'Wat een muzikale kwaliteit, ik kreeg er koude rillingen van' Werk Toos van Holstein geëxposeerd in Venetië In één dag film leren maken in Vlissingen 22 ZEELAND Mamilla samen met Uriah Heep in Gebouw-T Bluesfestival Kwa dendamme trekt in ternationale bands en publiek, maar was ook weer een feestje voor de regio KWADENDAMME - Ze mogen dan wel helemaal uit Groot-Brittan- nië, Ierland, Canada of de Verenig de Staten komen, de artiesten die afgelopen vrijdag en zaterdag in een tent in Kwadendamme voor 1200 man stonden te spelen, krij gen het niet cadeau. „Ze moeten zweten. We boeken geen bands die zomaar een lijstje nummers spelen. Nee, het is echt werken, maar als je het publiek meekrijgt, dan heb je ook het waanzinnigste publiek dat je kunt wensen." De bands die afgelopen weekend op het 23ste bluesfestival stonden, is dat gelukt, zegt Kees Wielema- ker. Ook voor hem en mede-orga nisator Peter Kempe was het weer 'zwaar werken' om de juiste bands te boeken. „Straks moeten we weer aan de bak voor volgend jaar. Binnenkort gaan we twee we ken naar Ierland en in oktober gaan we in Amerika bands bekij ken. Alles wat we boeken, willen we live hebben zien spelen." Ook dit jaar stelde niemand te leur, zegt Wielemaker. „Van de Nick Moss Band hadden we hoge verwachtingen, die zijn helemaal waar gemaakt." Ook het aanslui tende optreden van King King en de show van Guy Forsyth noem de de organisator 'hoogtepunten'. Het festival was al weken uitver kocht en is ook in het buitenland al aardig bekend. „Een man uit Os lo komt al drie jaar. Hij vindt het festival zo geweldig dat hij zijn vriendin op het podium ten hu welijk heeft gevraagd." Al maanden uitverkocht fes tival blijft met 1200 bezoe kers bewust 'klein' om het sfeertje vast te houden Negen jonge musici, ge middelde leeftijd 24, 25 jaar, zorgden dit weekend voor concer ten van hoge kwaliteit. Deze mu sici durven het aan om het pu bliek nu eens geen Music for the Millions voor te schotelen. Zij ne men hun vak uiterst serieus en doen geen concessies. Zij leven voor de muziek en geloven in hun missie. Een week lang samen optrekken levert een grote saam horigheid op. En dat eensgezinde gevoel is duidelijk hoorbaar in de interpretaties. De tweede editie van het Scaldis Festival 2015 werd gekenmerkt door enkele muzikale uitstappen naar Den Overkant en optredens in Zeeuws-Vlaanderen. De ge boortestreek van artistiek leider Mathieu van Bellen werd dus goed bedeeld, maar de expansie drift om in heel Zeeland op te tre den is duidelijk en ook optreden in Vlaanderen is toekomstmu ziek. Kan dit? Ja, dit kan, want de kwaliteit is hoog. De musici heb ben stuk voor stuk een Europees niveau en de meesten zullen in de toekomst hoge toppen sche ren. Bovendien hebben ze geen kapsones en zijn gelukkig als de muziek overkomt en het publiek tevreden is. Dit Scaldis Kamermu ziekfestival verdient provinciale- en gemeentelijke financiële steun. In Oostburg en in Zaamslag tra den alle negen musici op. The Busch Ensemble (Mathieu van Bellen, Omri en Ori Epstein) en altviolist Daniel Palmizio speel den het Pianokwartet in g KV478 van Mozart. Een zeer vocaal ge schreven compositie met een bij zonder karakter, expressief en vol contrasten. Het werk werd stijlvol en met dynamiek gebracht, de in terpretatie klonk verfijnd. De Se renade voor strijktrio van Von Do- hnanyi vol lyriek, afwisseling en Hongaarse invloeden, klonk pit tig. De variaties waren een prima gelegenheid voor de musici om De musici hebben stuk voor stuk een hoog niveau en de meesten zullen hoge top pen scheren hun technisch kunnen te demon streren. Het Mirovia Kwartet speelde met Nicolas van Poucke het bekende Pianokwintet van Schumann, een vol romantische en vrij stevige uitvoering. De da mes van Mirovia speelden ro buust en vooral het tweede deel overtuigde ten volle. Het programma in Zaamslag draaide rond de Kreutzer Sonate, het werk van Beethoven dat door Tolstoi werd beschreven in zijn gelijknamige roman en dat boek inspireerde Janacek dan weer tot het componeren van een strijk kwartet. Van Poucke en Van Bel len vertolkten de Beethoven sona te fenomenaal. Dit zijn musici die elkaar respecteren, ze geven el kaar energie. Ze eisen geen solo- rol op. „Geweldig", zuchtte een toehoorder. „Ik kreeg er koude ril lingen van." Mirovia moest even op gang komen in Janacek, maar daarna spatte de passie en de hartstocht er van af. Het Andanti no van het 3de Pianotrio van Brahms klonk warm en dansant en het werk werd vurig en roman tisch afgesloten. Het slotconcert in Terneuzen werd door zes musici verzorgd. Het Duo voor viool en altviool van Mozart werd spits en speels gebracht en de Sonate 4handig van Mozart liet een goede afwisse ling van virtuositeit en gevoelig spel horen. Het vurige slotdeel was duivels moeilijk en klonk overrompelend. Verrassing van de dag was het gezamenlijk optre den van Mathieu en Maria Mil- stein, beiden genomineerd voor de Grachtenfestivalprijs 2015. In het duo van Prokofiev kwamen schitterend samenspel en de mu zikale tegenstellingen fenomenaal uit. Het laatste werk: 3de Piano kwartet van Brahms kreeg een mooie spanningsboog en was een meeslepend besluit van een hoog staand festival. Mathieu van Bellen was tevreden. Hij verzekerde dat er absoluut een derde editie komt. „Met deze topmusici kan ik alle kanten op. Volgend jaar misschien een grens overschrijdend festival." Aanleiding voor de expositie van Van Holstein is haar tentoonstel ling Odyssee over de Griekse held Odysseus. Deze was vorig jaar te zien in Fort Rammekens bij Rit- them, als aanvulling op de rock opera O die Zee. Een Italiaanse ten toonstellingscurator nodigde haar vervolgens uit voor een expositie in Venetië. De tentoonstelling wordt gehou den in San Lorenzo, een oud com plex waar ook het kunstpaviljoen van de staat Mexico is gevestigd tijdens de Biënnale. Van Holstein heeft het thema van Odysseus als heldhaftig hoofdpersoon uitge diept door deze te combineren met een heldin: het avontuurlijke meisje uit Alice in Wonderland. Ze heeft in dat kader een aantal nieu we schilderijen en beelden ge maakt. Van Holstein exposeerde al vaker in Venetië. Bijzonder is dat in de eilandenstad alle beelden en schil derijen te voet en over water moe ten worden getransporteerd. BERGEN OP ZOOM - Net als in 2013 treedt de legendarische Britse rockband Uriah Heep vrijdag 15 mei op in Gebouw-T in Bergen op Zoom. In het voorprogramma staat de Zeeuwse band Mamilla. Uriah Heep verzorgt een concert met zowel oud werk als materiaal van het jongste studioalbum Out sider. De band bestaat sinds 1970. Anno 2015 heeft Uriah Heep Dave Rimmer als vaste bassist ingelijfd als vervanger van de inmiddels overleden Trevor Bolder. Zanger Bernie Shaw, die in 2013 tijdelijk werd vervangen door John Law- ton, is terug. Aanvang: 21.00 uur. De Machinefabriek verandert de ze dag in een fdmset. Het gehele gebouw en het buitenterrein wor den daarbij gebruikt. De bekende storybo ardtekenaar Raimond van Soest uit Goes schrijft vooraf een script dat de basis vormt voor de opna medag, die 's avonds een comple te film moet opleveren. Deelnemers kunnen kiezen uit twee groepen: Cast of Crew. De groep Cast bestaat uit onder ande ren acteurs, actrices, figuranten en stunters. Zij worden begeleid door actrice Escha Tanihatu. De groep Crew krijgt uitleg en bege leiding op het gebied van camera, licht en geluid door Rieks Soepen berg. Filmstarz Filmfabriek is een initia tief van Stichting Cavak en Scoop/Zeeuwse Bibliotheek. Artiest moet RECENSIE door Jeanette Vergouwen Nicolas van Poucke en Omri Epstein speelden Mozart vierhandig in Porgy en Bess Terneuzen. foto Camiie Schelstraete door Joeri Wisse Scaldis Kamermuziekfestival 2015 Werken van Mozart, Beethoven, Brahms, Schumann, Janacek, Von Doh- nanyi en Prokofiev. Door Mirovia Kwartet, The Busch Ensemble, Nicolas van Poucke en Daniel Palmizio. Ge hoord vrijdag in het Ledeltheater Oostburg, zaterdag Het Podium Zaam slag en zondag Porgy en Bess Terneu zen. MIDDELBURG - Kunstenaar Toos van Holstein uit Middelburg exposeert van 15 mei tot 15 juni in Venetië. In de Italiaanse stad wordt momen teel de Biënnale gehouden, de toonaangevende internationale kunstmanifestatie. VLISSINGEN - De Machinefabriek in Vlissingen verandert zaterdag 6 juni in een Filmfabriek. Belangstel lenden kunnen ervaren hoe het is om een film te maken en deelne men aan een inspirerende en leer zame dag. Deelname aan de dag kost vijftien eu ro, inclusief maaltijden. Belangstellenden kunnen zich aanmel den via www.cavak.nl/filmfabriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22