helicrash in Pakistan "vj Burgermoed BINNENLAND 7 Viggo Schalkwijk (2) Breda Lotte Dekker (8) Kampen WIERINCA Wie lid is van de interna tionale schrijvers vereniging PEN (Poets Essayists Novelists) betaalt 32,50 euro contributie per jaar en heeft er verder geen omkijken naar. De meeste le den zijn slapende leden, in die zin dat ze niks substantieels bij dragen aan het verenigingsle ven en er eigenlijk nooit iets mee te maken hebben. Dezer dagen echter wordt het PEN-lid uit zijn slaap gehou den door brandende kwesties. Wat bijvoorbeeld te denken van het besluit van PEN-Neder- land om uit het Festival van het Vrije Woord te stappen na dat ook cartoonist Kurt Wes- tergaard was uitgenodigd, zij het door een andere deelne mende organisatie? Voorzitter Manon Uphoff nuan ceerde het beeld van een laffe club door te wijzen op mogelij ke veiligheidsrisico's voor au teurs uit repressieve staten die door PEN-Nederland waren uit genodigd. Uphoff zei: „Je kan niet een auteur uit Bahrein zomaar koppelen aan een pro gramma waarin Westergaard ook optreedt. En doe je dat wel, dan moet je kunnen garanderen dat die auteur in zijn thuisland geen last krijgt." Thuis werd ze de mond gesnoerd door generaals met donkere Ray-Bans en koningen die meer van autoraces hielden dan van mensenrechten Dat was mooi van PEN Neder land, dat ze wilde instaan voor haar gasten, maar ik vroeg me vooral af wat die buitenlandse auteurs er zelf van dachten. Thuis werd ze de mond ge snoerd door generaals met don kere Ray-Bans en koningen die meer van autoraces hielden dan van mensenrechten, maar kwamen ze dan eens naar het vrije westen, mochten ze weer niks zeggen. En wat waren hun gedachten over PEN, een prettige club zolang er niks aan de hand was maar die deserteerde zodra het erom ging? Misschien dachten ze even aan de woorden van Bis marck: „U zult zien hoe vaak het achtenswaardige lieden mankeert aan Zivilcourage." (Zie voor een uit gebreide analyse van burger moed de gratis toegankelijke Cleveringalezing van Ian Buru- ma op NRC.nl.) De PEN oogstte met haar terug trekking niets dan hoon en Hans Teeuwen stelde voor om een boek van Manon Uphoff te verbranden. Toch kan ik begrip opbrengen voor haar stand punt. De vereniging steunt schrijvers die worden vervolgd vanwege hun werk, zoals eens Isaak Babel werd vervolgd on der Stalin en vlak voor zijn exe cutie de hartverscheurende woorden sprak: „Ik vraag maar één ding, of ik mijn werk mag afmaken." Het pleit voor PEN-Nederland dat ze geen pseudo-burger- moed heeft getoond over de rug van monddode auteurs, burgermoed voor de ander als het ware, waarmee ze die schrijvers mogelijk in gevaar had gebracht. Ze ging daarmee tegen de heersende opvatting in, wetende dat zoiets lelijke re putatieschade zou opleveren. En juist dat kan, in een bepaald licht bezien, een daad van bur germoed worden genoemd: dat ze het monster van de pu blieke opinie weerstond omdat ze geen goede sier met het vrije woord wenste te maken ten koste van vervolgde schrij vers. „Wacht even." Lotte wil onder geen beding dat haar moeder kan meeluisteren. Over moeder dagcadeaus moet men niet te lichtzinnig denken. Moeder Esther heeft per toeval de plek waar het presentje verstopt ligt - in een vuilniszak vol kleren - ontdekt, dat is al erg genoeg. Wat precies in het papiertje zit, moet absoluut geheim blijven. „Ik heb een potje wit geschil derd en beplakt met klavers, bloemen en vlinders. Er kan een kaarsje in", vertelt Lotte als haar moeder op veilige afstand is. Er zit ook een gedicht bij dat het meisje morgen aan de bedrand zal voordragen. „Het begint met: 'ik vind jou lief." Als dat geen succes wordt... Onmogelijk dat Viggo een Moe derdag vergeet; drie jaar geleden kwam hij uitgerekend op deze dag ter wereld. „Ik zal het nooit vergeten", mijmert moeder Loui se. „Ik kreeg het mooiste cadeau tje dat er is." Ho, ho, het present je dat Viggo dit jaar voor zijn moeder in petto heeft, is ook niet mis. „Grote", meer kan de dreumes er eigenlijk niet over vertellen. Zijn moeder vertaalt: „Vorig jaar kreeg ik een sleutel hanger van hem, die was een stuk kleiner. Dit is een vrij groot cadeau." Op het kinderdagver blijf is Viggo in de weer geweest met de schilderskwast. Het resul taat is een snoer van beschilder de kralen waar een houder voor een kaarsje onder hangt. Hij geeft het pas morgenmiddag, want 's ochtends geeft mama groepslessen in de sportschool. getuige stelt dat het toestel bij de landing probeerde om te draaien en daarbij neerstortte. Minister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken sprak gisteren te lefonisch kort met De Vink. „We willen hem zo snel mogelijk naar huis brengen." De ambassadeur was 'goed aanspreekbaar'. „Zijn verwondingen worden nog in kaart gebracht." Collega's en vrienden zeiden gis teren 'in angstige spanning over de ernst van de verwondingen van Marcel te zijn'. De ongehuw de De Vink is sinds 2013 de Nederlandse ambassadeur in Paki stan. De carrièrediplomaat was daar voor hoofd van de politieke afde ling op de ambassade in Washing ton. Komende zomer keert hij te rug naar Nederland om directeur westelijk halfrond op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag te worden. De Vink staat bekend als een vernieuwer, die er liever op uit trekt dan op de ambassade te blij ven. Collega's omschreven hem giste ren als 'dapper en superloyaal'. „Ie mand bij wie je in de oorlog zou willen onderduiken." -V-l DAGAANBIEDING 9 EN 10 MEI Traagschuim hoofdkussen van SleepMed Slechts 14,95 Vf cur SB """S1 achteraf betalen) TOMMY ZATERDAG 9 MEI 2015 foto's Marco de Swart en Vincent jannink 7 Bij de helikoptercrash kwamen zeven mensen om het leven onder wie twee ambassadeurs rr 17 v Optimale drukverlaging; ontlast nek, rug en schouders Uitgerust wakker worden v Geschikt voor rug-, buik- en zijslapers Past in iedere gangbare kussensloop Adviesprijs 59,95 Korting 75% U bespaart 45,00 BESTELLEN v J DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7