elkaar. Wij willen er geen kloot zakken bij hebben." Ondertussen vierde Weening in Sanremo zijn vierde ritzege in de ronde van Italië.Twee keer won hij solo (in 2011 en 2014) en twee keer met het team. BARCELONA - Het afkoelingsmo- ment duurde langer dan gebruike lijk. Met snelle tred zocht Max Ver stappen na het vallen van de fi- nishvlag zijn cabine op in de hos- pitalityruimte van Toro Rosso. Ja ke Aliker, zijn trainer, en Fabiana Valenti, de perschef, liepen aan zijn zijde om de gemoedstoestand weer enigszins in het gareel te krij gen. Maar ook na een kwartier, aan tafel met de media, stond zijn gezicht nog op oorlog. Nee, dit was niet de race van Max Verstap pen. „We hadden het niet goed voor elkaar", drukte de Limburger zich netjes uit. Een etmaal eerder bulkte het pers communiqué van Toro Rosso nog van de superlatieven. Beide rijders - Carlos Sainz was een fractie sneller dan de Nederlander - had den hun bolide naar een plekje in de derde startrij geloodst. Alleen de beide ongenaakbare Mercedes- sen, een Ferrari en een Williams deden het in de kwalificaties be ter. Toro Rosso, best of the rest. Vooral de dubbele triomf op Red Buil leidde tot een jubelstem ming. In de race werd al snel duidelijk dat de Toro Rosso-bolides over één rondje uitermate snel zijn, maar in de wedstrijd tekortko men. „En dat snap ik eigenlijk niet goed", bromde Verstappen, „want eerder dit seizoen was het juist omgekeerd." De Limburger kwam bij het do ven van de rode lampen wél goed van zijn plek, schoot zelfs Sainz voorbij en kon aanvankelijk een plekje in de top acht verdedigen. De problemen begonnen bij de eerste pitstop, die niet optimaal verliep en waarbij Verstappen twee seconden verloor. „Vanaf dat moment werd het een moeilijke race. Ik had veel bandenslijtage, vooral achter. Daardoor had ik te weinig tractie", luidde de korte, heldere analyse. Zelfs het aangaan van duels, doorgaans een van de troefkaarten van Verstappen, was een onmogelijke missie. Links en rechts vloog de concurrentie hem op het rechte stuk voorbij. „Voor de schijn verander je even van richting om een beetje af te schrik ken, maar het had eigenlijk weinig zin me te verweren." De start, zo gaf Verstappen aan, was uiteindelijk het enige positie ve van een verloren middag. Of is het maken van fouten op zijn minst nog leerzaam? „Nou, we De Duitse Formule i-coureur Ni co Rosberg kroop gisteren op het Circuit de Catalunya eindelijk eens uit de schaduw van zijn En gelse teamgenoot Lewis Hamil ton. De coureur van Mercedes startte vanaf pole position en reed soeverein naar zijn eerste overwinning van dit seizoen. „Ein delijk had ik weer eens een goede start en dat heeft even geduurd", aldus de 29-jarige zoon van oud-wereldkampioen Keke Ros berg. Hij moest dit seizoen stee vast Hamilton voor zich dulden. De Duitser zei niets veranderd te hebben aan zijn rijstijl en voorbe reiding. „Maar eindelijk is alles eens op zijn plaats gevallen." hebben wel genoeg om te analyse ren." Dat de Renault-motor niet opti maal is, dat weet de hele Formule i-wereld. Ook dit keer moest Ver stappen op een gegeven moment de knoppen bijstellen om verdere problemen te voorkomen. „Maar dat de auto niet goed liep en we ook geen goede strategie hadden, zijn zaken waar we van kunnen le ren en die we moeten verbeteren." Tactisch koos Toro Rosso - zoals bijna altijd - voor een verschillen de aanpak, waarbij Verstappen de pech had het in de slotfase te moe ten doen met de hardere, minder snelle banden. Dat de Limburger zich in die fase verremde en daar door zijn rubber ruïneerde, wilde ook niet helpen. „Bij het voorbij la ten van Bottas en Raikkönen blok keerde ik mijn banden en daar werden ze niet beter van. Maar ik kon Carlos (Sainz) sowieso niet achter me houden." Dat daarmee plek tien en ook één WK-puntje verloren ging, kon de zeventienjarige weinig boeien. Al was er nog even discussie omdat Sainz en Kvyat het in de slotronde met elkaar aan de stok kregen. De wedstrijdleiding stelde een onder zoek in, dat uiteindelijk niet tot sancties leidde. „Het is een WK-punt, maar die tiende plaats was niet de plek die ik vooraf graag had gewild. Ik had echt ge dacht dat hier meer mogelijk was." Restte het vooruitblikken naar Mo naco, het listige stratencircuit waar Verstappen over twee weken zijn vuurdoop beleeft. „Daar kijk ik wel naar uit. Ik heb het circuit al in de simulator verkend en ga dat deze week weer doen. Een voor deel is in elk geval dat de concur renten er daar niet zo makkelijk voorbij zullen komen. Het moet echt beter kunnen, want we we ten dat het chassis van de Toro Rosso goed is." Een positieve slotconclusie, maar de lichaamstaal van Verstappen werkte nog niet mee. Steenhuis versloeg de gelouterde Japanse in de eindstrijd op wa- za-ari. Ogata won in het verleden al eens zilver en brons op een WK. Op weg naar de eindstrijd van de klasse tot 78 kilo rekende Steenhuis ook al af met de Britse Emma Gibbons en Duitse Kerstin Thiele, beiden in het bezit van een zilveren olympische medaille. In de kwartfinale versloeg ze Marhinde Verkerk, de wereld kampioen van 2009 uit Rotter dam. Steenhuis was niet de enige Ne derlandse judoka die indruk maakte in Bakoe, waar binnen kort ook het EK als onderdeel van de Europese Spelen worden ge houden. De Nederlandse ploeg verliet de hoofdstad van Azer beidzjan met een gouden, drie zil veren en een bronzen plak. Roy Meyer was dicht bij goud in de zwaarste gewichtsklasse. Hij verloor de finale tegen de Hon gaar Barna Bor pas in de golden score, de extra tijd in het judo. Noël van 't End won eveneens zil ver in de klasse -90 kilo. Kim Pol ling sierde haar rentree op met een zilveren medaille in de klasse - 70 kilo. Brons was er voor Anicka van Em- den in de klasse -63 kilo. Zij niet, maar Ronald Vetter wel. Het drama bij het EK in Praag zet te de meerkampbondscoach aan het denken. Na het NK waarop ze ze zich verstapte, was de uit komst van een mri-scan dat ze naar Praag mocht. Daar zag Vetter al op de 60 horden dat er iets mis was. Meteen adviseerde hij haar te stoppen, maar Broersen wilde door en raakte geblesseerd bij het hoogspringen. Er scheurde welis waar niets af, maar de vraag wat er had kunnen gebeuren, bleef maar door zijn hoofd spoken. „Dat leeft misschien meer bij mij dan bij Nadine, maar ik ben dan ook haar trainer", aldus Vetter. „Ik ben verantwoordelijk voor haar traject. Ik moet m'n voet dwarszetten als het moet. Een klo- tetaak, maar elke fout kan er nu een zijn met heel grote gevolgen." Er staat immers nogal wat op het spel de komende tijd. Te begin nen eind deze maand met de pres tigieuze Hypo-meeting in Götzis. Broersen hoopt zich er te nomine ren voor de Spelen in Rio en noemt het tegelijkertijd een test richting het WK in Peking, eind augustus. „Maar ook Götzis blijft op zichzelf een mooie wedstrijd," aldus Broersen. „Sta ik daar, dan wil ik ook scoren." Dat laatste valt nog te bezien, laat Vetter doorschemeren. „Nadine Ik ben verantwoordelijk voor haar traject. Ik moet m'n voet dwarszetten Verloren middag voor Verstappen door Ad Pertijs GENUA - En weer spoot Orica- Greenedge de champagne vrolijk in het rond. Met Pieter Weening voorop. Voor het tweede jaar op rij won het Australische team de ope ningsploegentijdrit van de Giro. De concurrentie weet het inmiddels: de teamtimetrial zit in het DNA van de ploeg. door Ivo Op den Camp BAKOE - Judoka Guusje Steenhuis vierde gisteren het mooiste succes uit haar loopbaan. Ze won voor het eerst een Grand Slam door in Ba koe in de finale Akari Ogata te ver slaan. door Arjan Schouten LISSE - Haar tranen gingen vanuit Praag de wereld over. Een trainings stage in Zuid-Afrika werkte helend. Terug in Nederland was er weer die stralende lach bij Nadine Broer- sen na haar geslaagde rentree bij de Ter Specke Bokaal. Met twee verlepte roze tulpjes vierde ze za terdag haar zege op de 100 meter horden. Een wedstrijdje van niks, maar haar enkel hield het feilloos. „Ik voel eigenlijk niks meer", jubel de ze op de Lissense piste. „De pijn is er niet meer. Ook geen angst. Ik denk er niet eens meer over na." Ronald Vetter IWJ l'ji ■7 fcssa.. Het winnende team, met rozetruidrager Simon Gerrans in het midden. foto Claudio Peri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36