Lieve Moisander zal vanaf nu wel wat gemener moeten worden 22 Tekortkomend NAC is veroordeeld tot de nacompetitie 34 SPORT EREDIVISIE Memphis Depay was in het duel met Heracles Almelo (2-0-overwinning) even begeesterd als altijd. „Harder, gemener ook. Ik zal wel moeten." Het afscheid was spe ciaal geweest. Zijn begin maart ge boren dochter Stella zat op de tri bune, zijn moeder was ingevlo gen. Ze mocht - meer onwille van Moederdag, dan vanwege zijn af scheid - vooraf aan de wedstrijd tegen Cambuur Leeuwarden (3-0) mee het veld op. „Het was alle maal erg emotioneel. Ze heeft een zwaar jaar gehad, is ernstig ziek geweest. De dag was al met al heel speciaal, ik had in het begin moeite me op de wedstrijd te con centreren." Dat maakte feitelijk ook niks uit. Het gaat al een tijdje nergens meer om voor Ajax, voor Moisan der. Hoewel. Moisander: „Voor een verdediger is er altijd iets meer. Je wilt de nul houden. Dat je in de minst gepasseerde verde diging speelde, is wel degelijk van belang voor een verdediger." Daar staat hij graag. In het hart van de verdediging. In het middel punt van de belangstelling ver keert hij liever niet. Dan wordt hij weer die verlegen, bescheiden Fin. Er waren niettemin bloemen, een borstbeeld, mooie woorden van trainer Frank de Boer, die hem 'een heel speciaal persoon' en 'een geweldig mens' noemde. Zijn laatste wedstrijd in de Arena was er één zoals vele andere, Moi sander - de man die het aanvoer derschap op zijn eigen wijze in vulde, zonder veel uiterlijk ver toon - trachtte onzichtbaar te blij ven. Zijn man simpelweg uit te schakelen. Tuurlijk, altijd wil hij ook naar voren. Opbouwen, in schuiven. In de diepte passen, met dat typische linkerbeen, al tijd een halve meter achter zijn rechter. Van een afstandje zag hij Ajax na rust via de Denen Viktor Fischer (2x) en Lasse Schone - als nog afstand nemen van Cambuur. Leuk was de laatste wedstrijd in de Arena echter niet. Moisander: „Het was om meerde re redenen een zware tweede sei zoenshelft. Mijn moeder was ziek, sportief was het niet top. De ze selectie is heel erg jong. De trai ner zal goed weten wat hij vol gend jaar wil, maar ik zou er meer ervaring bij halen." „Ik zat vaak op de bank, vanwege de transfer. We hadden moeite de juiste tactiek te vinden, die goed uit te voeren. Het liep niet. Ik ben dan een moeilijk persoon om mee te leven. Al heeft de geboorte van mijn dochter me wel geleerd te relativeren." Moisander, opgeleid bij TPS Tur ku, kwam in 2004 naar Ajax, met zijn broer Henrik. Drie seizoenen speelde hij in de jeugdopleiding, van een doorbraak kwam het des tijds niet. Via FC Zwolle en AZ - waar hij in 2009 landskampioen mee werd - haalde hij alsnog zijn doelen. Italië was altijd al zijn fa voriete land. Liefst was hij er in 2012 rechtstreeks heen gegaan. Maar toen Ajax interesse toonde, koos hij alsnog voor een terug keer in Amsterdam. „Sinds ik als kind Jari Litmanen met Ajax de Champions League zag winnen, wist ik dat het voor een Fins jo chie mogelijk was bij deze club te slagen." EINDHOVEN - Technisch manager Marcel Brands van PSV zei het vrijdagavond al. „Memphis niet la ten spelen tegen Heracles?" Hij keek de verslaggever aan alsof hij net had gevraagd of Lionel Messi in beeld is bij PSV. „Natuurlijk staat Memphis gewoon aan de af trap. Anders zal ik of Phillip Cocu hem moeten vastbinden en daar hebben we weinig trek in", zei Brands met een schaterlach. Het zal je als speler maar gebeu ren. Vlak voor de afronding van een mega-transfer van 31 miljoen euro zitten en dan in de laatste thuiswedstrijd van het seizoen een kwetsuur oplopen. De eer zucht van de clubleiding én De pay zelf verlamden die angsten voor ze er waren. De 21-jarige vedette stond giste ren dus gewoon vanaf het begin- signaal op het veld tegen de Alme- loërs. Sportiviteit en eerzucht gin gen boven het risico dat de enor me klapper in rook zou kunnen opgaan voor de medische keuring van Manchester United. Depay wil topscorer van Nederland wor den en legde daarvoor gisteren de basis. Goal 22 van het seizoen was na een prachtige vrije trap al in de eerste helft een feit. De aan staande Premier League-speler leek totaal niet gehinderd door of bezig met zijn droomtransfer. In de tweede helft was hij ouder wets nukkig omdat goal 23 te lang uitbleef. Vlak na de klutstreffer na een schot van Jetro Willems mokte hij tegen scheidsrechter Ed Janssen. Hoe hij het in zijn hoofd kon halen om hem even daarvoor geen vrije trap te geven? Depay bleef maar discussiëren met Janssen, was chagrijnig en wilde per se nog een keer scoren. Die gedrevenheid maakt hem bij zonder en is ook de ware reden achter zijn opmars van de afgelo pen jaren. Natuurlijk is de aanval ler een individualist die af en toe zelfs irritatie op de tribune op roept. De manier waarop hij voor zijn vak leeft en de enorme wil om te slagen, roepen tegelijkertijd ook veel bewondering op. De begeestering heeft Depay ge bracht waar hij nu is. De door PSV opgeleide international ver laat de eredivisie als topscorer en meest dreigende speler van het seizoen in de Nederlandse compe titie. Een voetballer waar zeker nog veel aan te verbeteren valt bij omschakelmomenten en die een fors hoger moyenne kan halen. Het afscheid van gisteren riep bij de doorgaans onverstoorbare PSV' er toch emoties op. Supporters be dankten hem met spandoeken voor alle goals en trouw aan de club. Depay ging vorig jaar niet weg omdat hij met PSV kam- Een zinderende middag waarin het gebonk van het hart tot in de strot te voelen was, is uitgelopen op een intense teleurstelling. NAC verliest met 3-2 van AZ en is veroordeeld tot de nacompetitie tegen degradatie. Als Robert Maaskant achter de lange tafel in de perskamer van AZ plaatsneemt achter één van de drie microfoons, verpakt hij de si tuatie van NAC haarfijn in een paar zinnen. „We hebben een goe de wedstrijd gespeeld, maar dat was niet voldoende", opent de trainer van NAC. Daar zijn twee redenen voor, vervolgt hij. „Eén: we geven te makkelijk goals weg. Twee afstandsschoten en een hoekschop die niet goed verde digd wordt. Twee: we benutten de kansen niet. We krijgen tenmin ste twee enorme kansen waar we niks mee doen." „De logische consequentie is dat je de nacompetitie moet spelen", meent Maaskant. „Maar deze ploeg heeft dusdanig veel kwali teit dat we met vertrouwen die vier wedstrijden gaan spelen. Wij zijn de favoriet. Als je vandaag te gen een ploeg uit de eerste divisie speelt, win je met 0-2." Deze ploeg is mentaal sterk genoeg om zich te herpakken Want bij de eerste treffer gaat Jel- le ten Rouwelaar niet vrijuit, vin den trainer en medespelers. Het schot van Steven Berghuis na twaalf minuten in de korte hoek is in hun optiek houdbaar. „En de laatste goal was wel van erg ver", doelt Maaskant op de knal van Aron Jóhannsson een minuut voor tijd. Het vervelende voor Ten Rouwe laar is dat zijn puike reflexen en goede reddingen steeds meer over schaduwd worden door halve en hele fouten. Het beeld ontstaat daardoor dat de doelman de club alleen maar punten kost. Met het stoppen van Gabor Babos (hij gaat na dit seizoen bij amateur club Halsteren keepen) gaat NAC op zoek naar een goalie die vol gend seizoen de concurrentie met Ten Rouwelaar aan moet gaan. Voorin zijn de zorgen van meer structurele aard. „Als we zo vaak nalaten om een wedstrijd te be slissen, is dat geen toeval meer", vindt Demy de Zeeuw. „Dan is dat een gebrek aan kwaliteit." De middenvelder haalt specifiek het moment na een uur spelen aan bij een 1-2-stand. Na een prachtige counter via De Zeeuw en Adnane Tighadouini, faalt Fer nandez oog in oog met Esteban. Even later ziet Jeffrey Sarpong teamgenoot Tighadouini volledig over het hoofd. Dat leidt tot een pittige reprimande van de club topscorer richting Sarpong, direct na het laatste fluitsignaal. Diezelfde Sarpong brengt NAC na ruim een half uur op 1-1. Een lis tig balletje van Mats Seuntjens, net na rust uitgevallen met een kuitbeenblessure, stelt hem in staat hard uit te halen in de korte hoek. Vier minuten later plaatst Tighadouini de bal uit een corner secuur in de hoek. Het is niet voldoende voor een ontsnapping, omdat Excelsior een punt ophaalt bij FC Utrecht en de achterstand een wedstrijd voor het einde van de competitie nu vier punten bedraagt. „Deze ploeg is mentaal sterk genoeg om zich te herpakken en de nacompe titie winnend af te sluiten", be sluit Maaskant. Eerzucht door Edward Swier AMSTERDAM - In het AZ-shirt nog zei hij nooit terug te keren bij Ajax, want dat zag hij absoluut niet zit ten. Gisteren nam Niklas Moisan der echter, in zijn bagage alsnog drie seizoenen in het Amsterdams rood-wit, in tranen afscheid van de Arena. De Fin (29) vertrekt deze zomer naar Sampdoria. In Italië, het walhalla voor een verdediger, zal de 'lieve jongen' misschien toch wat meer een schopper moeten worden. Al is het maar de vraag of het in hem zit. door Rik Elfrink Het doelpunt van Memphis Depay te gen Heracles Almelo betekende al weer zijn 22e competitietreffer van het seizoen. Hij gaat daarmee aan kop in het topscorersklassement. Niklas Moisander stapt hand in hand met zijn moeder voor de laatste keer dit seizoen het veld in de Arena op. foto Stanley Gontha/ANP door Yadran Blanco ALKMAAR - Met de handen op de knieën en het hoofd voorover gebo gen in een kromme houding laten sommige NAC-spelers de neder laag op zich inwerken. Anderen zit ten op hun hurken of liggen in het gras en staren in het oneindige niets voor zich uit. Een enkeling veegt met zijn shirt het snot van zijn gezicht. Robert Maaskant Trainer Robert Maaskant en mid denvelder Demy de Zeeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34