Digitaal zelfredzaam; ga heen en wordt warm SERVICE 43 Zoektocht naar zijn beelden bracht Omer Gielliet op andere gedachten. 'Toch wel zonde als ze vergaan.' Dnnikenwerk BRESKENS - Pastoor-beeldhouwer Omer Gielliet hechtte nooit zo aan zijn beelden. Dat hout door weer en wind vergaat, ach, dat is de natuur...dat moet je niet willen tegenhouden. Maar nu de speurtocht van Ton Bakker zoveel beelden wier be staan hij vergeten was, terug in de herinnering brengt, is hij van standpunt veranderd. „Achteraf vindt Omer het mooi dat zoveel beelden er nog steeds zijn. Als ik hem dan vertel dat sommige beel den bijna zijn vergaan, heeft hij toch liever dat ze voortleven", meldt Bakker. Als oud-student kunstgeschiede nis werd thuiszorger Bakker tij dens een vakantie getroffen door de zeggingskracht van Gielliets houten beelden. Toen hij de kun stenaar had ontmoet, rijpte het idee om een boek over diens werk te maken. Bakker schat dat Giel liet tussen de twee- en driedui zend beelden gemaakt heeft in ruim een halve eeuw. Hij gaf zich zelf de opdracht er zo'n duizend te vinden om in een boek te ver eeuwigen. Het zijn er uiteindelijk zo'n honderd minder geworden, maar, vindt Bakker, negenhon derd is geen aantal om teleurge steld over te zijn. „Belangrijker is dat er nu, voor Gielliets negentig ste verjaardag op donderdag 14 mei, een boek ligt. Er kan altijd nog een aanvulling op komen, maar het is fijn dat hij zelf nog kan zien wat hij allemaal heeft ge maakt. Gielliet wordt in 2015 niet alleen negentig, maar is dit jaar ook 65 jaar priester en 55 jaar kun stenaar." De ongeveer - 'je denkt toch niet dat ik ze precies heb geteld' - ne genhonderd beeldhouwwerken la ten een enorme rijkdom aan tech nieken en spirituele onderwer pen zien. En hoewel Gielliet zijn stiel van geestelijk herder niet ver loochent - het merendeel van zijn werken beeldt Maria, Jezus of bei den uit - is de uitwerking telkens anders. Behalve door de inspiratie van de kunstenaar komt dat voor al door het materiaal waarmee Gielliet werkt, weet Bakker. „Giel liet is een autodidact. Ik sta er al tijd van te kijken met hoeveel ge mak hij een beeld maakt. Maar hoe het werk er precies uit komt te zien, weet hij vaak ook niet van tevoren. Hij laat de werking van het materiaal meespelen. Zoals Ka- rel Appel uit klodders verf een schilderij liet ontstaan, zo stuurt het hout de schepping van Giel liets beelden." Ik ken een tachtiger die skypet met zijn familie in Afrika. Ik ken anderen die niets hebben met technolo gie, sterker nog die proble men hebben met alles wat riekt naar de digitale wereld. Die het al moeilijk vinden een bandje in te moeten spreken en radeloos wor den als ze elektronisch moeten be talen of een digitaal formulier moeten invullen. De KBO (Unie Katholieke Bond van Ouderen) wil dat senioren die geen toegang hebben tot het internet de mogelijkheid krijgen om toch zonder computer in con tact te komen met overheid, be drijven en banken. Voorzitter Ma- non Van der Kaa zei daarover: „Voor 600.000 ouderen is inter net vaak niet alleen te ingewik keld of te duur, zij zijn ook bang om fouten te maken of hebben een gebrek aan vertrouwen. Vaak weet men niet waar te beginnen of hulp te mobiliseren. De over heid en dienstverlenende organi saties dienen te zorgen voor een vangnet voor deze groep mensen, want ook zonder internet dient er toegang te zijn tot alle gangbare voorzieningen." En het houdt niet op bij ouderen. Zembla meldde vorige maand dat zo'n twee miljoen mensen kam pen met een lichte verstandelijke beperking of zwakbegaafdheid (ICUussen 50 en 85). Tijdens de uitzending bleek dat betrokkenen bankroet raken, soms door het en kele feit dat ze niet kunnen inter- netbankieren. Dat schuurt met de oproep van premier Rutte dat de maatschappij zich moet opmaken voor meer zelfredzaamheid. Intussen worden veel mensen ge holpen door slimme jongeren, fa milieleden en andere contacten. Heel vaak loopt dat goed, maar er worden ook mensen geplunderd door kwaadwilligen. Er is een tweedeling tussen digibeten en mensen die zich kunnen aanpas sen. De geboden hulp is een mo derne vorm van liefdadigheid. Mensen moeten hun hand ophou den voor het digitaal brood. Het pleidooi voor een vangnet ver dient lof. Maar dan wel een sys teem waar men terecht kan zon der zich bedelaar te voelen. An ders komt die oproep van Rutte voor mensen die achterblijven op de digitale snelweg neer op Ga heen en wordt warm. Oftewel: zoek het zelf maar uit. Column: Monnikenwerkcolumnist Koos Meulenberg schrijft op het web- log onder de titel 'Afkicken' over haar manier van leven na de poli tiek. Zie weblog ZATERDAG 9 MEI 2015 en oldtimers Mysterie oud hout blootgelegd door René Hoonhorst i Het beeld van dominee Stuerbout voor de naar hem genoemde kerk. door Willem Staat www.pzc.nl/monnikenwerk Oproep Wegens het naderende afscheid van Willem Staat is de redactie op zoek naar een betaalde medewerker die de blog monnikenwerk in de lucht houdt. Vereisten: brede kennis van kerkelijk Zeeland en een goede pen. Reacties worden ingewacht bij monnnikenwerk@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 92