Érii bti store Southpark Festival is niet meer gratis Vlissingse ondernemers vieren het modeleven 20 WALCHEREN YILDIRIM BEYAZIT MOSKEE De Yildirim Beyazit moskee Middelburg is na acht jaar klaar. Zaterdag was de officiële opening. Tegenlicht Meet Up over robots in De Spot in vvmiuuLiUVi ivuiui Europese Topmerken Eg. Lowa I Meindl I Hanwag I Grisport Outdoor Travel www.bdstore.com Middelburg Op zaterdag is traditiegetrouw een muziekfestival. Op zondag wordt in het park de Southpark Zomermarkt gehouden, met meer dan honderd kramen en een kleedjesmarkt. Zeeuws theaterta lent, Kinderdiscotent en dans- en sportactiviteiten zijn er beide da gen. Omdat het die zondag vader dag is, is er ook een vaderdag- lunch. Tegenover deze uitbreiding staat dat het festival op zaterdag niet meer gratis is. Bezoekers van to jaar en ouder moeten 2,50 euro be talen; daarvoor krijgen ze ook twee munten voor een drankje aan de bar. Kinderen tot 10 jaar mogen wel nog steeds gratis bin nen. De organisatie wilde nooit entree geld vragen, maar ziet zich nu toch genoodzaakt dat te doen. De ze stap kondigde zich vorig jaar al aan. Toen halveerde de provincie de subsidie voor Stichting South- MUZIEKPROGRAMMA park Events, en dit jaar geeft de provincie niets meer. Ook uit het bedrijfsleven komt minder spon sorgeld. Boekingskantoren van ar tiesten hadden ook al geadviseerd entree re vragen. „Als we met Southpark verder wil len, zal het wel moeten, ben ik bang", zei mede-organisator Rens van Goudswaard vorig jaar. „Maar dan verlaten we de doelstelling van Southpark: een laagdrempelig en multicultureel evenement voor mensen uit de buurt. Want dat is het eigenlijk: een uit de klui ten gewassen wijkfeest. Als men sen moeten betalen voor de toe gang, is het geen wijkfeest meer. En ik vrees dat we dan echt bezoe kers zullen missen." Toch is de stap nu gezet. South park Festival wordt volledig door vrijwilligers georganiseerd, ver klaart voorzitter Sander pelikaan van Stichting Southpark Events. Om het festival te behouden, moet nu toch een kleine bijdrage worden gevraagd van de bezoe kers. Southpark Festival moet en tree heffen door dalende subsidies, maar breidt ook uit tot tweedaags festival. MIDDELBURG - „Mooi!" Een ander oordeel is niet te horen van de mensen die zaterdag de nieuwe Yildirim Beyazit Moskee van bin nen hebben gezien. Nadat de nieuwsgierigheid is bevredigd, overheerst de bewondering. De Turkse gemeenschap opende zaterdag officieel de nieuwe mos kee aan de rand van Middelburg. Acht jaar is er aan gewerkt. Als de bouw wordt aangekondigd, trekt in 2006 een stoet rechts-ex- tremisten van het station naar de Stromenweg om te protesteren te gen de komst van de eerste mina ret in Zeeland. Het contrast met de vreugdevolle en harmonieuze opening kan niet groter zijn. Veel niet-Turkse belangstellenden luisteren geduldig naar toespra ken in het Nederlands en Turks, nemen samen met leden van de Turkse gemeenschap een kijkje binnen en schuiven gezamenlijk aan tafel voor een maaltijd. „We wonen vijfhonderd meter verderop en wilden altijd al graag eens binnen kijken", vertellen de buurvrouwen Kousemaker en Adam. „Van buiten is hij vooral 's avonds heel mooi, als de koepel is verlicht. Toen we hoorden dat de moskee hier zou komen, waren we wel benieuwd: wat wordt het, wat merken we ervan? Hangjonge ren? Nou, niks merken we ervan." De opening is een gezamenlijke inspanning van vertegenwoordi gers van alle grote religies - islam, jodendom en christendom -, bij gestaan door twee wereldlijke lei ders: burgemeester Harald Berg- mann en de Turkse ambassadeur in Nederland, Sadik Arslan. Allen onderstrepen het belang van tolerantie, samenwerken, sa menleven. Dominee Ewoud van der Linden van de Protestantse Gemeente in Oost-Souburg - die al twintig jaar nauwe contacten onderhoudt met de Turkse ge meenschap - zegt dat 'juist in een tijd waarin wereldwijd de span ningen oplopen, beide religies sa men kunnen zoeken naar manie ren om menswaardig samen te le ven'. Piet de Bruin van het wijk team 't Zand/Stromenwijk bena drukt de verbondenheid met de wijk en de stad. „Dilek Gül was lid van het wijkteam. Gül bete kent roos. Het symbool voor Mo hammed is een roos. En laat Mid delburg nu een Rozenstad zijn. De naam Yildirim Beyazit is wat ingewikkeld. Misschien kunnen we van Rozenmoskee spreken?" Hij oogst unaniem applaus. Tarik is trots. „Het heeft een tijd geduurd, maar we kunnen iets moois laten zien. Het is fijn dat er zo veel mensen zijn die zich inte resseren voor onze moskee. Maar het gaat uiteindelijk niet om het gebouw. Het gaat om de mensen en om het contact dat we hebben. De moskee is er voor gebed én ontmoeting." De Sint Jacobskerk stroomde vol met bezoekers. Zij konden onder meer drie modeshows bekijken, inclusief gewone mode, bruids mode en sportmode. Het evenement was opgezet door de Vlissingse Ondernemers Cen trale (VOC), het ondernemers fonds voor de binnenstad en de boulevards. De VOC heeft als doel Vlissingen te promoten als winkelstad. Volgens Kirsten Eckhardt van Mrs Marcos was het evenement meer dan geslaagd. Niet alleen vanwege de goede belangstelling van het publiek, maar ook doordat de on dernemers elkaar door dit evene ment nog beter weten te vinden. „Dat is wel een grote winst. Dat we met elkaar samenwerken om te laten zien wat Vlissingen alle maal wél heeft." Door de goede reacties op deze eerste editie is het zeker de bedoe ling om het Lifestyle en Mode Event te herhalen, zegt Eckhardt. „In ieder geval één keer per jaar." MIDDELBURG - Poppodium de Spot in Middelburg houdt morgen een Tegenlicht Meet Up. Dit keer is het thema De Robot Als Mens. Gastspreker is Leen Breevoort, medeoprichter van RethinkLabor, een uitzendbureau voor robots. Waarom houden Japanners zo veel van robots en waarom zijn de westerlingen zo bang voor ze? De Tegenlicht meet up-avonden zijn gekoppeld aan de afleverin gen van VPRO's Tegenlicht. Van af 19.30 uur is de Spot geopend, het programma begint om 20.00 uur en vanaf 21.30 uur kan er ge borreld en nagepraat worden. Toe gang is gratis. I- door Maurits Sep MIDDELBURG - Southpark Festival breidt dit jaar uit met een extra dag. Voor het eerst wordt het dus een tweedaags festival op het Mei veld in Middelburg-Zuid: zaterdag 20 en zondag 21 juni. Daar staat te genover dat voortaan op zaterdag entree betaald moet worden. Op het hoofdpodium staan zater dag de Middelburgse band Echoso- nic, Ed Struijlaart, Mariella Tirotto The blues Federation, Marjon van Iwaarden en Orange Skyline. Afsluiter is Crystal Dream, met on der meer een U2 Tribute. Crystal Dream stond in de voorprogram ma's van Guus Meeuwis en UB40. In de Dance Tent staan Lance Donny, Twice as Wise, Mischaa, RVB. De hoofdact is Pep Rash. Afsluiter is SPARCOO. Openingstijden: zaterdag 20 juni van 12.00 tot 23.30 uur; zondag 21 juni van 11.30 tot 19.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.southparkfestival.nl Middelburgers omarmen hun nieuwe moskee door Maurits Sep ^2^ De koepel in de voor de islam symbolische maanvorm zorgt voor extra daglicht en transparantie. door Maurits Sep Winkels met gewone mode, bruidsmode en sportmode verzorgden drie shows in de Sint Jacobskerk. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Ruim twintig onderne mers uit de binnenstad van Vlissin- gen hebben zaterdag het leven ge vierd op het eerste Lifestyle en Mo de Event Vive la vie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20