Havens trekken samen op voor Sail Brand slaat groot gat in D'n Diek Middelharnis Abdijbieren bruisen in Middelburgse kloostergangen SCHOUWEN-DUIVELAND 35 De eigenaresse van de hoedjes zaak, die ook het schadevrij geble ven Modehuis Annette in bezit heeft, troost haar medewerkster: „We binne d'r nog nog en we kun nen voort. Ik ben zo dankbaar." Donderdagmiddag waren de da mes daar nog niet zo zeker van. De eigenaresse: „Rond half vijf kwamen meisjes van Van Haren hier binnen gerend. 'We staan in brand' riepen ze. Daarna zijn alle winkels ontruimd." Martin Lugtenburg staat vrijdag op straat te kijken hoe zijn colle ga's het nabluswerk doen. Don derdag tijdens de brand was hij of ficier van dienst. „Het vuur is be gonnen op de eerste etage bij schoenwinkel Van Haren en werd door klanten ontdekt. De brand ontwikkelde zich snel. Toen wij ter plaatste kwamen, was het al niet meer verantwoord om naar binnen te gaan. De brand is over geslagen naar de andere winkels. Tja, lintbebouwing is lastig voor de brandweer. Deze brand heeft een enorme impact. Dat zie je aan het vele publiek dat hier vandaag ook weer staat. D'n Diek is toch het winkelhart van Middelhar nis." Kortsluiting in het plafond is mo gelijk de oorzaak. Boven één van de winkels was een appartement. De bewoonster heeft zich in vei ligheid kunnen brengen, maar al haar bezittingen gingen verloren. De vrouw woonde boven hoeden winkel Rivian. Andere zaken die uitbrandden, zijn Van Haren schoenen, Lake Si- De bloemenwinkel was nog maar een maand open en alles stond klaar voor Moederdag de kleding en de bloemenzaak Biedemeier Expresse. De vier win kels grenzen aan een lege plek, waar twee jaar geleden al een win kel door brand werd verwoest. Als de vier panden straks zijn ge sloopt gaapt een enorm gat in D'n Diek. De dames bij Modehuis Annette hebben vooral te doen met de ei genaar van bloemenzaak Biede meier. Adri Verhage: „Hij was hier net. Die meneer is erg aange slagen. De zaak is nog maar net een maandje open. Het zag er zo mooi uit en alles stond al klaar voor Moederdag. Heel erg." De man slijt nu zijn bloemen van uit zijn opslaghal op het bedrij venterrein. Hij wil niet in de krant: „Ja, het is heel triest. U maakt er maar een mooi verhaal van. Goedemiddag." Maar er wordt ook gedacht aan een gezamenlijke Sail, een regel matig terugkerend evenement met oude zeilschepen. Tot nu toe vond Sail enkel plaats in Vlissin gen, maar ook Terneuzen en Gent willen aanhaken. Henk Siersema van het Portaal (dat na verhuizing naar de Bin- nenvaartweg bij de Oostsluis ver der gaat onder de nieuwe naam Flying Dutchman Centre): „We praten met allerlei partijen. Er zijn legio mogelijkheden tot sa menwerking. Binnenkort reizen wij met een delegatie van de Dienst Waterrecreatie van Gent af naar een grote beurs voor rivier cruiserederijen in Berlijn. Samen proberen we daar zoveel mogelijk rederijen te interesseren voor de Kanaalzone. Nu gaan de meeste cruiseschepen nog naar Gent en als er al schepen afmeren in Ter neuzen, dan staan daar bussen te wachten om de passagiers direct naar Brugge of Gent te vervoe ren." Met een aantrekkelijk dag programma én een goede cruise terminal moeten rederijen ook te porren zijn voor een bezoek aan Terneuzen. Er wordt ook gedacht aan de inzet van een waterbus tus sen Terneuzen en Gent en er zijn inmiddels vergevorderde plannen voor een sloepenrace (regatta) op het Kanaal Gent-Terneuzen tus sen Terneuzen en Gent. Siersema: „Er zijn zóveel mogelijkheden om de Westerschelde en de Kanaalzo ne te promoten. Daar is tot nu toe te weinig gebruik van gemaakt." Het Middelburgse Abdij Bier Festi val is vrijdagmiddag om 16.00 uur geopend door burgemeester Ha- rald Bergmann van Middelburg en gedeputeerde Ben de Reu. Een uur daarvoor al liep Middelburger Jos Jobse de kloostergangen van de Abdij in - waar anders dan daar vindt het festival plaats. „Ik ben eigenlijk een wijnliefheb ber die ook houdt van bier dat meer smaak heeft. Niet van pils, wel van bijzondere bieren." Bier van de Abdij van Brogne is voor Jobse een ontdekking. Het wordt pas sinds vier jaar gebrou wen, vertelt brouwer Gabriel Smet. De abdij ligt in Saint Gé- rard, in de buurt van Namen, te gen de Franse grens. Een blond biologisch bier is het, met 6,5 pro cent alcohol. „Ik ben erg be nieuwd naar hoe de Nederlanders het vinden. Nee, nerveus ben ik niet, het is een goed bier. Maar de smaak van de Nederlanders ken ik niet, dus ja, ik ben benieuwd." Na een uurtje rammelt Smet vro lijk met zijn bakje vol muntjes: „Het gaat goed. Er wordt veel ge proefd. En de reacties zijn goed!" Bezoekers van het Middelburgse Abdij Bier Festival betalen bij de ingang bij de Lange Jan 15 euro en tree en krijgen daarvoor een infor matieboekje, een glas en vijf muntjes om bier van hun keuze te proeven. In de kloostergangen staan zeventien kramen met tien tallen soorten bier. De Nederland se trappisten La Trappe uit Til burg en Zundert uit Zundert, Zeeuwse bieren van Dienges en Brouwerij Kees, bekende Belgen als Rochefort en Chimay. Het eerste Middelburgse Abdij Bier Festival is ook vandaag nog te bezoeken in de Abdij van Mid delburg. Het duurt van 15.00 tot 22.00 uur. ZATERDAG 9 MEI 2015 D'n Diek in Middelharnis. Rechts voor de brandweerauto wordt officier van dienst Martin Lugtenburg geïnterviewd, foto Dirk-Jan Gjeltema door Wout Bareman door Ton van den Nouweland MIDDELHARNIS - „Ach, ach. De hele etalage weggespoten. Ik ben net wezen kijken. Ik kan het nog niet bevatten. Alles verloren." Adri Ver flage is verkoopster in hoedenwin kel Rivian, die donderdag verloren ging bij een zeer grote brand in winkelgebied D'n Diek in Middel harnis. Adri Verhage, verkoopster TERNEUZEN - De havens van Gent, Vlissingen en Terneuzen gaan zich gezamenlijk 'verkopen'. Het is een initiatief van haveninformatiecen trum Portaal van Vlaanderen in Ter- neuzen. De havens gaan samen on der meer de riviercruisemarkt be werken. De havens in Gent, Vlissin gen en Terneuzen willen sa men promotionele activitei ten op poten zetten door Maurits Sep MIDDELBURG - „Hhmmm, heerlijk die Brogne. Niet heel vol, maar wel een mooie smaak in de mond." Jos Jobse heeft als eerste bezoeker van het eerste Middelburgse Abdij Bier Festival zijn eerste biertje ge proefd. „Fantastisch! Lijkt me heer lijk bij asperges en licht vlees." www.abdijbierfestival.nl In de kloostergangen staan zeventien kramen opgesteld met tientallen soorten bier. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90