Arrogante man stapt maar niet uit schac uw Geniepige thriller DIZZIE 27 Amanda Prowse spreekt lezers toe Nominaties voor Gouden Strop Achter de schermen bij de Libris Literatuurprijs Frank van Luijn is eind 30 en meent dat het leven weinig gehei men meer voor hem heeft. Hij heeft genoeg aan zichzelf ook. Een partner zou maar lastig zijn. Stephan Enter, die hem als ik-ver- teller opvoert in de roman Com passie, schrijft: 'De laatste tijd ben ik in gezelschap zwijgzaam, om dat ik me steeds vaker verveel en anderen onontwikkeld en oninte ressant vind'. Zo'n man. Hoezo arrogant? Bij vrouwen ligt hij goed en ook dat vindt hij eerder vanzelfspre kend dan plezierig. Met een flink aantal van zijn ex-en heeft hij nog contact en moeiteloos doet hij nieu we contacten op. Verliefd? Liefde? Uit wel ke eeuwen stammen die woorden? Leve de vrijblij vendheid. Het is dan ook puur uit nieuwsgierigheid dat hij zich maar eens waagt aan de jongste trend: daten via internet. Ook hier heeft hij veel succes. Of zoals hij zegt: 'Ik steek zonder veel aarzeling mijn hand in de snoep- pot'. Het boek is dan nog maar tien bladzijden oud. Als le zer hoop en smeek je dan al dat deze praalhans snel een teleurstelling oploopt. En dat gebeurt. Ze heet Jessica. Met een half- Duitse achtergrond, zodat ze een accent heeft. „Ik ben een lewens- kunstenaar", zegt ze tegen Van Luijn. Inmiddels is er iets met zijn hart gebeurd. Had hij bij de verschil lende vrouwen op de datingsite nog bezwaren tegen accenten en andere ongemakken in zijn ogen, Jessica maakt iets bij hem los. Tot hij hoort dat ze nog nooit een vriendje heeft gehad. Hij vond haar foto online al zo intrigerend en in levende lijve is ze nog leu ker en aparter. Wat zou hier toch aan de hand zijn? Het moet hier maar niet worden verraden. Laat ik het erop houden dat hij bij haar 'op een onoverko melijkheid stuit', zoals de achterflap zo mooi neutraal meldt. Van Luijn raakt niet van haar los, maar kan zich ook niet over de onoverkomelijkheid heen zetten. Zij een zaam, hij eenzaam. Maar Van Luijn kan niet uit zijn schaduw stappen. In Compassie probeert de auteur zijn pen op thema's als hooghartig heid, geluk en het indi vidualisme van deze tijd. Niet zo goed als in zijn vorige boek Grip, maar Stephan Enter is een literaire vakman pur sang. Gemiddeld eens per kwartaal, als het niet vaker is, wordt een boek tot 'de thriller van het jaar' uitge roepen. Cijfermatig heeft Paula Hawkins tot nu toe de beste kan sen eind december met het defini tieve predikaat naar huis te gaan. Haar thriller Het meisje in de trein, een debuut, haalde tegelijkertijd in de VS en in Engeland de eerste plaats van de bestsellerlijsten. DreamWorks heeft de filmrech ten gekocht. Het meisje in de trein is dan ook een van meest geniepige thrillers van de laatste tijd. De lezer wordt telkens opnieuw op een dwaal spoor gezet. Steeds wanneer je denkt te weten hoe het zit, zet Hawkins alles weer op losse schroeven. Het begint zo eenvoudig, maar al snel wordt duidelijk dat juist die eenvoud bedriegt. Rachel is een jonge forens. Elke dag zit ze in een gammele boemeltrein die da gelijks stopt ter hoogte van een rij van vier huizen. Steeds ziet ze een jong stel in het ene hoekhuis. Ze gaat zelfs zo ver de man en vrouw namen te geven. Dan blijkt dat ze zelf ooit in het andere hoekhuis heeft gewoond. En dat haar ex-partner daar nog steeds woont met zijn nieuwe vriendin. Vervolgens verdwijnt een van de vrouwen. Meer mag hier niet verraden wor den. Behalve dan dat Paula Haw kins erin slaagt een geniaal spel te spelen met Rachel als een onbe trouwbare verteller. Is ze de da der? Is ze wel goed bij haar hoofd? Is ze slechts een ongelukkige fac tor in een morbide spel? Qua stijl en karaktertekening is het boek wat vlak, maar qua span ning een heuse klassieker. MAANDAG 11 MEI 2015 VIDEOBOOSCHAP Speciaal voor haar Nederlandse lezers nam de Engelse bestsellerauteur Amanda Prowse een videoboodschap op. Die staat op Dizzie.nl. Veel van haar romans zijn al vertaald. Onlangs verscheen het de buut Haar naam is Poppy Day in vertaling. JO CLAES SPANNEND De mythe van Methusalem van Jo Claes, over een bijzondere ontdekking en de zelfmoorden daarna, is genomineerd voor de Gouden Strop. Lees op Dizzie.nl meer over deze prijs voor oorspronkelijk Nederlandstalige thrillers. BLOG De winnaar van de Libris Literatuurprijs 2015 wordt vandaag bekend. De prijs gaat naar de beste oorspronkelijk Neder landstalige literaire roman van het afgelo pen jaar. Recensent Theo Hakkert is bij de uitreiking. Volg zijn blog op Dizzie.nl VAN EIGEN BODEM door Theo Hakkert Compassie Stephan Enter 154 blz. Van Oorschot 17,50 euro Bespreek dit boek zelf op Dizzie.nl DEBUUT door Theo Hakkert Paula Hawkins - Het meisje in de trein. Vertaling Miebeth van Horn. 358 blz. A.W. Bruna, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27