Foto-expositie van studenten voor Nepal Oreel en De Meester EINDEXAMENS 18 ZEELAND Ongeval op boerderij eist leven van kind Voor 4586 Zeeuwse scholieren breekt een spannende tijd aan. Vandaag beginnen de eindexamens. Hun familie is veilig, maar ze zijn aangeslagen door de ramp die hun land getroffen heeft. „Mijn stad Kathmandu is drie meter naar het zuiden opgeschoven. On gelooflijk. Het drong pas goed door toen ik beelden zag van de Dharahara-toren die ingestort is. Die toren markeerde onze stad. En we denken aan de mensen, die helemaal niets meer hebben." De studenten hebben overwogen terug te gaan naar Nepal om te helpen. „Maar er zijn al zoveel vrij willigers daar en wij hebben geen medische achtergrond. We zijn business-studenten. Daarom den ken we dat we het beste vanuit Nederland kunnen helpen." Samen met andere studenten kwamen ze op het idee om foto's te verzamelen. „We willen men sen het land laten zien. Niet de bergen en de monumenten, die ie dereen kent, maar het gewone le ven in de straat. We tonen foto's van voor en na de aardbeving." Bij de expositie staan collectebus sen, waarin bezoekers kunnen do neren. De opbrengst gaat naar Art sen zonder Grenzen. „Zij kunnen mensen die gewond zijn geraakt beter maken en over hun trauma heen helpen." VLISSINGEN - Om half twee van middag kruipen duizenden scho lieren nerveus achter houten tafel tjes in gymzalen. De vmbo'ers (ge mengd en theoretisch) beginnen met natuur- en scheikunde, de ha visten met economie en de vwo' ers met Nederlands. Zeeland telt dit jaar 4586 eindexa menkandidaten, blijkt uit gege vens van de Dienst Uitvoering Onderwijs: 2543 scholieren doen vmbo-examen, 1300 doen havo en 763 ronden het vwo af. Onder vwo'ers is een bèta-vakken- pakket het het meest in trek: 59 procent kiest in de bovenbouw voor natuur en techniek, natuur en gezondheid of een combinatie van die profielen, blijkt uit recent onderzoek van sociaal-cultureel planbureau Scoop. Op de havo is economie en maatschappij het po pulairste profiel: 37 procent van de leerlingen kiest voor die rich ting. De laatste jaren kiezen steeds meer scholieren voor na tuur en gezondheid. Vmbo'ers in Zeeland kiezen de laatste jaren steeds vaker voor de richting dienstverlening en com mercie. Techniek en landbouw zijn minder populair geworden. maandag Hij heeft het formaat van een stoeptegel en hij weegt net zo zwaar. Ik heb het over het vrijdag verschenen boek Ruben Oreel, 35 jaar persfoto grafie. In vijfhonderd foto's is daarin de carrière samengevat van een veteraan onder de PZC-medewerkers. Het is een boek waarin je niet ophoudt te bladeren. Niet alleen geeft het een voortreffelijk beeld van het talent van de Vlissingse foto graaf, het is ook een prachtig tijdsbeeld van Zeeland. Waarin zit 'm dat talent van Ru ben Oreel? Voor mij in zijn ma nier van kijken. Met altijd aan dacht voor mensen, wat hem tot een uitstekende portretfoto graaf maakt, maar ook oog voor details die anderen ontgaan. Komt de burgemeester een lint doorknippen, of de koningin een oorlogsschip dopen, dan richt Ruben zijn lens er vaak net naast. Bewust, omdat hij iets intrigerenders ziet. Zijn blik is dikwijls ironisch. Hij vindt het detail dat het spre kendst is, maar dat een situatie ook kan relativeren. Hij kan spotten met tradities en dikdoe ners, zonder ze echt voor gek te zetten. Ik herinner me hoe ik als kunst verslaggever, jaren geleden, met hem door de Vleeshal liep, een plek waar de meest vooruit strevende kunst wordt ge toond. Om te pesten kon hij bij een uit gewone gebruiksvoor werpen samengestelde exposi tie halt houden voor de aan de wand bevestigde brandblusser en vragen: „Is dit het? Wil je dit op de foto hebben?" Tot overduidelijke schrik van de kunstenaar, die de volgende dag getroost werd met een foto die uitstekend in beeld bracht wat hij wilde uitdrukken. In een mooi interview afgelo pen vrijdag vertelt Oreel over die andere Vlissingse persfoto graaf, zijn maatje Lex de Mees ter. Onderbelicht bleef dat ze sa men de grootste mopperkon ten van journalistiek Zeeland kunnen zijn, zoals Waldorf en Statler op het balkon van de Muppetshow. Maar mopperen met een grap, dat doe je als je ergens mee begaan bent. Ik wacht op de tweede stoepte gel die dat bewijst. Kom maar op met dat boek van Lex. RITTHEM - Bij een ongeval op een boerderij in Ritthem is zondaga vond een kind omgekomen. Het ongeluk gebeurde even voor acht uur op een bedrijf aan de Landbouwweg. De politie voerde een onderzoek uit naar de toe dracht, maar kon daarover gistera vond nog niets meedelen. Ook over de leeftijd van het kind was geen informatie beschikbaar. Direct nadat het ongeval was ge meld, gingen een traumahelikop ter, ziekenwagens en brandweer wagens naar Ritthem toe. Voor het onderzoek werd de Land bouwweg afgesloten voor het ver keer. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Pranjal Ghimire en Jason Shrestha (allebei 21) voelen zich machteloos, nu hun thuisland Nepal grotendeels is verwoest door de aardbeving van eind april. De studenten van University Colle ge Roosevelt zetten een foto-expo sitie op in de Wandelkerk in Mid delburg. Zo hopen ze geld op te ha len 'om Nepal weer op te bouwen'. De expositie wordt vandaag om 17.00 uur geopend en duurt tot 22 mei. Kijk ook op de facebookpagina 'Nepal Exhibition Middelburg'. Pranjal Ghimire (links) en Jason Shrestha uit Nepal. Drie weken lang door Cornelleke Blok Vanaf morgen verschijnt elke examen dag een rubriek in de krant. Kijk ook op www.pzc.nl/eindexamen. Stuur een foto van jouw examenperiode naar web@pzc.nl. Zet erbij door wie en waar de foto is gemaakt. Als je het leuk vindt, mag je er ook een tekstje bij schrijven. De leukste foto's komen op de website en/of het PZC-Insta- gram-account. De leukste foto wint een cadeaubon van bol.com van 50 euro. Twitter mee met #examenzld. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ria Buijsrogge, die 's zomers in Burgh-Haamstede woont, laat drie boeken signeren door Camilla Lackberg (rechts), foto Lex de Meester Maureen van de Bilt (15) uit Heikant doet examen vmbo-t op het Reynaert College in Hulst. Klaar voor de examens? Ja hoor, ik ben bijna klaar. Ik moet nog maar een paar dingen doen. Hoe heb je je voorbereid? Ik heb een planning ge maakt. Ik doe één hoofd stuk per dag. 's Ochtends doe ik het leerwerk en 's middags doe ik wat leuks: film kijken, kletsen met vriendinnen of sporten. Hoe sta je ervoor? Best wel goed. Mijn gemid delde is een 7,8. Maar ik wil graag heel goed preste ren. En het centrale exa men telt wel voor 50 pro cent mee. Daarom ligt de druk er voor mij toch op. Waar zie je tegenop? Engels en Duits: ik ben niet goed in teksten. Ik vind het moeilijk om de verhaal lijn te vinden. Wat wordt een eitje? Scheikunde en biologie zijn makkelijk. Ik vind voor al biologie interessant: ik wil graag weten hoe men sen in elkaar zitten. En hierna? Ik ga verpleegkunde doen bij Scalda in Terneuzen. Ik vind het leuk om mensen te verzorgen. Ik help mijn moeder vaak, omdat ze reumapatiënt is. Mijn oma was ook verpleegkundige. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18